Výběr matrace se nevyplatí podcenit. Pro kvalitní spánek je zásadní

Spánek je nepostradatelný pro to, abychom se cítili svěží a odpočatí. Jsme-li nevyspaní, podepíše se to na celém našem dni. Jednak jsme otrávení a nevrlí na kolegy v práci, ale můžeme být také nesoustředění. A právě nižší míra soustředění může být krizová třeba už ráno v autě cestou do práce. Abychom se ale kvalitně vyspali, tak matrace je tím, od čeho se to vše odvíjí.

Výběr ideální matrace pro náš spánek

Pokud se nám zkrátka dobře neleží, tak je to také s kvalitou spánku vcelku špatné. Můžeme mít jak problémy usnout, tak se třeba můžeme často budit ze spaní. Pokud nevíte, jak vybrat matraci, tak je potřeba se zaměřit na několik klíčových atributů, které by měla vhodná matrace splňovat. Jsou jimi:

  • Vhodný materiál a složení
  • Vhodná tvrdost matrace
  • Speciální anatomické prvky

Jaké máme možnosti

Matrace existují v mnoha provedeních a materiálech. Máme klasické pružinové matrace nebo luxusní taštičkové s vynikajícími ortopedickými vlastnostmi. Samozřejmě máme matrace z PUR pěny, které mají mnoho variant různých druhů pěny. Dobrou elasticitu a ventilaci zajišťuje třeba HR pěna. Používá se ale také paměťová pěna, ovčí rouno pro zvýšení hřejivosti či kokosové vlákno pro lepší odvětrávání a vyšší tuhost.

Měli bychom se při výběru zaměřit také na tvrdost matrace. Existuje několik stupňů tvrdosti a tvrdší matrace jsou vhodnější pro ty z vás, kdo rádi spíte na zádech nebo na břiše. Kdo spí častěji na boku, měl by volit matraci měkčí. Podívejte se na prodej matrací a zaměřte se také na anatomické prvky matrace. Ty dokáží správně podpořit různé partie těla. Mají totiž zóny s různou tuhostí.

Nezapomeňte také na potah. Protože vzhledem k tomu, že se v noci poměrně hodně potíme, což je u zdravého člověka normální, je potřeba z hygienických a zdravotních důvodů volit matrace se snímatelným potahem.