Recept na koblihy
Kupovaná kobliha nikdy nebude chutnat stejně tak dobře, jako doma připravená z kvalitních surovin. Mezi nejlepší koblihy u nás patří takzvané masopustní.
Masopust je lidová tradice a mezi ně neodmyslitelně patří již zmiňované masopustní koblížky. Zkuste si je udělat podle následujícího tradičního receptu.
Masopustní koblihy
Co budete potřebovat
Kvásek:
- 250 ml mléka
- 42 g droždí
- 20 g cukru
Těsto:
- 3 žloutky
- 40 másla
- 30 g cukru
- 300 g hladké mouky
- 300 g polohrubé mouky
- 3 špetky soli
- z půlky citronu kůra a šťáva
- 2 lžíce rumu
- mléko na zadělání cca 200 ml
Náplň:
- 250 g švestkových povidel
- 2 lžíce rumu
- moučkový cukr na posypání
Postup
Nejprve si připravíte kvásek. Do vlažného mléka rozdrobte droždí, přidejte připravený cukr a zamíchejte. Než vám kvásek vyběhne, utřete žloutky s máslem a cukrem, následně přidejte hladkou a polohrubou mouku, špetku soli, kůru i šťávu z citronu a nakonec rum. Poté k tomu přilijte připravený kvásek, vlažné mléko a zadělejte těsto. Mělo by být polotuhé, lehké a hladké, které se nechytá na stěny mísy. Hotové těsto přikryjte utěrkou a na teplém místě nechte kynout nejméně hodinu. Těsto byste měli během kynutí alespoň jednou promíchat.
Než těsto dostatečně nakyne, máte čas smíchat povidla s rumem a připravit si vál, na němž budete koblihy připravovat
Z vykynutého těsta si vypracujte silnější válečky a odkrojujete stejné kousky, tak abyste měli přibližně stejně velké koblížky. Ty pak naplňte připravenou povidlovou náplní. Koblihy zabalte a nechte je přibližně ještě deset minut kynout.
Smažit můžete v domácí fritéze nebo větším hrnci s dostatečným množstvím oleje.Smažíte z obou stran a to do zlatova. Osmažené dejte na papírovou utěrku, aby odsála přebytečný tuk a před podáváním koblihy pocukrujte.