Úspěšný není ten, kdo má nejvíce peněz, ale ten, kdo má nejvíce volného času, říká Jan Kříž

Jan Kříž, muzikálový zpěvák a herec, je v jednom kole. Minulý týden ve středu odehrál v Českém Krumlově premiéru Divotvorného hrnce, zpívá v rozjetých muzikálech (Johanka s Arku, Pomáda, Robin Hood) a zároveň se připravuje na novou sezónu. Honzu Kříže můžete od září vidět ve zbrusu novém muzikálu Mauglí v Divadle Kalich, v muzikálu She Loves Me v Liberci a v plzeňském nastudování muzikálu Producenti. Na Vánoce potěší zase svými třemi koncerty…

Jste čerstvě po premiéře představení Divotvorný hrnec, které se odehrálo v Otáčivém hledišti v Českém Krumlově. Klaplo vše tak, jak jste si představoval? Jaké jsou Vaše pocity?

Já se na Krumlov moc těšil, protože to tam znám z dětství. Mile mě překvapilo, když mě pozvali na hostování do Divotvorného hrnce a bez váhání jsem přijal. Otáčivé hlediště je unikát a je pro mě velký zážitek si v něm zahrát. Na generální zkoušce jsem si i vyzkoušel, co to je, když na Krumlově počasí prostě nechce spolupracovat. Celou zkoušku jsme hráli v dešti a byla velká zima, ale to k openair patří. Premiéra dopadla myslím na jedničku, měl jsem z toho dobrý pocit a diváci byli vážně skvělí. Moc se tam zas těším.

Divotvorný hrnec  Divotvorný hrnec

Povězte nám o Vaší roli něco více?

V Divotvorném hrnci hraju Woodyho. Je to na jednu stranu klasický milovník, takový ten, co se zdánlivě špatně hraje. Ale dají se v něm najít i velmi komické momenty a takovou klukovskou opravdovost. Je to krásné zpívání. Celý Divotvorný hrnec není, co se postav týče, nijak záludný nebo překomplikovaný. Postavy jsou milé, převážně usměvavé a dobře napsané. A hlavně ho doprovází přenádherná hudba s nesmrtelným přebásněním V+W. Woody je hodný kluk, který kope za své lidi a zamiluje se do holky, která přichází do Ameriky od Třeboně, trochu se to zauzluje, ale nakonec všechno samozřejmě dobře dopadne.

Která role v muzikálu Vám nejvíce přirostla k srdci? A naopak, jaká role se Vám hrála, zpívala těžko…?

Těžká otázka. Ke každé roli si člověk hledá vztah, aby s ní na jevišti mohl být. A já mám opravdu na role štěstí a nechci se rouhat a nějak to zakřiknout. Ale pokud bych zkusil vybrat příklad, tak třeba role Nikose v Řeku Zorbovi mi hodně přirostla k srdci. Nebo Raimond v Johance z Arku za to, jaké je to krásné zpívání. A i Robin Hood, ke kterému mám velmi blízký vztah. A ten třeba i zároveň je pro mě rolí, která se mi těžko hrála a zpívala. Byla pro mě hlasovým i hereckým protiúkolem. Ale na tom se člověk zas hodně naučí. Naštěstí jsem zatím nehrál roli, u které bych se třeba styděl na jevišti, nebo byla mimo moje možnosti. Snad mě to nepotká.

Pomáda

Pomáda

Co pro Vás znamená cena Thálie pro rok 2012 za roli Dannyho Zuka v muzikálu Pomáda?

Hlavně pro mě znamená důležité poplácání po zádech od odborné veřejnosti a kolegů, kterých si vážím. U divadla je těžké, a u muzikálu obzvlášť, získat nějakou smysluplnou odbornou reflexi vaší práce. A tohle beru jako vzkaz: "Jdeš na to dobře, takto pokračuj"…a to jsem potřeboval jako sůl. A navíc je ta cena pro mě velké zadostiučinění za Dannyho, který pro mě byl velkým protiúkolem a hodně jsem se při zkoušení na té roli nadřel. Jsem rád, že cena přišla právě za ní.

