Sázení rajčat na balkoně

Sázení rajčat na balkoně představuje pro řadu z vás ideální příležitost, jak si vypěstovat vlastí rajská jablíčka i bez nutnosti vlastnit zahradu nebo alespoň kousek nějakého pozemku – zkrátka ne každý má tu možnost. Rajčata jsou velice oblíbeným druhem zeleniny, který je častou součástí příloh či salátů, na nichž si jistě i vy rádi pochutnáte. Vypěstovat si vlastní rajčata je tak daleko efektivnější, nežli si je koupit v obchodě – vlastní bio rajská jablíčka vám tak budou daleko více chutnat. Nemáte-li tedy zahradu ani kousíček půdy, ale naopak disponujete balkonem, pak je náš dnešní článek zaměřený na sázení rajčat na balkoně určený právě vašim očím.

Sázení rajčat není věda, ale chce to znát základní pravidla

I když sázení rajčat nespadá mezi ty nejsložitější úkoly, které byste ve svém životě mohli potkat, měli byste se při tomto procesu držet alespoň základních pravidel. Nejdůležitějším z nich je volba správného umístění. Uvědomte si, že rajčata zbožňují slunná místa a naopak nemají moc v lásce vlhkost. Máte-li balkon orientovaný na jih nebo západ, pak máte vyhráno.

Dalším důležitým aspektem je zajištění zastřešení, protože rajčata nemůžete nechat jen tak na pospat rozmarům přírody. Jestliže váš balkon není zastřešený, pak je potřeba vymyslet zastřešení pro sazenice tak, aby jim při dešti voda nestékala na listy.

Správný výběr půdy

Rajčata jsou náročná na půdu, neboť pro správný a spokojený růst vyžadují záhřevnou půdu, která bude bohatá na živiny. Pro sázení rajčat doporučujeme klasický zahradnický substrát, který je k dostání v každém obchodě a stojí pár korun. Substrát následně promíchejte s dobře rozleželým kompostem a to v poměru jedna ku jedné. Do spodní části pěstební nádoby ještě umístěte proleželý chlévský hnůj, zbytek nádoby poté zasypte zeminou. Kdo nebude mít k dispozici hnůj, může jej nahradit nadrobno rozsekanou trávou.

I na nádobě záleží

Kdo chce pěstovat rajčata, měl by se zamyslet i nad vhodnou nádobou, neboť i ta hraje důležitou roli. Pro pěstování balkonových odrůd jsou ideální volbou samozávlahové truhlíky o délce 50 cm, kam pohodlně umístíte až 3 sazenice. Vyhýbat se nemusíte ani pěstování rajčátek tyčkových, kterým ale truhlíky nestačí a je třeba použít květináče o průměru minimálně 40 cm a hloubkou dosahující 30 cm.