Chovatelství

Psí sporty III – Flyball

Flyball je tím pravým sportem pro nadšené psí aportéry. Má tu výhodu, že se mu mohou věnovat i lidé, kteří nepatří zrovna k těm fyzicky zdatným. Při závodech totiž zůstávají psovodi po celou dobu za startovní čárou a hodnotí se jen rychlost a šikovnost psů.

Jak se hraje flyball?

Obvykle poměřují své síly na závodních drahách dvě čtyřčlenná družstva. Na každé dráze jsou postaveny čtyři překážky, za nimiž stojí flyballový box, který po sešlápnutí přední desky vystřelí míček. Každý pes z týmu musí v co nejrychlejším čase přeběhnout přes překážky, zachytit míček a donést jej zpět do cíle. Na dráhu vybíhají jednotliví „soutěžící“ postupně, každý pes z družstva smí při střídání překročit startovní/cílovou čáru až v okamžiku, kdy ji protne pes vracející se před ním. Vítězí tým, který má jako první v cíli všechny čtyři psy i míčky.

Historie flyballu

Svůj původ má flyball v Severní Americe na počátku 70. let 20. století. Byl to právě Herbert Wagner, kdo jako první vynalezl vystřelovací box míčků pro svého psa. Nejprve předvedli svou novou hru několika přátelům a známým z kynologického klubu, brzy se však dostali i na televizní obrazovky. Díky jejich vystoupení v pořadu The Tonight Show, kterou sleduje velké množství diváků v USA, získal tento rodící se sport značnou oblibu a rychle se šířil i do dalších zemí.  První oficiální soutěž ve flyballu se však uskutečnila až v roce 1981. O tři roky později vznikla Severoamerická flyballová asociace (The North American Flyball Association – NAFA), jejímiž pravidly se řídí téměř všechny kluby i pořadatelé oficiálních soutěží po celém světě. Autorem těchto pravidel je Mike Randall, který se stal zároveň prvním výkonným ředitelem Severoamerické flyballové asociace.    

Tento nově vzniklý sport se přes oceán rychle rozšířil i do Evropy. K nám jej přivezl na začátku 90. let Antonín Grygar, který se s ním setkal v Belgii při závodech agility. Bylo dokonce uspořádáno několik málo závodů ve flyballu, ale obliba tohoto sportu neměla v České republice dlouhého trvání. Až v roce 2003 jej u nás znovuoživila Míla Vrbová, která přišla s návrhem sestavit první českou výpravu na Mistrovství Evropy ve flyballu. Českému týmu se tehdy dokonce podařilo získat prvenství ve čtvrté divizi. 7. září toho samého roku byl založen Flyball Club České republiky, který na svých stránkách průběžně informuje o termínech konání různých soutěží, školení a trénincích pro začínající fandy tohoto sportu atd. V současné době se naše republika  řadí mezi vyspělé flyballové země a čeští reprezentanti na mezinárodních soutěžích úspěšně drží krok s tými z ostatních států.

Kde a jak trénovat?

Díky tomu, že se flyball v dnešní době těší velké oblibě, je možné si jej vyzkoušet téměř v každém větším českém či moravském městě. Jeho nejstarší základna se nachází v Praze – Letňanech. Kontakty na jednotlivé kluby, pořádající lekce pro začátečníky i pokročilé, jsou uvedeny na stránkách Flyball Klubu ČR (www.flyball.cz). Na zmíněné adrese  naleznete i velké množství informací o tomto pozoruhodném sportu, poradí vám, jak motivovat psa ke skokům přes překážky, jak ho naučit zacházet s vystřelovacím boxem atd.

Flyballové rekordy

Český flyballový rekord drží družstvo Hop Trop Dreams. Dráhu dlouhou zhruba 32 metrů stihli jejich psi zaběhnout v celkovém čase 18, 31 vteřin. Evropského rekordu 16, 83 vteřiny se podařilo dosáhnout týmu z Belgie na Mistrovství ve flyballu 2006. Světový rekord je 15, 22 a drží jej americké družstvo Spring Loaded Offspring.


Závěrem…

Tohoto poměrně nového sportu  se mohou účastnit všichni aktivní a společenští psi. Důležité je, aby byli zdraví a aby měli chuť aportovat vystřelený míček. Flyball je týmovým sportem, při němž zažijete mnoho legrace a poznáte nové lidi, kteří jím byli okouzleni stejně tak jako tisíse dalších po celém světě.

Použité odkazy:
http://flyball.cz/
http://www.hafbezobav.cz/clanek-2008030401-3-dil-Flyball.html
http://www.flyball.org.au/
http://www.flyball.org

Fota z http://www.flyball.org.

Previous ArticleNext Article