Proč si pořídit tričko z biobavlny?

Určitě už jste slyšeli o oblečení z biobavlny. Možná nechápete, proč stojí o tolik víc, než to z běžné bavlny, když vypadá úplně stejně. Věřte tomu, že své důvody to má, a následující řádky vám je představí.

Na první pohled ani dotek opravdu rozdíl nepoznáte. Bio bavlna je v podstatě úplně stejná, jako klasická bavlna. Vyrábí se ze stejné plodiny a roste ve stejných místech. Jenomže rozdíl mezi nimi je propastný.

Klasická bavlna je levnější, proto jsou také levnější produkty, které jsou z ní vyrobené. Jenomže se za ně platí cena, která se nedá vyčíslit. Je to cena, kterou platíme za ničení životního prostředí a vykořisťování lidí i zvířat v zemích původu.

Vyšší cena, kterou tak zaplatíte za tričko z biobavlny je zapříčiněná způsobem pěstování i zpracování bavlny.

Šetrnější pěstování

Organická bavlna neobsahuje GMO a při pěstování spotřebovává méně vody než standardní bavlna. Během pěstování se nepoužívají hnojiva a pesticidy. Odpad, který zbyde po zpracování organické bavlny, se recykluje a dále používá pro průmysl.

Potkat se můžete i s bavlněnými tričky, která jsou vyrobena z bio příze, která je poté chemicky upravovaná. Taková trička však za bio označit nemůžeme.

Tričko z biobavlny jedině s certifikátem

To, že se skutečně jedná o výrobek z biobavlny si ověříte na certifikátech, které s tričkem nebo mikinou získáte. Zboží musí mít certifikáty celosvětově uznávaných autorit (GOTS, OCS Blended, Oeko-Tex). Bez certifikace totiž nemáte šanci zjistit, jestli je tričko skutečně z biobavlny.

Pokud tedy chcete mít jistotu, že vaše nové tričko je z biobavlny ptejte se prodávajícího po certifikátu GOTS. Global Organic Textile Standard je nejpřísnější certifikace pro textilie vyrobené z organických vláken. GOTS kontroluje celý výrobní proces od sklizně, přes tkaní vláken, až po výrobu finálního produktu před tiskem, včetně exportu oblečení.

Kromě certifikace GOTS mohou mít oděvy vyráběné v souladu s životním prostředím ještě další certifikáty. Oblečení může nést označení 100% veganské, to znamená, že při jeho výrobě nebyl zraněn žádný živočich. Takové kousky ponesou tedy certifikaci PETA.

Kvalitní trička z biobavlny, která mají tyto certifikace, vám zaručují, že během jejich výroby se nepoužily chemické pesticidy, geneticky modifikované osivo nebo chemikálie. Během procesu se nepoužila dětská práce a dělníci měli bezpečné a férové pracovní podmínky v souladu s fair trade podmínkami.

Vysoká kvalita výrobků

Trička z biobavlny mají stejné vlastnosti jako trička z té klasické. Nemusíte se tedy bát, že by bylo nepohodlné, škrábalo nebo bylo méně kvalitní. Naopak, trička z biobavlny se velmi příjemně nosí a jsou příjemně měkká. V současné době biobavlnu používají i značky luxusního oblečení. Klidně si tak můžete koupit velmi kvalitní trička s nápisem, potiskem vaší oblíbené značky.

Koupí trička či mikiny z biobavlny si kromě radosti z pěkného a kvalitního oblečení dopřejete i dobrý pocit z toho, že jste udělali něco dobrého pro životní prostředí. A to už stojí za to, si za svůj nový kousek trochu připlatit, co říkáte?

Zdroj náhledového obrázku: Victoria Chudinova / Shutterstock.com