Chovatelství

Turecká angora II. – kočky s opravdu výjimečnou povahou

Navazujeme nyní na předcházející článek o tureckých angorách, v němž jste se mohli dočíst o tom, jakou povahu tyto kočky mají a s jakými druhy se lze setkat (článek naleznete ZDE). Nyní se zaměříme na chov tureckých angor u nás a na jejich odběr u chovatele. Na otázky týkající se chovu těchto krásných koček odpovídá opět paní Jana Ožanová, která založila chovatelskou stanici tureckých angor Jastycat.cz.


Na jaké úrovni je podle vás chov tureckých angor u nás?

Chov tureckých angor u nás je již na dobré úrovni, i když chovatelů tohoto skvělého plemene stále není mnoho. V ČR se chovem tureckých angor zabývá asi devět chovatelských stanic. Ke kvalitním odchovům přispělo zejména dovezení chovných zvířat ze zahraničí, např. Švédska, Finska, Německa či Švýcarska. Na výstavách se již s tureckými angorami setkáváme vcelku pravidelně, byly ale časy, kdy jsme na výstavu přijeli jako jediní vystavovatelé tohoto plemene. Cílem každého chovatele je odchovávat kvalitnější potomstvo, než je rodičovský pár, a zdá se, že se toto daří.

Kdy je vhodné odebrat koťátka?

Odběr koťat je přesně stanoven v chovatelském řádu, a to ve věku 13 týdnů koťat. V tomto věku jsou již koťata samostatná, vychovaná, jsou odčervená a mají kompletní očkování. Také mají vyřízeny Průkazy původu (PP). Samozřejmostí při prodeji koťat by měla být kupní smlouva. Každý chovatel chce, aby se jeho koťátko mělo v novém domově co nejlépe, a tak návštěva zájemců v chovatelské stanici ještě před odběrem kotěte by měla být samozřejmostí. Já jsem také velmi ráda, když noví majitelé kotěte zůstávají se mnou v kontaktu a sdělují mi, jak se koťátkům daří.

Je podle vás lepší pořídit si malé koťátko, nebo dospělou kočku?

Zda si pořídit kotě, či dospělou kočku, záleží hlavně na správném rozhodnutí a zvážení situace. Malé kotě si lépe zvyká na nové prostředí, lidi i zvířata. Dospělé kočce to může trvat déle. Kolem kotěte je ale více starostí, zejména pravidelné krmení 5x až 6x denně. Dospělou kočku je vhodné si pořídit zejména do chovu, pak se většinou jedná o zvíře, které je již výstavně úspěšné a má předpoklady k odchování kvalitního potomstva. Také dospělý kastrovaný jedinec si rychleji zvykne na novou situaci, bývá klidnější a dříve se přizpůsobí.

Když jsme již u těch koťátek, jak je to s podáváním mléka? Nemůže jim nějak uškodit?

Stravu malých koťat tvoří převážně mateřské mléko. Kravské mléko není pro koťata vhodné, způsobuje průjmy, na které může velmi malé kotě i uhynout. Jako náhradu mateřského mléka lze použít speciální mléko pro kočky, které je k dostání v chovatelských potřebách, nebo kondenzované neslazené mléko. Kravské mléko nedoporučuji podávat ani dospělým kočkám, způsobuje jim stejné problémy jako koťatům.

Jaká strava je pro koťata vhodná?

Protože kočky jsou šelmy, měla by jejich strava být převážně masitá. Již v pátém týdnu věku koťat můžeme začít s odstavováním, koťatům přidáváme mezi kojením syrové škrábané nebo vařené maso (jemně nakrájené nebo mixované), hovězí nebo kuřecí. V dalších týdnech můžeme přejít na granulovanou stravu, koťatům podáváme granule výhradně určené pro koťata. Těmito granulemi krmíme kotě do jednoho roku. Po roce můžeme přejít na granule určené pro dospělé kočky. Při krmení suchou stravou (granulemi), nesmíme zapomínat na dostatek čerstvé vody.

Na závěr bych se vás ráda zeptala, co vás osobně na tureckých angorách nejvíce okouzlilo?

Turecké angory jsou kočky s opravdu výjimečnou povahou. A co mě na nich nejvíce a neustále okouzluje? Není to jen krásná polodlouhá a hedvábná srst, úžasný pohled jejich chytrých oček, je to hlavně jejich náklonnost. Turecké angory jsou kočky, které svého člověka doopravdy milují a dávají mu to náležitě najevo. Jsou to oddaní a věrní společníci, kteří rádi tráví veškerý čas se svým člověkem, ať už dohlížejí na vaření, uklízení a ostatní činnosti v domácnosti, nebo jen koukají na klíně svého člověka na televizi. Velmi rády si hrají, ale nejlepší je, když si s nimi hrajete i vy. S tureckou angorou se člověk nikdy necítí sám, vždy je nablízku, abychom si s ní mohli povídat, hladit ji a drbat za ouškama. Ona se bude chápavě dívat a poslouchat, jako by opravdu všemu rozuměla, a pravdou je, že mnohdy si myslím, že rozumí. Turecké angory jsou kočky pro lidi s velkým srdcem, ve kterém je opravdu hodně místa, místa pro ně, chlupaté miláčky a mazlíčky. Turecká angora si svou povahou získá vaše srdce navždy.


Děkuji vám za cenné rady pro chovatele a přeji mnoho úspěchů v osobním i chovatelském životě.


Obrázky nám zapůjčila paní Jana Ožanová, Chovatelská stanice tureckých angor Jastycat*CZ

Previous ArticleNext Article