Rozhovory

Ta dnešní mládež…to ale válí!

S hudebními soutěžemi se na televizních obrazovkách v naší malé české (i slovenské) zemi roztrhl pytel. Kdo jsou ti, kteří se snaží porotu i diváky přesvědčit o tom, že umí zpívat, že mají talent a mají na to, stát se superstar? Kupodivu většinou úplně obyčejní lidé. Vaše kamarádka, váš soused, paní z vedlejší ulice, prodavač z obchodu na rohu. Nebo například spolužačka vaší dcery. Pojďte se seznámit s jednou velmi mladou, velmi talentovanou a také úplně (ne)obyčejnou „školačkou“.

Nejdříve nám se nám prosím představ – kolik je ti let, jakou školu studuješ, něco o rodině?
Jmenuji se Kristýna Procházková, je mi 14 let a chodím do základní školy Poštovní   v Karlových Varech do 8 třídy. Pak se chci přihlásit na gymnasium. Mám mladší sourozence, sestřičku Aliu a brášku Daníka.

Vím, že jsi velmi, velmi aktivní člověk. Povíš nám, kterým různým aktivitám se ve svém volném čase věnuješ?

Kromě zpěvu, kterému se věnuji u Mgr. Štěpánky Steinové, hrozně ráda tancuji, chodím na street-dance k Rappresentu, na angličtinu, keramiku a do loňského roku jsem dělala jiu-jitsu.

Jak vypadá takový tvůj „obyčejný“ pracovní den?
Dopoledne mám školu, odpoledne pak kroužky, každý den nějaký, pak konečně domů. Někdy jdu ještě s kamarádkou ven. Doma učení, pomáhám mamce se sourozenci a s domácností, večer si ještě zkouším nové písničky nebo si zpívám ty , které miluju. Vstávám v 7h, pokud se nepotřebuji ještě učit, někdy v 6h. A chodím spát kolem 22 – 23h. Je to pozdě, ale já nepotřebuji odmalička víc spánku.

A co víkendy. Odpočíváš? Máš někdy čas na úplně obyčejné „jít s holkama ven“?
O víkendu chodím skoro vždy s kamarádkou ven. Po městě nebo třeba do kina atd. A odpočívám dost,  nepotřebuji více odpočinku, takhle mi to přesně vyhovuje. Když je nějaká akce, tak zpíváme například na svatbách.

I přes svůj mladý věk jsi se již zúčastnila několika opravdu velkých soutěží/konkurzů. Pochlub se se svými úspěchy.

Dostala jsem se do semifinále soutěže Česko Slovensko má talent 2010. A i když mi účast v soutěži nepřinesla žádné nové příležitosti, byl to silný zážitek a zkušenost.

Mrzelo tě, že jsi se v soutěži Česko Slovensko má talent nedostala ještě o fous dál?
Mrzelo…ale byla jsem ráda, že jsem se dostala takhle daleko. Vůbec jsem to nečekala.

Jak reagovali spolužáci, kamarádi, rodina na tvoji „slávu“?
Kamarádi i rodina mě moc podporovali. I moje paní učitelka zpěvu Mgr. Štepánka Steinová. Dokonce i děda až z Dominikánské republiky, odkud pochází.

Tohle všechno by jistě nešlo bez podpory rodičů. Mám pravdu?
To je jasné…bez rodičů bych ani nezpívala…to oni mě přihlásili v první třídě na zpěv.

V současné době se snažíš uspět v jedné soutěži. Jaké? A svěř se nám s dojmy z prvního castingu. A nějaké „pikantnosti“ o slavných lidech, které jsi tam potkala:o)
No, jsem moc ráda, že jsem se dostala do semifinále Česko zpívá…, těším se na další kolo. Pojedeme do Trutnova… a z celé poroty jsem znala, a to jen trochu, Kamilu Nývltovou…

Po kom myslíš, že máš talent? Má někdo v rodině hudební vzdělání?
Já nevím, maminka říká, že mám talent od Boha. Ostatní, kteří jsou z hudební branže tvrdí, že můj hlas je zvláštní – exotický, díky míchání ras. Děda je indián z Dominikánské republiky a babička Češka. Od nás zpívá moc hezky prababička, které říkáme Pampeliška, ale ta bohužel neměla takové možnosti jako já.
Jedna babičky sestra má hudební vzdělání, učila v lidovce na tahací harmoniku, ale už roky se tomu nevěnuje. Hraje nádherně, jen sobě pro potěšení. Maminka i tatínek chodili klasicky do sboru, ale nic víc.

Tak mě tak napadá – trpíš trémou?
Trémou už moc netrpím…, občas…, ale spíš si to užívám.

Vzhledem ke tvé všestrannosti, máš už představu, jakou školu bys chtěla studovat? Čím bys v budoucnu chtěla být?
Nemám nejmenší tušení, co bych chtěla dělat. Určitě bych chtěla zpívat. Ale to nevím, jestli se mi povede. A kdyby se mi to povedlo, musím mít nějakou rezervu. Protože u této profese nikdy nevíte, kdy dostanete padáka…a pak nemáte nic, nic neumíte…a je to potom strašně těžký…Chtěla bych zpívat něco ve stylu Adele, Amy Winehouse, Jamese Browna, Etty James, Bjork atd. Vím jistě, že nechci jít na konzervatoř. Teď až skončím základku, chci jít určitě na gympl…, a pak ještě nevím…, ale na to je ještě času dost, v mém věku to skoro nikdo neví.

O dnešní „mládeži“ se standardně tvrdí, že pouze vysedávají u počítače, nic je nebaví, neumí nic pořádného. Myslím, že Týnka je zářný příklad toho, že to s nimi zase tak špatné není. Nezbývá mi, než jí popřát, ať se jí daří nejen ve stávající soutěži, ale i v budoucnu ve všem, do čeho se pustí.

Previous ArticleNext Article