Vratislavice nad Nisou

1.jpgJiž přes pět let uběhlo ode dne, kdy jsem se ze severní části Čech přestěhovala do té severozápadní. Jako téměř každý, kdo se jednou odstěhoval ze svého rodiště, i já se do těchto míst s láskou a pocitem nostalgie vracím. Naštěstí můj nynější domov není příliš vzdálený, cesta autem trvá přibližně 90 minut, ale času k návštěvám bývá málo.

Je to pár dní, co jsem tuto cestu s radostí podstoupila, abych navštívila své blízké a také napsala reportáž o místě, kde jsem strávila bezmála 25 let. O místě, kde jsem bydlela, kde jsem řekla svá první slůvka, či učinila první krůčky. Tam, kde jsem prožívala své první lásky i zklamání a v mé hlavě se rodily všemožné nápady, z nichž některé jsem zrealizovala, jiné na realizaci teprve čekají, a některé se jí třeba nikdy nedočkají.

Vratislavice nad Nisou, městský obvod města Liberce (od roku 1993 byly městysem) však nejsou jen místem mého dětství, puberty a rané dospělosti. Narodily se zde osobnosti, které se výrazně zapsaly do dějin. Kupříkladu Ferdinand Porsche, automobilový konstruktér a továrník, známý konstrukcí „lidového vozu“ Volkswagen Brouk. V tomto ohledu nebyl pozadu ani jeho syn Ferry Porsche, který založil továrnu Porsche na výrobu stejnojmenných vozů. Pokud někdy budete Vratislavicemi projíždět, můžete spatřit rodný dům Ferdinanda Porsche, kde je umístěna jeho busta. Na vratislavickém hřbitově pak najdete rodinnou hrobku, kde je pochována část rodiny Ferdinanda Porsche.

2.jpg

3.jpg

Dalším důležitým rodákem byl podnikatel a továrník Ignaz Ginzkey. Kdo znáte slavnou větu „koberce z Liberce“, vězte, že právě stojíte u zrodu tohoto sloganu. Ignaz Ginzkey totiž v roce 1844 začíná ve svém rodném domku na tkalcovském stavu tkát první koberce. Poté se mu počíná dařit a nakonec vyrábí koberce ve velkém. Ve své továrně mezi kostelem a řekou Nisou zaměstnává desítky lidí. Díky jeho synům Ignazovi, Willimu a Alfrédovi, kteří továrnu po otcově smrti převzali, se vratislavická výroba stala světoznámou. Ignaz Ginzkey se ovšem nezajímal jen o koberce, ale také o vaření piva. Spoluzaložil také vratislavický pivovar, kde se vaří pivo dodnes. Jeho nejmladší syn nechal postavit v roce 1900 zámeček, který sloužil jako ubytovna pro zaměstnance továrny. Během 2.světové války zde sídlili němečtí vojáci. Dnes slouží jako turistická ubytovna.

4.jpg

Ve Vratislavicích se narodil také Konrád Henlein, nacista, sudetoněmecký politik a vůdce separatistického hnutí.

hrobka_rodiny_porsche.jpg

kyselka.jpg

Kromě již zmiňovaného pivovaru se ve Vratislavicích točila „Vratislavická kyselka“, která svým složením připomíná kyselku Lázní Libverda. Její pramen byl objeven zcela náhodně v roce 1862, kdy si její objevitel Karel Skollaude chtěl založit bělírnu látek a z toho důvodu kopal studnu. Bělírna nakonec zůstala neuskutečněnou představou, místo ní  Skollaude vybudoval malé lázně. Bohužel často měnily majitele a nakonec v roce 1888 vyhořely. Až v roce 1893 bylo získáno povolení ke vzniku lázní a pojmenování pramene na Rudolfův (dle korunního prince, který zde tou dobou pobýval na návštěvě). Kromě popíjení pramene byly návštěvníkům nabízeny parní a rašelinné koupele. Další chyba nastala, když  nový majitel lázní při úpravách pramen zkalil. Po první světové válce získal vřídlo pan Weber a začal prodávat v zelených lahvích „Weberovku“. Po druhé světové válce byla minerálka zestátněna a převzata podnikem Středočeská zřídla. V roce 1989 byla založena společnost Vratislavická kyselka. Minerální voda se přestala stáčet v roce 2006, když zkrachoval její majitel, firma Unipo. Poté s novým majitelem opět fungovala od roku 2006 do r. 2008.

Na své si zde přijdou i turisté. Kromě příjemné procházky přímo ve Vratislavicích na ně v přilehlém okolí čekají další příjemné zážitky. Cestou do Milířů se nachází Mojžíšův pramen, někdejší poutní místo, v jehož blízkosti byla vystavěna restaurace. V roce 2009 byla slavnostně otevřena rozhledna na Císařském kameni u Milířů. V blízkém okolí Vratislavic se nachází Prosečská rozhledna (přilehlá chata vyhořela v roce 2003) a rozhledna Rašovka. A lesem po prosečském hřebeni je možné vyrazit na další procházku, na které můžete obdivovat mnoho jiných krás Jizerských hor a prozkoumat i ostatní pěkné rozhledny, o kterých si napíšeme někdy příště.

Diskuze je uzavřena.