Zahrada

Rok zahrádkáře: Leden

Každý zahrádkář touží po tom, aby byla jeho zahrádka krásná a zdravá. Připravili jsme pro vás proto kalendář, který vám na začátku každého měsíce poskytne cenné rady, jak si rozvrhnout práce na zahrádce a jak pečovat nejen o venkovní, ale také o pokojové rostliny. Nyní nastal nový rok, dorazily k nám mrazy a sněhová pokrývka. Přestože je vaše zahrádka oddána zimnímu spánku, měli byste se jí i nadále věnovat a připravovat ji krůček po krůčku na příchod prvních jarních paprsků.

Zahrada

Sníh, který pokrývá jehličnany a který by mohl ohnout či zlomit jejich větve, smeťte nebo setřeste. Můžete je také svázat tak, abyste vytvořili kuželovitý tvar, který zabrání dalšímu usazování velikého množství sněhu. Pokud dojde k polámání větví, seřízněte je a vzniklé rány zacelte hojivou mastí, kterou dostanete v každém zahrádkářství. Sníh, který shrnujete z cest, pak můžete nahrnout ke kmenům stromů, čímž budete chránit jejich kořeny před zimou.

Nyní je také vhodný čas na úpravu okrasných keřů a stromků. Pomocí jednoduchých řezů je můžete omladit a prosvětlit, v létě se vám pak rostliny odmění novými výhonky. Odřezávat byste měli především spodní větve, které jsou staré a uschlé. U keřů kvetoucích na jaře však s řezem vyčkejte až po jejich odkvětu.

Pokud jste si pořídili vánoční stromeček zasazený v nádobě, musíte jej co nejdříve připravit k přesazení. Nejdříve jej ponechte nějaký čas v chladnější místnosti, teprve na začátku jara ho můžete přesadit na zahrádku.

Leden můžete využít k zimnímu řízkování či k roubování (např. u angreštu, rybízu aj.). Rány na rostlinách opět musíte chránit před mrazem, použijte proto vosk určený pro štěpení rostlin.

Kontrolujte, zda jsou rostliny, které potřebují ochranu před chladným počasím, kryté před zimou. V případě nutnosti kryt opravte. U skalky pak dávejte pozor, aby se na ní neusazovala voda v případě tání sněhu. Ta by mohla trvale poškodit suchomilné rostliny.

Kontrolu také vyžadují hlízy mečíků a jiřinek. Pokud byste je uložili ve vlhkém prostředí, mohla by je napadnout plíseň. Hlízy, které jsou již napadeny, vyhoďte a ostatní přeneste na sušší místo.

Balkonové a pokojové rostliny

Tyto rostliny zbavujte suchých a žlutých listů i výhonků. Nezapomeňte kontrolovat, zda je nenapadli nezvaní škůdci. Jestli se objeví první příznaky, rostlinu ihned oddělte od ostatních a zahajte ošetření. Škůdce můžete odstraňovat ručně, při větším výskytu pak pomocí chemických prostředků. V druhém případě byste měli insekticid nanášet na rostlinu v místnosti, která není obývána, po postřiku ji zabalte do igelitového sáčku, aby preparát lépe působil.

V této době hrozí rostlinám především hniloba a plísně. Omezte proto vlhkost v bytě a odstraňujte napadené listy. V případě zasažení kořenů musíte rostlinu opatrně přesadit, kořen předtím namočte do vlažné vody nebo do heřmánkové emulze.

V zimě byste měli rostlinám dopřát klidu. Zalévejte je proto méně, substrát by však neměl úplně vyschnout, protože rostlina stále přijímá živiny, i když v menším množství.

Ostatní

Pokud máte jezírko s rybkami, nezapomeňte kontrolovat, zda povrch neprodyšně nepokryl led. To by totiž vedlo k úhynu ryb i vodních rostlin. V prodejnách jsou k dostání nejrůznější zařízení specializovaná k tomu, aby bránila ledu v zamrznutí, oblíbené jsou nyní i bambusové tyče zapíchnuté v rybníčku před jeho zamrznutím. Jiným řešením je postavit na led nádobu s teplou vodou. Mnozí na vytvoření otvoru v ledu používají sekeru, tento postup však nedoporučuji. Můžete tak ublížit rybkám a poškodit stěny rybníčku, ti méně šikovní by mohli přijít i k úrazu.

Nezapomínejte nyní na ptáčky, kteří přivítají semínka a jinou potravu v připravených budkách. Odmění se vám pak krásným zpěvem i podívanou. Jestli jste si pořídili budku, musíte ji pravidelně čistit, aby se mezi ptáky nešířily choroby.

V zimním období máte také více času na plánování nadcházející sezóny. Předem si rozmyslete, co chcete na zahrádce vylepšit, a napište si seznam rostlin, které na ní chcete vysadit. Nezapomeňte si promyslet také jejich množství. Volný čas můžete využít i na opravu zahradnických nástrojů.

Previous ArticleNext Article