Sport

Zkuste běžky – aneb ta povánoční kila musí dolů!

Také jste o vánočních svátcích hřešili a teď se zlobíte při pohledu na to úděsné číslo na displeji vaší osobní váhy? Nedá se nic dělat, ta kila musí dolů! Zase to začne: omezování v jídle, aerobní aktivity, posilování. Zkrátka – hýbat se, hýbat se, hýbat se. Všichni přece chceme být štíhlí a krásní! Ideálním pomocníkem ke splnění tohoto předsevzetí, zvláště v tomto ročním období, jsou běžky.

 

Jízda na běžkách je úžasný a zdravý pohyb, který má stále více příznivců. Při běžkaření nemusíme stát fronty na vlek, platit za jízdy a trávit celé dny na jednom místě.

 

zimaKdyž si vyjedeme na běžkách, uděláme pro své zdraví opravdu hodně. Tento sport není nijak nebezpečný, nenamáháme při něm klouby, nezatěžujeme tělo otřesy, posilujeme zádové svalstvo, svaly na břiše, nohou i rukou. Výbava takového rekreačního běžkaře není ani nějak zvlášť finančně náročná. Cena turistického setu, tedy lyží, vázání a hůlek se v obchodech se sportovními potřebami pohybuje okolo 3 000,- korun. Boty pak kolem 1 500,- Kč. Nejlepší je však využít různých slevových akcí. Potřeby pro závodní běžkaře jsou však samozřejmě mnohem dražší.

Při výběru lyží rozhoduje výška a váha lyžaře. Doporučuje se, aby délka lyží byla o 5 – 15 cm delší než je výška lyžaře. Delší lyže jsou už hůře ovladatelné. Většina výrobců lyží také uvádí, jaká váha lyžaře je pro které lyže vhodná. Délka běžeckých holí pro turistické lyžování by měla sahat k podpažní jamce stojícího lyžaře.

Při jízdě na běžkách si musíme nejdříve uvědomit, jak dlouho jsme na lyžích nestáli a nevolit hned napoprvé dlouhé, náročné trasy s velkým převýšením. Mohlo by se nám totiž klidně stát, že své síly přeceníme. Je velmi vhodné přidávat zátěž postupně. Délce výletu je také nutné přizpůsobit oblečení. Dnes je na trhu spousta spodního ale i svrchního oblečení z vláken, která jsou prodyšná a přitom odvádějí pot. Je lepší mít na sobě více vrstev.

Naprosto samozřejmě sebou máme batůžek s náhradním oblečením, nějakou svačinku (třeba tatranku, banán, cereální tyčinku nebo kousek čokolády) a termosku s teplým čajem. Nezapomínáme ani na sluneční brýle a opalovací krém. Sluneční paprsky, které se odrážejí od sněhu, jsou velmi ostré.

Osobně vám doporučuji spojit se s jinými běžkaři a pořádat společné výlety. Mít svoji běžkařskou partu je opravdu k nezaplacení. Kamarádi vám třeba poopraví lyže, když je třeba, poradí se stylem, počkají na vás pod kopcem nebo se rozdělí o svačinou.

Taková projížďka zasněženou krajinou na běžkách, když nefouká vítr a krásně svítí sluníčko – to je opravdu pohádka. Zkuste to. Uvidíte, že kouzlu tohoto sportu rychle propadnete.

Previous ArticleNext Article