Chovatelství

Turecká angora I. – inteligentní, vnímavá a společenská kočka

Mnoho lidí chová jako domácího mazlíčka kočku, která si naše srdce získala svou přítulností a hravostí. Zaměříme se nyní na turecké angory, což je druh u nás v poslední době velice oblíbený. Na otázky týkající se chovu těchto krásných koček odpovídá paní Jana Ožanová, která založila chovatelskou stanici tureckých angor Jastycat.cz.

Kdy jste se rozhodla chovat turecké angory a jaké byly vaše začátky?

Na Mezinárodní výstavě koček v Brně roku 2004 jsem poprvé uviděla tureckou angoru. Byl to nádherný bílý kocour s hedvábnou dlouhou srstí a modrýma očima. Neokouzlil mě jen svou krásnou srstí, ale hlavně mazlivou povahou. Nechal se vzít do náruče a hladit a spokojeně předl. Tak bylo rozhodnuto – má kočička bude plemene turecká angora. Přímo na výstavě jsem se domluvila s chovatelkou a zamluvila si koťátko z dalšího vrhu. Jasmínka se narodila 14. prosince 2004 v chovatelské stanici Hanáček.cz poblíž Olomouce. Na koťátka jsme se byli podívat a v polovině března roku 2005 jsme si Jasmínku přivezli domů. Kočička se odmalička zúčastňovala výstav, dnes se pyšní titulem Champion a po odchování koťat jsme zjistili, že je i skvělá máma. Problém byl ale s nalezením vhodného partnera pro Jasmínku, jelikož většina kocourů chovaných u nás byla příbuzná. Pak se naskytla příležitost přivézt kocourka ze Švédska a neváhali jsme. Na tomto importu se podílelo více lidí, bylo třeba vše domluvit a hlavně kocourka dopravit do ČR. Přálo nám štěstí, ve Švédsku se konala výstava, které se zúčastnila posuzovatelka z Prahy a byla ochotná s sebou kocourka do Prahy přivézt. A tak náš kocourek cestoval vskutku královsky, letadlem společně s cestujícími.

Kolik koček nyní chováte?

V současné době máme v chovatelské stanici Jastycat.cz dvě kočičky a jednoho kocoura tohoto plemene. Kocour se již pyšní titulem Interchampion a k udělení titulu Grandchampion mu schází jen jedno ocenění.

Jakou mají turecké angory povahu? A jsou skutečně tak učenlivé, jak se říká?

Povaha tureckých angor je poněkud jiná, než u ostatních koček. Jsou to kočky inteligentní, vnímavé, společenské a učenlivé. O tureckých angorách se říká, že jsou kočkopsi. Jsou to kočky s obrovskou vitalitou, nadchne je každá nová hra, potěší je návštěva, kterou si prozkoumají, a nezapomenou ani na obsah tašek. Je pravda, že lehce zvládají různé úkony, naučí se chodit na vodítku, otvírat dveře, aportovat malé hračky. Velmi dobře rozumí zákazům, ne vždy je však akceptují.

Patří mezi hravé druhy, nebo mají raději lenošení na pohovce?

Turecké angory jsou velmi hravé kočky, tato hravost jim zůstává i v dospělém věku. V žádném případě to nejsou lenoši, kteří by celý den trávili poleháváním na gauči. Jsou to kočky komunikativní, rády dohlížejí na vše, co se v domácnosti děje, a nejlépe z toho nejvyššího místa. Se svým člověkem si rády povídají. Turecká angora je kočka, která by neměla být chována jako jediné zvíře v domácnosti. Tyto kočky velice dobře vycházejí i s jinými zvířaty, proto jejím kamarádem nemusí být nutně další kočka, i když je to samozřejmě nejlepší řešení.

Turecké angory byly různě šlechtěny. Jako druhy jsou u nás nejčastěji chovány?

Turecká angora je přírodní plemeno. Přimísení jiných plemen do chovu není u FIFe povoleno. Křížit se tedy může jen turecká angora s tureckou angorou. Jde spíše o typy tureckých angor, které se vyvinuly vlivem prostředí a chovu.

Jde o typ:
– Evropský, tj. typický vyváženými proporcemi, elegantní, s jemnou a hedvábnou přiléhavou srstí.
– původem ruská varianta, kočky jsou trochu tělnatější s lesknoucí se srstí, velmi podobné a často zaměňované s norskou lesní.
– americká varianta je typická svou štíhlostí, vysokými končetinami, elegantní, s hlavou ostrých rysů a velkýma vztyčenýma ušima, ostrým čumákem, dlouhým ocasem a hedvábnou srstí.

V poslední době většina chovatelů a posuzovatelů preferuje americký typ koček. Moderní standard FIFe o nich říká: „Je to půvabná a pružná kočka s všestranně dobrými proporcemi. Půvabný a ladný dojem je dán především plynulostí pohybu.“ U jiných organizací je přikřížení povoleno, a tak se můžeme setkat i s tureckou angorou s netypickým zbarvením, např. s čokoládovými odznaky nebo v barvě lila. Tyto kočky však nemohou být u FIFe zařazeny do chovu.

Jakou barvu srsti tedy turecké angory mohou mít?

V počátcích se chovaly turecké angory jen v bílé barvě, barevní jedinci byli z chovu vyčleněni. Vedlo to však k tomu, že se rodila hluchá koťata, což se u bílých koček s modrýma očima může stát i dnes. Začleněním barevných koček do chovu se tento problém odstranil. Dnes se chovají turecké angory ve všech přírodních barvách. Povolují se plné barvy (jednobarevná srst), a to černá, modrá, červená, krémová, želvovinová a modře želvovinová. Dále jsou povoleny tři druhy kreseb srsti: mramorování, tygrování a tečkování, bílá barva a barva stříbřitá, veškerá zbarvení s podílem bílé barvy a všechna zbarvení vznikající kombinací těchto barev jsou povolena. Velmi krásná je bílá turecká angora s každým okem jiné barvy, toto zbarvení očí se označuje jako odd-eye. V zemi svého původu, v Turecku, jsou tyto kočky chráněny a v bílé barvě se chovají již jen v zoologických zahradách v Ankaře a Izmíru.

Jak veliká je turecká angora a jakého věku se dožívá?

Velikostí patří turecké angory mezi středně velké kočky. Jejich váha se pohybuje od 2,5 do 5 kg u dospělých jedinců. Kastrovaní kocouři však mohou vážit i více. Turecké angory, co se zdraví týká, jsou kočky bez vážnějších zdravotních problémů. Jistě je to dáno i tím, že jsou přírodním plemenem a že se do chovu nepřipouštějí jiná plemena. Turecké angory se dožívají v průměru 10 až 15 let, při dobré péči a stravě mohou žít i déle.

Děkuji za velice zajímavý rozhovor.

A čtenářům mohu již nyní prozradit, že se mohou těšit na další povídání s paní Ožanovou na téma chovu tureckých angor.


Obrázky nám poslala paní Jana Ožanová, Chovatelská stanice tureckých angor Jastycat*CZ

Previous ArticleNext Article