Výchova dětí

Proč teenageři lžou?

Dnes je slovo teenager obvyklejší než označení pubescent a adolescent. Pojem „teenager“ k nám přišel z anglicky mluvících zemí. Teenager pokrývá věkové období od 13 do 19 let. Je odvozen od číslovek, které v angličtině končí –teen, tedy 13-19, tj. thirteen – nineteen. Žádné další číslovky už v angličtině na –teen nekončí. Spadají sem období puberty (cca 13-15 let) a období adolescence (cca 16-19 let).

Proč obvykle teenageři lžou? Co je k tomu vede? Teenagera může přivést ke lži několik důvodu najednou. Každý sám o sobě by třeba nemusel být dostatečným spouštěčem lhaní, ale když se sejde více, už je to pro teenagera přiměřený impuls k užití lhaní.

Vyjmenujme si ty nejdůležitější důvody lhaní teenagera:
1) Teenager chce získat svobodu, vlastní prostor, nezávislost na rodičích – chce být nezávislý a rozhodnout se sám. Rodiče už pro něj přestali být partnery v rozhodování, těmi, s kterými by se radil a jejichž svolení by chtěl.

2) Strach – je běžným spouštěčem lhaní. Díky lhaní teenager získává dočasnou ochranu před následky svých činů a před potrestáním.

3) Předvídání zamítavé reakce rodičů – „stejně by mi to nedovolili …“. Teenageři často lžou také proto, že už dopředu předvídají zamítavou reakci rodičů. Protože se teenager negativního verdiktu bojí a nedokázal by v takové situaci vyjednávat nebo ví, že vyjednávání u nich doma není možné, tak raději zvolí lež.

4) Nápodoba rodičů a okolí – když teenager nějaké chování vidí u rodičů, tak proč by ho měl považovat za špatné? Proč by to rodiče mohli dělat, ale on ne? Proč by se měl chovat jinak? Proč by se měl snažit říkat pravdu, když se lhaním je život jednodušší?

5) Ze zvyku – díky tomu, že teenager lže často, stává se pro něj lhaní běžným jednáním.

6) Lenost – když teenager nechce dělat nějakou práci nebo rodičům něco dlouze vysvětlovat, tak může raději lhát. Proč si dělat život zbytečně těžší?

Př.: Strach – lež pubertální dcery

Matka přijde do pokoje své dcery. Najde jej prázdný. Jen na posteli leží dopis. Matka jej vezme a se zlou předtuchou ho začne číst:

Milá maminko,
Je mi velmi líto, že jsem musela odejít z domova se svým novým přítelem. Měla bys ho vidět, jak je sladký. A to jeho tetování a piercing…  A ta jeho úžasná velká motorka…
Ale to ještě není všechno, mami. Konečně jsem těhotná! Abdul říká, že budeme mít krásný život – budeme žít v přívěsu uprostřed lesa a budeme mít spoustu děti. Nemusíš mít strach. Je mi už 13 let a umím se o sebe postarat.
Když jsem zjistila, jak mi marihuana dělá dobře, rozhodli jsme se ji pěstovat i pro naše přátele. Když jim dojde heroin nebo koks, aby tak moc netrpěli. Také doufám, že vědci co nejdříve objeví nějaký lek na AIDS, aby se Abdulovi trochu ulevilo. On si to opravdu zaslouží.
Doufám, že Tě budeme moci brzo navštívit, abys poznala svého zetě a vnuka.
Tvá milující dcera

PS: Všechno je to hloupost. Jsem u sousedů. Chtěla jsem Ti jen říct, že jsou horší věci na světě než to vysvědčení, které leží v šuplíku v psacím stole…

Zdroj: Když dítě lže, nakladatelství Grada 

Previous ArticleNext Article