Venkovní kočka

kočka venkovníNepřehlédli jste se, v nadpisu článku je skutečně venkovní a ne venkovská kočka. Není to žádné plemeno, ani nic speciálního, ale běžné označení kočky, která buď trvale žije mimo dům, nebo je z domu, případně bytu, pravidelně či občasně vypouštěna. Od kočky „bytové“ se samozřejmě neliší vzhledem ani chováním, ale přesto by majitel „venkovní“ kočky měl počítat s jistými specifiky.

S čím se musí majitel takovéto kočky chtě, nechtě, smířit je „daň za svobodu“. Ano, na našeho „domácího tygra“, čeká venku nepřeberné množství nebezpečí, v podobě aut, psů, dravců, úrazů, nemocí, jedů a bohužel i dalších lidí. A protože nás naše kočky neberou na svoje toulky s sebou, těžko jim můžeme nějak zásadně zabránit. To ovšem neznamená, že se je nemůžeme pokusit eliminovat na nejnižší možnou míru. Tedy, alespoň některá z nich. Proto je důležité dodržet několik pravidel.

1. Kočku na pobyt venku připravit

Nové kotě, nebo již dospělou kočičku (samozřejmě řeč je i o kocourcích), musíme nechat zvyknout nejprve na místo kde bude bydlet. Ať bude tím místem váš dům, kotelna, stodola, chlév či jiný příbytek, kam se kočka bude moci uchýlit do sucha a tepla, po dobu alespoň jednoho týdne by neměla mít přístup ven bez dozoru. To znamená, že se naučí kde je její pelíšek, miska s vodou a krmením, a postupně, s vámi v závěsu, prozkoumá nejbližší okolí domu. Do míst, kde bude na stálo ubytována, by měla mít trvalý přístup, pokud to z nějakého důvodu není možné (např. Kočka žije v domě s vámi, ráno ji vypustíte a večer nebo po návratu z práce berete dovnitř. Z nějakého důvodu jí nemůžete dopřát dvířka pro kočky a pod….), měla by mít možnost se někde schovat před deštěm a k dispozici ještě jednu misku s vodou v blízkosti této dočasné schovky. Když jste si jistí, že kočka sama najde cestu ke svému pelíšku a krmení, můžete ji vypustit do světa i samotnou. U koťat a koček, které předtím žily v bytě, je fáze kdy kočka chodí ven s vámi nezbytná!! Tato zvířata neznají ruch automobilového provozu a spousta zvířat nebo zvuků pro ně bude děsivá. Vylekaná kočka snadno vběhne pod kola projíždějícího auta, nebo se v panice může zaběhnout a pokud nezná prostředí svého bydliště, netrefí zpátky. Kočka která nepanikaří a ví kam se vrátit do bezpečí, má napůl vyhráno.

Celý článek najdete na chovatelském magazínu www.Ostrovzvirat.cz.

Diskuze je uzavřena.