Zahrada

Vánoční kaktus

Vánoční kaktus je oblíbenou pokojovou rostlinou, která vykvétá v zimním období. Pochází z oblasti tropických pralesů Jižní Ameriky, kde vysoko v korunách stromů může dorůstat do výšky až jednoho metru. Rostlina je díky svým dlouhým stonkům vhodná do závěsných košíků, kde bude při správné péči každoročně nést překrásné květy.

Péče o vánoční kaktus není nijak náročná. Umístěn by měl být na polostinném místě bez přímých slunečních paprsků. Snáší dobře pokojovou teplotu, v období vegetačního klidu jej můžeme přenést na chladnější místo (např. na balkon). Rostlinu nesmíme přelévat. Mírně ji zaléváme odstátou vodou v období od března do září, zálivku pak mírně zvýšíme v období květu.

Tehdy musíme kaktus slabě přihnojovat pomocí tekutého hnojiva pro kvetoucí pokojové rostliny nebo pomocí hnojiva speciálně upraveného pro kaktusy jednou za dva týdny. Rostlina má ráda zvýšenou vlhkost, proto snáší dobře rosení. Květináč s kaktusem můžeme proto také postavit do misky s vlhkými kamínky.

První pupeny vyrazí na zelených stoncích na začátku zimy. Květy mají hvězdicovitý tvar barvy červené, růžové či dokonce bílé, žluté a fialové, bohužel však nevoní. Jakmile se začnou objevovat první poupata, neměli bychom rostlinu přemisťovat ani vystavovat otřesům, aby nedošlo k jejich opadání. Pokud rostlinu přihnojujete po celý rok, může se stát, že vykvete i podruhé.

Jakmile kaktus odkvete, měli bychom rostlinu přesadit. Březen je pak vhodným obdobím pro rozmnožení kaktusu: odřízneme několik stonků v délce cca 5 článků, poté je necháme zaschnout. Do květináče si připravíme směs vytvořenou z rašeliny a hrubého písku. Do ní zasadíme stonky a květináč umístíme na světlé místo. Mírně zaléváme, pokud je substrát suchý. Můžete také použít k zakořenění nádobku s vodou.

Máte doma také vánoční kaktus? Pokud ano, pak zřejmě souhlasíte s tím, že péče o něj není nijak náročná. Můžete se pochlubit i fotografiemi této krásně kvetoucí rostlinky – stačí je zaslat na redakční mail.

Previous ArticleNext Article