Domácnost

Vybíráme kuchyň

Položili jste si někdy otázku, která z místností ve vašem domě či bytě je vám nejmilejší? Na začátku se určitě shodneme v tom, že každá z místností má své opodstatnění a je velmi důležitou součástí bytu či domu. Při hlubším zkoumání, během něhož jsem uplatnila tzv. vylučovací metodu, jsem dospěla k názoru, že si nedokáži představit život bez kuchyně.

{snippet ad5}Kuchyň, pro mne symbol plného žaludku, mi připadá daleko důležitější než ostatní místnosti. I když musím podotknout, že si bydlení rovněž nedovedu vůbec představit bez obývacího pokoje, ložnice, dětského pokoje a především nezbytného hygienického zařízení. Rozmazlená dobou bych se těžko vracela do domu, kde by jedna velká místnost tvořila prostor pro veškeré denní činnosti všech jejích obyvatel. Pravda, jistě měli k sobě blíže, ale soukromí nebylo prakticky žádné.

I dnes je kuchyň středem domácnosti a spolu s jídelním koutem tvoří místo vzájemných setkání, avšak její vybavení a celkový vzhled se diametrálně liší od těch předchozích. Předpokládám, že snem každé hospodyňky je prostorná kuchyně, vybavená moderními spotřebiči, do níž je již na první pohled radost vstoupit a v níž lze snadno nechat volný průběh vlastním chuťovým buňkám a kuchařským kvalitám. Ovšem, většina z nás nemá k dispozici odpovídající prostorové možnosti a navíc musí počítat i s omezenými finančními prostředky.

Cena samotné kuchyňské linky se pohybuje v částkách několika desítek tisíc korun a její vybavení spotřebiči je mnohdy ještě dražší. Celkové náklady na pořízení kuchyně patří ve srovnání s ostatním vybavením bytu k nejnákladnějším investicím.
Při zařizování kuchyně si musíme hned na začátku zodpovědět několik základních otázek, které se týkají představ o praktičnosti, stylu a použitém materiálu, a to vše s ohledem na své prostorové a finanční možnosti.

A jak se zhostit úkolu?

Máte na výběr z několika variant. Pokud vám do vínku byla nadělena manuální zručnost, mohlo by se zdát, že máte vyhráno. Ale i tato možnost má svá negativa, potřebujete více času a také vhodné prostory. Rozhodnutí o použitém materiálu a způsobu uspořádání je již čistě jenom na vás a záleží především na vašich zkušenostech.

Asi nejsnazší a hojně využívaná možnost je osobní návštěva některého z hypermarketů a obchodů, které se prodejem kuchyní zabývají. Vybrat odpovídající kuchyňskou linku není vůbec jednoduché. Vždy je potřeba si vše přesně změřit a mít představu o prostorovém rozložení, abychom předešli dalším peněžním výdajům, které by mohly nastat v případě nepřesných měření. Pozor na rohy v místnostech, nemají vždy zcela stejné rozměry!

Další možností, při které se tolik nenaběháte a dosáhnete cíle, je internet. Ve vyhledávačích můžete najít stránky s poptávkou o kuchyních, specifikovat své požadavky a představy, rozměrové a cenové možnosti i lokalitu svého bydliště. Pak již jenom počkáte na odpověď a následně vybíráte z došlých nabídek.

Také se nabízí možnost objednání kuchyňské linky přímo na míru, a to většinou u truhláře, který si prostor sám změří a práci dovede až do konečné fáze. Tato varianta je sice nejpohodlnější, ale musíte počítat s větší investicí. Ať už si vyberete kuchyň sami nebo si necháte poradit od odborníků, je vždy potřeba vytvořit prostor pro mytí, krájení a tepelnou úpravu potravin.

Možnosti dnešního trhu nabízejí výběr z nepřeberného množství variant, již nejste omezeni danými normami a stereotypními tvary. Ani výška člověka se neřídí předepsanými normami, tak proč by se jedinec vyššího vzrůstu u pracovní desky neustále ohýbal a naopak člověk s menším vzrůstem byl nucen používat stoličku.

Chladnička stojící v blízkosti zdroje tepla a sporák umístěný přímo u kuchyňských dvířek jsou nejčastějšími chybami, které při zařizování kuchyně stále ještě děláme. Pozor! Nikdy nestavte sporák přímo vedle dřezu, ale oddělte je od sebe pracovní deskou. Tím získáte prostor, kde vám bude práce na sebe vzájemně navazovat a vyhnete se přebíhání z místa na místo.

Další poměrně častou chybou a velmi nepraktickým zlozvykem je sporák umístěný v rohu kuchyňské linky. Místo přístupné jen z jedné strany vám stíží každodenní přípravu pokrmů a dříve či později začnete litovat nešťastného rozhodnutí.

Previous ArticleNext Article