Registry dlužníků: V ČR se využívají hned tři

Dostat se do registru dlužníků není rozhodně nic příjemného. Přesto se tak může stát. Často člověk ani neví a v některém z registrů bude jeho jméno figurovat. Vždyť mnohdy stačí pouze nezaplatit splátku za auto, nebo fakturu za telefon nebo cokoli jiného. Počítat je třeba s tím, že záznamy v registrech dlužníků lidem neskutečně komplikují život. Budete-li žádat o hypoteční úvěr, spotřebitelskou půjčku nebo jakýkoli finanční produkt, můžete si být jistí tím, že si vás poskytovatel v tomto ohledu prolustruje. Záznamy v registru dlužníků bývají určitou dobu. Záleží hlavně na tom, o jaký dluh se jedná a v jakém z registrů je vaše jméno vedeno. Se samotnou myšlenkou registrů dlužníků přišli logicky věřitelé. Vždyť právě oni si chtěli vždy chránit své investice. Často totiž docházelo k situaci, že dluhy věřitelům nebyly splaceny. A jaké registry u nás tedy existují?

SOLUS

Jedněmi z nejznámějších jsou bezesporu registry společnosti SOLUS. Jedná se o zájmové sdružení právnických osob, jehož hlavním záměrem je zabránění předlužení spotřebitelů. Toto sdružení funguje úspěšně již od roku 1999. Určitě je třeba počítat s tím, že zápis do registru SOLUS nemusí být vždy negativní. Hlavní část samotného SOLUSu se dělí na další dvě. Jedna je pozitivní a druhá negativní. Jestliže máte zápis pozitivní, pak své závazky nejspíše splácíte včas a v požadovaných termínech. I díky tomu si pak případně budete moci půjčit peníze mnohem výhodněji. Pozitivní zápis vás pak jako klienta bude chránit před předlužením. Poskytnut vám přitom může být jak klasický úvěr, tak i půjčka bez registru. Mnohem hůře jsou na tom fyzické či právnické osoby, které nedokážou dostát svým závazkům a platí je pozdě. Mají-li záznam v tomto registru, jen velmi těžko dosáhnou na nějakou další půjčku. Negativní záznam totiž jasně svědčí o zhoršené platební morálce. Jinak tento negativní záznam zůstává ve zmiňovaném registru až tři roky po doplacení závazků.

BRKI a NRKI

Poměrně známé jsou také další dva registry, jež provozuje společnost CBCB a.s. U nás jejich služeb využívá v podstatě každý věřitel a není se čemu divit. Tradičně se jedná o banky, nebankovní společnosti a také stavební spořitelny. Ať už si berete půjčku u jakékoli společnosti, počítejte s tím, že vaše jméno v některém z registrů může v případě špatné platební morálky figurovat. Je jedno, jestli jde o půjčku XXL Credit nebo jakoukoli jinou. NRKI je nebankovním registrem klientských informací a BRKI naopak bankovním registrem klientských informací. Počítat je třeba s tím, že záznamy v obou registrech zůstanou poměrně dlouho. Rozhodně je zapotřebí být v tomto ohledu obezřetný. Každý dluh je zapotřebí splatit co možná nejrychleji.

Zdroj obrázku:
Wasan Tita / Shutterstock.com