Domácnost

Proč je používání vodního filtru výhodné?

filtry_uv.jpgUrčitě jste někdy slyšeli o vodních filtrech, filtračních konvicí a další zařízeních vylepšující pitnou vodu z vodovodu. Proč si ale vodní filtr pořídit a jaké výhody, či finanční úspory Vám vodní filtr přinese?

Mnoho lidí nepije pitnou vodu z kohoutku, protože jim vůbec nechutná. Základní funkcí vodního filtru je proto odstranění cizorodých látek a složek do vody nepatřících, které devalvující její přirozenou chuť. Jedná se většinou o sedimenty, nebo o přidaný chlór.

Chór se používá ve vodárenství z důvodu zamezení šíření infekčních chorob v případě kontaminace při transportu vody ve vodovodním potrubí. Jedná se jakousi desinfekci vody, která ničí mikroorganizmy ve vodě a tím výrazně snižuje riziko přenosu infekcí, virů či améb. Zdravotnický přínos chlórováni vody pro jeho desinfekční vlastnosti zatím nenahraditelný, ale má i svá negativa.

Chór je totiž toxin a chlorizace je vodě nepřirozený postup, který přináší i problémy. Ať už se jedná o vadu chuti a zápachu vody, nebo po zvýšená zdravotní rizika spojené s konzumací chlorované pitné vody.

Chlór reaguje s organickými sloučeninami přirozeně se vyskytujícími ve vodě, přičemž vznikají látky známé jako „vedlejší produkty dezinfekce – trihalogenmethany, které jsou zdraví škodlivé. Podle dlouhodobých amerických výzkumů vede konzumace chlórované pitné vody k zvýšenému výskytu rakoviny, astma, onemocnění srdce, rizika potratu těhotných žen a poškození plodu.

Ideálním řešením je filtrace pitné vody před samotnou konzumací. Například vodní filtr Instapure odstraní většinu chlóru i případných rakovinotvorných Trihalogenmethanů-Chloroformů až u Vás doma před konzumací vody a vylepšuje samotnou chuť i zápach vody.

Jeho montáž je jednoduchá přímo na vodovodní kohoutek s možností přepínání mezi filtrovanou a nefiltrovanou pitnou vodou. Nemusíte tedy používat filtrovanou vodu například k mytí nádobí.

filtry.jpg


Jaké je úspora oproti balené vodě?

Balená voda vychází kolem 6 Kč za 1 litr. Cena 1 litru přefiltrované vody je kolem 40 haléřů. S vodním filtrem Vám odpadne také doplňování, převoz, vynášení balené vody a snížíte také ekologickou zátěž vzniklou díky výrobě obalů a transportu balené vody do obchodů.

Jaké jsou výhody vodního filtru na vodovodní kohoutek a porovnání s filtrační konvicí?

Výhod je několik, ať už se jedná o velkou průtočnost, kdy přefiltrování 0,5 l sklenice vody je otázkou asi 20 sekund oproti filtrační konvici, která přefiltruje stejné množství až v řádech několika minut, okamžitá připravenost k použití – čerstvá a chladivá voda teče ihned z kohoutku v neomezeném množství, či praktičnosti – nikde nic nepřekáží, nic se ne nemusí doplňovat, schovávat do lednice atd.

Kolik stojí vodní filtr na kohoutek a jsou vůbec bezpečné?

Na www.filtry-voda.cz naleznete akční ceny vodních filtrů na kohoutek v cenách od 890 Kč za vodní filtr, po výhodné balení se 2 náhradními filtry za 1390 Kč. Náhradní filtr přefiltruje přibližně 700 litrů vody a balení dvou kusů stoji 490 Kč.

Americká firma INSTAPURE vyrábí vodní filtry již od roku 1975. Výrobky procházejí testy americké organizace NSF a výrobce je členem prestižní organizace Water Quality Assoiciacion. Filtry také prošly náročnými testy ve Státním zdravotním ústavu v Praze.

Více informací ohledně používání vodních filtrů naleznete na www.filtry-voda.cz v sekci Časté dotazy.

 

Previous ArticleNext Article