Plánujete na léto, odpočívat, nebo práce a zase práce…?

V létě mě do 15. července čeká ještě maraton na Otáčivém hledišti a pak mám 14 dní volna. Zkusíme relaxovat, jak jen to půjde, ale jelikož mě potom čeká velmi intenzivní zkoušení, zbytek léta tak nemůžu úplně vypustit. Poslední letní týdny budeme nazkušovat nový muzikálový projekt v Praze. V Divadle Kalich bude mít 12. 9. 2013 premiéru úplně nový muzikál Ondřeje Soukupa a Gábiny Osvaldové MAUGLÍ, kde nastudovávám roli Tygra Šer Chána. Je to velmi ambiciózní projekt, proto se moc těším.

Robin Hood

Robin Hood

Čím jste chtěl být jako malý chlapec? Byla touha po dráze zpěváka už od útlého věku?

U divadla jsem vyrostl a nikdy neuvažoval o ničem jiném. Nejprve mě to neslo na dráhu divadelního scénografa a pak mě osud zavál až na jeviště. Jako dítě jsem prostě divadlem žil. Vyrostl jsem mezi operou a činohrou a neuvažoval, jestli budu určitě dělat to nebo to. Nakonec dělám přesně něco mezi – muzikál.

Na co se Vaši fandové můžou těšit po prázdninách? Kde Vás můžeme nově vidět?

Samozřejmě pro mě hlavní premiérou sezóny bude muzikál Mauglí v Praze, ale pak chystám ještě triptych svých sólových vánočních koncertu v Praze, Ostravě a Liberci, na který už připravujeme repertoár. A potom ještě dvě premiéry, na které se opravdu těším, a to bude role George v české premiéře muzikálu She Loves Me v Liberci a fantastická role Leo Blooma v plzeňském nastudování muzikálu Producenti. Čeká mě náročná sezóna, ale myslím, že se i já i fandové, máme na co těšit.

Jan Kříž

Když Vám role nesedne, snažíte se ji pochopit, naučit, nebo raději přesměrujete Vaše úsilí jiným směrem?

Asi jsem v tomhle paličák. Nerad si přiznávám, že bych něco na jevišti nezvládnul a proto, když se mi při zkouškách třeba nedaří, jsem schopný se i dost zavřít do sebe, zatnout zuby a tu roli zkrátka zvládnout. Mám pocit, že pokud role není vyloženě špatně napsaná nebo napsaná úplně mimo váš typ, věk, tak se v ní dá vždy najít něco z vás a dá se zpracovat. Jen to je těžší, než když máte roli napsanou, jak se říká, na tělo.

Po čem toužíte (v profesním i soukromém životě)?

Po klidu. Nemám žádné zvláštní touhy. Jen bych chtěl dělat, co mě baví a co mi dělá radost. Někde jsem četl, že úspěšný není ten, kdo má nejvíce peněz, ale ten, kdo má nejvíce volného času. To se mi líbí. Rád bych měl tento klid a byl v situaci, kdy bych mohl dělat jen to (jak v profesním, tak soukromém životě), co mě dělá spokojeným.

Jan Kříž


Co Vás v současné době nejvíce trápí a naopak, co Vám dělá radost?

Trápí mě nejvíce moje práce. Protože ji miluju a je pro mě moc důležitá, proto se úplně obyčejně trápím těmi drobnými nepříjemnostmi, které jsou s ní spojené. A nejvíce radosti nám teď s přítelkyní dělá naše štěně japonské dogy. Naše Saya 🙂 

Honzo, děkuji, že jste si mezi Vašimi představeními našel čas na rozhovor pro naše čtenáře. Jistě mluvím i za ně, když Vám popřeju hodně štěstí při nastudování nových rolí a moře spokojených fanoušků.

Diskuze je uzavřena.