Chřest a jeho pěstování

Pěstovat chřest je stále se rozmáhající trend a to nejen vzhledem k jeho pořizovací ceně, ale i vzhledem k tomu, že stále více nadšených zahrádkářů touží vyzkoušet něco nového. Pěstování chřestu sice není jen tak – zvláště začátky nejsou zrovna kdovíjaké – ale jakmile si důkladně připravíte záhonek a podaří se vám chřest správně zasadit, pak se již nejedná o nijak zvlášť složitý úkol. Jestliže se chcete pustit do pěstování chřestu, je důležité si uvědomit, že pro něj budete muset připravit skutečně kvalitní záhon a navíc se musíte předem smířit s tím, že se prvních výsledků dočkáte až za dlouhé 3 roky, kdy budete moci poprvé sklízet.

Jak si připravit záhonek

Výbornou vlastností této trvalky je skutečnost, že vydrží klidně i 15-20 let na jednom místě, což znamená, že si musíte dát záležet s výběrem místa, kam jej zasadíte. Ideální místo je takové, kde je dostatek sluníčka, ale zároveň je místečko chráněné před studeným větrem a chladem, který by chřestu škodil. Nejlepší půda je lehká, dostatečně propustná, ideálně hlínitopísčitá a v neposlední řade důkladně promíchaná s kompostem.

Chřest a jeho druhy

Na výběr máte ze dvou druhů chřestu: bílého a zeleného. Zatímco bílá varianta je jemnější na chuť, zelená je naopak mírně nahořklá, ale zato chuťově daleko výraznější. U bílého chřestu je potřeba zakrýt záhon černou netkanou folií, pod kterou rostliny ztrácí chlorofyl a získávají tak bílou barvu. U zeleného chřestu je způsob pěstování podobný, rostlinky se akorát více přihrnují půdou. Mezi oblíbené odrůdy patří:

  • Ivančický
  • Ruhm von Braunschweig
  • d´Argenteuil Hativ
  • Spagavia Lucullus
  • Marry green

Pozor na škůdce

Asi jako všechny rostliny je potřeba i chřest ochránit před škůdci, kteří by mohli být příčinou vašeho neúspěchu. Největším nepřítelem je tzv. Chřestovníček obecný nebo také Chřestovníček dvanáctitečný. Na chřestu dokážou tyhle malé potvůrky napáchat poměrně velké škody a to v případě, kdy svá vajíčka nalepí na jehlicovité listy chřestu. Pozor byste si měli dát i na přirozenou hrozbu, která chřestu hrozí a tou je nejčastěji hniloba kořenů. Stává se tak v případě, kdy nevěnujete dostatek pozornosti výběru správného místa a pustíte se do pěstování chřestu v méně propustné půdě.