Vhodné pojištění pro zabezpečení domácnosti

Pojištění domácnosti nezabrání škodám ve vašem bytě nebo domě, ale sníží finanční ztrátu, která vám tím vznikne. Vztahuje se téměř na všechny věci, které tvoří vybavení domácnosti: na nábytek, elektrické spotřebiče, elektroniku, oděvy, cennosti a v omezené míře i na peníze, které máte doma v hotovosti.

Každá pojišťovna má pojištění domácnosti v základu postavené jinak, na vás je vybrat takové, které vyhovuje právě vašim potřebám. Důležité jsou především doplňková pojištění, které je schopna konkrétní pojišťovna poskytnout a taky rozsah či rychlost plnění.

Na čem se nevyplatí šetřit

Ať už si zřizujete pojištění domácnosti online nebo s finančním poradcem, je nezbytné správně vyčíslit částku, na kterou domácnost pojistíte. Běžnou chybou při určení pojistné částky je podcenění vybavení – vždyť pračka už je stará a nábytek máte z druhé ruky. Ale vy si musíte spočítat, za kolik byste všechny věci, které v domácnosti máte, koupili, pokud byste si je museli všechny pořídit znovu. 

Neměli byste šetřit ani na připojištění zodpovědnosti způsobenou jiné osobě a za škody způsobené domácím zvířetem. Nikdy nevíte, kdy právě vaše pračka vytopí všechny sousedy pod vámi nebo váš pes roztrhne domovníkovi kalhoty. 

Na čem se naopak ušetřit dá

Do pojištění domácnosti se dá zahrnout hodně různých rizik, některé z nich vás ale obvykle nijak netrápí. Například je zbytečné se pojišťovat proti povodním a záplavám, jestliže bydlíte na kopci, kde široko daleko není ani potůček. Před podepsáním pojistné smlouvy si nejprve proveďte pečlivou analýzu vašich potřeb a podle toho nastavte výši plnění jednotlivých rizik. 

Ušetřit na pojistném také můžete podle frekvence placení – jestliže platíte jednou za rok, je pojištění obvykle levnější, než když platíte v pravidelných splátkách. Další částku obvykle ušetříte, jestliže pojištění domácnosti uzavřete tam, kde už nějakou pojistku máte, protože většina pojišťoven poskytuje věrným zákazníkům zajímavé slevy.