Yvetta Blanarovičová: „Láska k divadlu nakonec zvítězila“

Sympatická herečka a zpěvačka Yvetta Blanarovičová v současné době pořádá řadu koncertů u nás i v zahraničí, hostuje v několika divadlech v Praze i v Brně a navíc založila Nadační fond Fantazia a Občanské sdružení La Sophia. I přes své veliké pracovní vytížení nám poskytla exkluzivní rozhovor, v němž vzpomíná na počátky své kariéry i odhaluje plány do budoucna.

{snippet ad1}Hrála jste v řadě filmů, ale nejvíce pozornosti získala vaše role malého čertíka. Jak vzpomínáte na natáčení Princezny ze mlejna?

Bylo to sice namáhavé, ale na natáčení se sešla výborná parta, takže to utíkalo poměrně rychle, byť jsme první díl točili šest měsíců a druhý tři.

Diváci vás mohli pravidelně vidět i v pořadu Dobroty. Proč se poté přestalo s natáčením? A jak hodnotíte současné zábavní pořady?

Smlouva byla podepsaná na tři roky a to se dodrželo. Dívám se moc málo na televizi, protože jsem skoro pořád pryč a večer pro mne většinou začíná kolem dvanácté hodiny v noci. To zase musím vyřizovat e-maily atd. A to už většina zábavných pořadů končí, ale přiznám se, že mám ráda staré zábavné pořady s Jiřinou Bohdalovou, Vladimírem Dvořákem, Vladimírem Menšíkem, Milošem Kopeckým, Karlem Šípem, neuvěřitelnou dvojici Lábuse s Kaiserem a pak opravdu staré vypravěčsky nedostižitelné pořady s Janem Werichem a Miroslavem Horníčkem. Naštěstí je opakují, takže mi není smutno.

Se kterými herci ráda spolupracujete? A kdybyste měla možnost vybrat si nějakého slavného herce, po jehož boku byste mohla natočit film, kterého byste si vybrala?

Na to je těžké odpovědět, každá odpověď by vyzněla buď jako falešná skromnost, nebo přílišná pýcha. V divadlech hostuji, a tak jako si vybírají ona mne, je to i naopak. Nemusím hrát v každém filmu ani divadle, stačí, když hraji tam, kde vím, že se něco naučím, že mne to bude zajímat a budu mít radost z práce. A to se zatím daří. A kdybych měla kouzelný prsten a mohla si přát, s kým se v zahraničním filmu potkat, tak by to byl Jack Nicolson.

Na Slovensku natáčíte seriál Ordinácia v rúžovej záhrade. Díváte se na seriály tohoto typu?

Jak jsem již říkala, mám příliš málo času na seriály, ale pokud mne zajímá, co se děje v seriálech v Česku a o čem jsou, tak se podívám třeba na internetu. Slovenská Ordinácia mne zajímala, protože když jsem do ní vstupovala, byl seriál už roztočený. Zajímalo mne, kdo tam hraje a o čem to je. Jsou tam skvělí herci a jsem moc ráda, že jsem tuto příležitost dostala, i když je pro mne velmi náročné jezdit někdy na otočku do Bratislavy a všechno stíhat.

A co muzikály, ve kterých jste účinkovala? Který je vaším nejoblíbenějším?

Nejoblíbenějšími jsou pro mne My fair Lady, Muž z La Manchy, Cats a Čarodějky z Eastwicku. Z těch světových Fantom z opery, Romeo a Julie a Misserábles.

Jaký je váš nejvyšší cíl?

Prožít život v pohodě a naplno, hodně cestovat, přečíst všechno, co chci, a postavit pro talentované děti z dětských domovů a sociálně znevýhodněných rodin Konzervatoř European music college.

Máte nebo měla jste nějaké vzory?

Měla jsem štěstí, že mne řada z nich učila nebo jsem měla možnost si s nimi zahrát: Petr Čepek, Jana Hlaváčová, Jaroslava Adamová, Jana a Viktor Preissovi, Vladimír Brabec, Jiří Vala, Jiří Adamíra, Emília Vašáryová… Je jich hodně.

Získala jste řadu ocenění. Kterého si nejvíce vážíte?

Ceny Thálie za My fair lady. Tehdy byl muzikál spojený s operou a ve stejné kategorii byla i Eva Urbanová a Lívie Aghová – obě skvělé operní zpěvačky. A to je nádherný pocit a zároveň velká pokora.

Věnujete se charitě. Mohla byste našim čtenářům přiblížit projekt Talent La Sophia?

První kolo se uskuteční 25. a 26. dubna v divadle Blaník, závěrečné finále za doprovodu profesionálních muzikantů 16. května. Je to soutěž talentovaných dětí z dětských domovů a sociálně znevýhodněných rodin v oboru zpěv a hra na hudební nástroj. Ti nejtalentovanější budou odbornou porotou odměněni a budou moct vystoupit na 2. ročníku Hudebního festivalu La Sophia 27. června v Dolních Beřkovicích. Všechny další informace si budete mít možnost přečíst na www.lasophia.cz.

Nechystáte novou desku?

Chuť by byla velká, dokonce i vím, co bych chtěla točit a jakou muziku, jen čas teď vzhledem k mým charitativním projektům chybí.

Co je pro vás důležitější: herectví, nebo zpěv?

Obojí.

Kdy jste začala toužit stát se herečkou? A čím jste chtěla být jako malá?

Hrála jsem divadlo už na škole, v deseti letech jsem natočila svůj první film, pak jsem si na chvíli odskočila k opeře a houslím, láska k divadlu nakonec zvítězila. Ale chtěla jsem také léčit exotická zvířata v Africe.

Co pro vás bylo nejzajímavější na cestě po Indonésii?

Ostrovy vedle Lomboku. Nádherné moře, velké želvy a super lidi.

A kam byste se chtěla ještě podívat?

Můj sen je vrátit se do Himalájí, jít do hor Peru, vidět Galapágy a potápět se s velrybami a delfíny.

Děkuji Vám za rozhovor a přeji mnoho úspěchů v profesionálním i osobním životě.

Více informací o Yvettě Blanarovičové můžete nalézt na jejích oficiálních stránkách, odkud jsou převzaty i fotografie Jakuba Ludvíka a Majky Votavové –  www.blanarovicova.cz/intro .

Diskuze je uzavřena.