Tuky a co je dobré o nich vědět

Tuky jsou nedílnou součástí našeho života. A tím máme na mysli nejen tuky, které se nám i přes veškerou nelibost ukládají na těle, ale i tuky, které přijímáme ve stravě. Ne všechny tuky jsou tak špatné, jak si myslíme. Je tedy potřeba mít o nich alespoň základní znalosti.

Nezdravé tuky ve stravě

O tucích vyskytujících se ve stravě by měli vědět nejen ti, kteří se snaží žít zdravě nebo chtějí zhubnout. Přehled bychom měli mít všichni. Že se doporučuje tuky ve stravě omezit určitě víte. Těmi nejnebezpečnějšími jsou transmastné tuky vyráběné průmyslovou cestou, které najdete u potravin s dlouhou životností. Vyrábí se především proto, aby trvanlivost u potravin prodloužily, což samo o sobě svědčí o tom, že na nich opravdu nic dobrého nebude.

O něco menší zlo

Dalším druhem tuků jsou nasycené mastné kyseliny, které sice oproti výše zmíněným transmastných tukům představují menší zlo, ovšem i tak vašemu zdraví nesvědčí. Odborníci doporučují konzumovat je v rozumné míře a rozhodně to s nimi nepřehánět. Často se označují slovíčkem saturované, tak si dejte pozor, zda o nich nenajdete zmínku na obalu potravin, které kupujete.

Co je pro tělo dobré?

Teď se dostáváme k tukům, které je naopak dobré přijímat a hovoříme o nenasycených mastných tucích. Ty mají oproti výše zmíněným na naše zdraví celou řadu pozitivních účinků. Mimo jiné působí dobře i při procesu hubnutí, což není k zahození. Tělo si je ale bohužel nedokáže vyrobit, proto je potřeba neustále je doplňovat prostřednictvím stravy.

Vliv zdravých tuků na zdraví:

  • ochrana kloubů před opotřebením vlivem nadměrné zátěže
  • zlepšení koncentrace
  • zmírnění bolestí hlavy
  • zlepšení kvality vlasů a nehtů
  • zmírnění projevů stárnutí
  • snížení množství nezdravého tuku v těle
  • zrychlení metabolismu