Zázračná probiotika – mohou pomoci trávení i pleti

Náš životní styl , stravovací návyky, průmyslově zpracované, pasterizované a sterilizované potraviny ničí přirozenou mikroflóru v našem organismu, tedy “dobré” bakterie.

Další faktor, který ničí mikroorganismy, jsou antibiotika. Bohužel neumí rozlišit špatné a dobré bakterie, ničí všechny. Možná i vy jste si už všimli, že při léčbě antibiotiky vás zlobí trávení. A docela jistě vám už lékař nebo farmaceut doporučil při léčbě užívat i probiotika.

Co jsou probiotika?

Probiotika jsou živé mikroorganismy, díky nimž se  obnovuje mikroflóra ve střevech. Podporují zažívání a celkově upevňují zdraví a imunitu. V našem zažívacím traktu žijí v symbióze dobré a špatné bakterie, pro naše zdraví je jejich ideální poměr mezi nimi 85% dobrých a 15% špatných.

Probiotika mají několik důležitých funkcí, a to nejen ty, které se týkají trávicího ústrojí. Mezi tyto funkce patří například boj proti virům a rýmě, podpora dobrého stavu kostí, pomoc při opravě poškozených tkání. Mají také důležitou roli v produkci serotoninu.

Serotonin je přenašeč nervových vzruchů, podporuje tonus svalů, především hladkého svalstva. V nervovém systému se serotonin účastní procesů, které se podílejí na vzniku nálad. Jeho nedostatek způsobuje změny nálady, celkovou depresi, případně poruchy spánku, podrážděnost až agresivitu. Některé serotoninové receptory se mohou stát příčinou vzniku migrény, jiné ji naopak potlačují.

Pomohou s akné, zastavují stárnutí

Probiotika se podílí na léčbě ekzémů, rosacey nebo akné. Probiotiky dokážete bojovat proti důsledkům stárnutí, mezi které patří jemné vrásky, pomáhají hydratovat pokožku a zmírnit spálení sluncem (možná i vy jste už vyzkoušeli dát si na spálená ramena bílý jogurt). Podle dermatologů probiotika dokážou dokonce budovat kolagen. Probiotika bojují proti volným radikálům, pomáhají udržet zdravou kůži, zmenšují póry a vyrovnávají pH pokožky.. Také jsou skvělá na velmi suchou, až atopickou pokožku, kterou dokonale zklidňují.