„Živím se tím, co mě nejvíce baví“

Urostlý chlap s nezaměnitelným hlasem, který střídá šátky tak, že by mu mohla jeho sbírku každá žena závidět. Zpěvák, který je alergický na otázku, jak se mu změnil život před a po vítězství v X-factoru? Po milionté odpovídá, že mimo domov tráví stejný čas jako před soutěží. Finančně si polepšil, ale především se živí tím, co ho vždy nejvíce bavilo a je to podle jeho slov to nejlepší, co ho mohlo potkat. Určitě už víte, řeč je o Jiřím Zonygovi.

Pověsil jste „TIRÁK“ na hřebík. Nechybí Vám jízda v autě…?
Za 5 let profi zpívání jsem jen ze svým autem najel přes 200 000 km. Mnoho dalších s jinými auty a také motorka spolykala slušné množství kilometrů. Myslím tedy, že jsem na silnici více, než je zdrávo, ale tak to má asi každý v tomto oboru.

Jak budete trávit léto?
Ono nějaké bude??? U mě je jedno, jaké období je, pracuje se pořád, vlastně jako u jiných profesí. Koncerty, cestování a také zkoušení nového muzikálu MAUGLÍ v divadle Kalich. Toto dílo bude mít premiéru 12. září a máte se rozhodně na co těšit.

Chystáte pro své fanoušky nějaké překvapení (nové cd, představení, koncert…)?
CD vyšlo v minulém roce. Má název Toulky časem a prodávám ho pouze na svých koncertech, a pokud je zájem, posílám ho i na dobírku. V obchodech ho nekoupíte, protože by ho nabízeli za dvojnásobnou cenu. A kdo si dnes může dovolit koupit CD za tři stovky? Představení jsou pro příští sezonu jasná. Hlavní je již zmiňovaný Mauglí v Kalichu, Kapka medu pro Verunku v Hybernii a hudební komedie Jsme Tým v divadle Semafor. Také se samozřejmě koncertuje, vše potřebné k vědění je na stránkách http://www.zonygajiri.cz/.

Vzpomenete na nějaký hudební trapas?
Těch by se našlo v muzikálech požehnaně, ale většinou dopadnou lépe, než by kdo čekal. Stačí mít vedle sebe vtipné a pohotové herce a zpěváky, jako třeba Báru Basikovou, a je to doma. Ta mě totiž napadla jako první. Blížilo se finále Johanky z Arku, kde snad nejznámější píseň z tohoto skvělého díla „Ty jsi ten déšť“zpívají všichni. Johanka zpívá první tóny a verše, a stejně s tebou budu dál……..po té se připojuje La Hire (tedy já) Jednou Ti dají. No a nic. V písni, kterou jsem zpíval tisíckrát, a kterou zná, troufám si říct 90% národa, okno, ale opravdu dostatečně velké. A tu se do toho vložila Johanka (tedy Bára) “ No co mi asi dají, svatozář, slávu a čest, jenže teď, no co se dá dělat, mě spálí“. Divadlo zaburácelo obrovským aplausem a pak jsme píseň zdárně dokončili.

Máte svůj muzikantský a soukromý sen?
Mně už se spousta snů splnila. A o čem ještě sním, a v co doufám, to prozrazovat nebudu. Nemuselo by se to pak podařit.

Kolik máte doma šátků, které patří neodmyslitelně k Vaší image? Jak to vlastně začalo… proč šátky a ne třeba kšiltovky?

Přesně je spočítané nemám, nějaké se opotřebují, tak je vyměním, ale myslím si, že takovou třicítku jich doma mám. Začalo to na ložné ploše kamionu pří nakládce pod plachtou v parném létě. Taháte paletu za paletou a opravdu z vás teče jako pod sprchou.Tak jsem rozpáral jedno triko udělal si z něj čelenku.No a pak už jsem to zdokonalil nákupem šátku a jejich nošením.Pár kšiltovek mám doma taky a nějakou mám vždy po ruce. Je to praktické zejména v dešti. Dost si potrpím na účesy, které by mohla voda poničit.

Je nějaká role v muzikálu, o které víte, že byste jí nikdy nevzal? A naopak, o kterou byste moc stál?
Stál jsem o La Hira,dostal jsem ho. Naposled jsem velmi stál o medvěda Balů a taky se to povedlo. A co bych nevzal? Zatím nevím, je určitě spousta rolí, které by mě z nějakého důvodu neseděly, spíš asi postavou a tanečním umem, vlastně neumem. Zkrátka pokud bych cítil, že se v tom motám a neměl bych z toho i po velké snaze aspoň trochu dobrý pocit, šel bych od toho pryč.

Jaký je váš největší hudební zážitek?
Je jich mnoho, ale pokud bych měl opravdu něco vypíchnout, tak jako konzument koncerty amerických Dream Theater a Symphony X.  A jako aktér, vánoční koncerty s Olympicem před pár lety. Na jednom pódiu Olympic, Dasha, Tanya Kauerová a já. V repertoáru byly koledy Jana Jakuba Ryby v rockových úpravách Petra Jandy a Jirky Valenty. Neskutečný zážitek, všechny koncerty vyprodané a skvělé. Ovšem Lucerna to bylo ještě cosi navíc, na to nikdy nezapomenu.

Jak podle Vás vypadá ideální dovolená?
Kdekoliv s blízkými a milovanými lidmi, které máte jako inspiraci. Po ruce kytara na občasné nápady, dobré pití na hloubku myšlenek, nějaké to slušné jídlo, klid pohoda a dělat jen to, co se opravdu chce.

Zdraví Vás Jiří Zonyga.

Jirko, přejeme Vám, ať Vás múza a dobrá nálada nikdy neopouští. Hodně štěstí v osobním i profesním životě!

Diskuze je uzavřena.