Proč si koupit elektrokolo?

I když elektrokolo není žádnou novinkou, první bylo sestrojeno už koncem 19. století, větší zájem veřejnosti zažívá až v posledních několika letech. Nejedná se o žádnou motorku, je to kolo, které má na výpomoc elektromotor, jehož výkon nesmí být vyšší než 1 kW (obvykle je to jen 250 W). Když je vypnut, jedete jako na klasickém kole. Dalším důležitým prvkem je snímač detekující šlapání.

Základní komponenty elektrokola

Elektromotor doplňuje sílu vytvořenou šlapáním, takže na pohon kola vynaložíte menší námahu než na klasickém kole. Motor elektrokola bývá obvykle v náboji předního nebo zadního kola, ale existují i středové varianty.  Maximální rychlostní limit je 25 km/h. Rychleji na elektrokole jet můžete, ale jen vlastní silou, protože při rychlosti 25 km/h se motor sám vypne. Baterii po příjezdu jednoduše z kola vyndáte a dobijete v klasické elektrické zásuvce. Kolo má také displej, na kterém si motor nastavíte, obvykle má 3-5 různých stupňů práce motoru. Nejpoužívanějším stupněm je tzv. asistované šlapání.  Baterie může být umístěna buď v rámu, na nosiči nebo za sedlovou tyčí.

Typy elektrokol

Za poslední tři roky se nabídka na českém trhu velmi rozšířila do stovek různých typů od mnoha výrobců. Vybrat si může skutečně každý a díky široké nabídce se dnes dají koupit i elektrokola levně respektive za rozumné peníze. Pokud ale nejste specialistou na elektrokola, asi pro vás bude výběr poněkud složitější. Před nákupem byste si měli nejdříve určit, na co budete elektrokolo potřebovat a podle toho si vybrat jeho typ. Elektrokola se dělí na městská, horská, treková a skládací. Dalším parametrem je typ rámu – existují kola dámská, pánská a dokonce i univerzální (unisex). Výběr správné velikosti rámu nechte spíše na odbornících v obchodech.

Apache Manitou E5 2016

Městské elektrokolo

Městské elektrokolo má obvykle klasickou velikost. Je vhodné do města, tedy primárně pro jízdu na zpevněných komunikacích. Jejich podkategorií jsou kola skládací, která se dají jednoduše převážet třeba i hromadnou dopravou. V této kategorii existuje největší nabídka a také se těchto elektrokol nejvíce kupuje. Plně nabitá baterie umožní ujet obvykle až 40 – 90 km. Její životnost je až 25 000 km nebo několik let. Vydrží 600 – 1000 nabíjecích cyklů.

Horské elektrokolo

Horské elektrokolo je vhodné do těžšího terénu. Jeho konstrukce je poměrně robustní a pláště kol široké. Kvůli klimatickým podmínkám na horách je třeba kupovat jen elektrokola vyrobená z kvalitních materiálů. Proti městským kolům jsou lehčí a snadno se ovládají a obvykle mají sedmi až desetistupňovou přehazovačku.

Trekové elektrokolo

Trekové elektrokolo je konstrukčně někde mezi městským a horským kolem. Dá se na něm jezdit nejen ve městě po silnici, ale i po zpevněných cestách v přírodě. Jsou vhodná pro delší výlety, samozřejmě pokud máte vhodnou baterii. Nejkvalitnější kola mají dojezd až 140 km.

Apache Energy Nexus Black 2016

„Ať už si vyberete jakýkoli typ elektrokola, zkuste žádat prodejce o možnost si elektrokolo vyzkoušet“ dodává Mirek Menšík z internetového portálu GIVE.cz, který se zaměřuje mimo prodej klasických jízdních kol také na oblíbená elektrokola Apache.