Porod je velmi emotivní záležitost a i když nás ve většině případů naplní velkým štěstím, u některých žen je to trochu jinak. Únava, stres vyvolaný novým životním režimem, ale také velká zodpovědnost v nás může vyvolat stavy úzkosti, které se mění ve splín či depresi.
Poporodní deprese se objevují především u žen, které rodily poprvé, ale i po druhém porodu může tato situace nastat. Příčinou můžou být velké životní změny, hormonální výkyvy, velký stres, nedostatek spánku, snaha zvyknout si na roli matky, a především strach o potomka.
Příznaky, které nelze podcenit
Pláčete kvůli každé maličkosti, ani nevíte proč? Možná si to vysvětlujete rozbouřenými hormony, ale může to být první a nejčastější příznak poporodní deprese způsobený nedostatkem spánku a vyčerpáním z celodenní péče o miminko.
Změnila se vaše přirozená obava o vaše děťátko v nepříjemnou úzkost a depresi, které vám brání těšit se z něj? To je další z častých příznaků, jenž byste neměla bagatelizovat.
Agresivnější, než jste bývala?
Býváte často naštvaná a vlastně vás všichni a všechno rozčiluje. Chce se vám křičet a házet předměty, občas máte sto chutí se sebrat a utéct. Možná vás při konejšení miminka dokonce napadla a velmi zaskočila myšlenka, že byste byla schopná mu za jistých okolností i ublížit. Dostáváte se do situace, kdy by vás měl vyslechnout odborník a pomoci vám tyto stavy zvládnout.
Otupělá a trochu roztěkaná – i tak může vypadat poporodní deprese
Nemusíte být ani uplakaná, ani rozčilená, nemusí se u vás projevovat ani pocity úzkosti, prostě proto, že vaše emoce totálně otupěly. Vlastně nic necítíte, dokonce se vám zhoršila i paměť a schopnost soustředit se.
Je mnoho příznaků, jakými se poporodní deprese projevuje: nesoustředěnost, únava, úzkost, smutek, strach a pocit bezmoci, poruchy spánku i příjmu potravy, to všechno může být příznakem vážného psychického problému, jímž by se měl zabývat lékař.