Sport

Současný vrcholový sport: tělesná kultura, politika nebo obchod?

Multifunkční haly, arény, stadiony. Češi žijí jen fotbalem a hokejem. Jaromír Jágr, nebo Tomáš Rosický? Na druhé straně ale dva vrcholové sporty ovlivněné penězi. Úplatky rozhodčímu za ovlivnění výsledku sportovního zápasu.

Fotbal a hokej jsou opravdu dva sporty, o kterých každý Čech alespoň něco málo ví. Ve sportovních novinách se poslední dobou už pomalu dozvídáme jen o těchto dvou sportech. Na internetu čteme o tom, že ve shánění posil se zatím nejvíce činí Plzeň a Mladá Boleslav. Všude jen fotbal a hokej. Fotbal a hokej, pořád dokola. Postavit multifunkční halu, nebo raději opravit to staré fotbalové hřiště za domem? A co když ani jedno? Ptá se ale někdo obyvatel, co upřednostňují oni? Čím více jsou tyto dva ohrané sporty známější, tím více se jedná o peníze. Podplácení, proslavení kapři místo peněz a až trapně dlouhé losování o firmě, která nakonec postaví multifunkční halu v Karlových Varech. Nemyslí se na sport, na to, že si tam někdo vybije svou energii a pořádně se zapotí. Myslí se jen a jen na výdělek. Na počet kaprů tekoucích proudem po jednom zápasu! Fotbal a hokej už dávno přestaly být tělesnou kulturou. Staly se zaměstnáním mnoha fotbalistů a hokejistů přeplácených neskutečně vysokou mzdou za „pouhé honění“ se za pukem nebo míčem. Prostitutky nabízejí sebe a to samé dělají fotbalisti a hokejisti – nabízejí sebe jinému týmu, přecházejí jinam za představou vyššího platu. A teď se nabízí správná otázka – k čemu patří to několikrát zmiňované slovo NABÍDKA? K marketingu, k „obchodu se sportem“.

To je odpověď, na kterou myslí architekti projektující multifunkční haly a stadiony nebo fotbalová hřiště. Nebuďme naivní, nezajímá je to, že si tam někdo přijde zahrát a uspokojí tak svou potřebu. Zajímá je to, že za to uspokojování svých potřeb zaplatí. Další prvek ekonomiky. Jde tu celou dobu jen a jen o obchod. Souhlasí s tím ale lidé žijící v Karlových Varech a okolí? Opravdu souhlasí všichni se stavbou nějaké červenošedé „multibudovy"? Klidně bych se vsadila, že v jiné úvaze o sportu studenta žijícího v tomto kraji se alespoň jednou objeví dvě slova – multifunkční hala. K čemu nám vůbec bude? S vysokým vstupným se tam párkrát podíváme na hokej, sami si nejspíš ale nezahrajeme. Bruslaři se poohlídnou po starém opuštěném chodníku nebo silnici za městem bez kamínků a bez lidí, aby si alespoň trochu zajezdili. Nebo nazují brusle na Rolavě a budou si hrát na sjezd bláznů. Ti taky chodí pořád dokola. A co takhle fourcross, sport velmi málo známý v České republice. Vzpomene si nějaký  nadšenec na to, že by mohl vybudovat trať se skoky a překážkami pro horská kola, pro fourcrossaře?

Nevzpomene. Ale vzpomene si jiný nadšenec, že to staré fotbalové hřiště za pekárnou by mohlo slušně vynášet. Davida Beckhama platí za fotbal, ale více už ho známe z novin s anorektickou manželkou. Jaromír Jágr se párkrát vytáhne s číslem 68 na zádech, odjezdí si to na ledě a zaletí do USA odpočívat. Tomáš Rosický se párkrát usměje do fotoaparátu, polovina holek omdlí a kluci se zblázní do fotbalové hvězdy. To, že já nemám kde bruslit, už bohužel nikoho nezajímá. No jo, proč by taky, já si „holt“ za chodník opravený speciálně pro bruslaře platit nebudu…

Previous ArticleNext Article