Proč je bambus tak populární?

Co vlastně víme o bambusu?

  • Bambus je velmi oblíbený i mezi pandami. Je to velmi výživná rostlina, jejíž výhonky obsahují hned několik potřebných živin a dostatek energie. I přesto, že jejich trávicí trakt není zrovna vyvinutý na takový druh potravy, oblíbily si tuto rostlinu a zařadily ji do svého každodenního jídelníčku. Příroda se dokonce později postarala o to, aby se jejich tělo tomu přizpůsobilo. A to vyvinutím šestého pomocného prstu nebo potřebných trávicích enzymů.
  • Bambus lze použít i jako materiál k výrobě různých příbytků či užitečných produktů do domácnosti. Například i k výrobě takových brček z bambusu.
  • Má také své uplatnění v medicíně, farmacii či potravinářství.
  • Původně se tato rostlina objevila poprvé v Číně, později i v Japonsku či Koreji. Existuje však několik druhů bambusu, které pocházejí převážně i z Ameriky, Asie a Austrálie.

Jak se takové bambusové brčko vyrábí a jaké jsou jeho výhody?

Každé brčko je vyřezáváno z bambusového kmene, který pochází z trvale udržitelných bambusových lesů v Číně. Bambusové produkty se vyrábějí z odrůdy moso bamboo. V překladu jde o rostlinku jménem Listoklasec jedlý (Phyllostachys edulis). Je to vynikající materiál. Některé druhy této dřeviny vyrostou až o 1 metr denně, vytváří na stejné ploše více kyslíku než jiné stromy, nepotřebuje pesticidy a jiné chemikálie na podporu zrání. Bambusová brčka mají hned několik výhod:

  • Jsou nerozbitné a můžeme je opakovaně využívat.
  • Co je však nejdůležitější, jsou plně rozložitelné a kompostovatelné.
  • Jejich čištění vůbec není náročné. Můžeme je umývat ručně nebo je jednoduše vložíme do myčky. Nejlepší je nechat je uschnout hned po vyčištění a odložit na místo v dobře ventilované místnosti.
  • Poměr ceny a kvality těchto brček je relativně přijatelný, nakolik nimi šetříme naši přírodu a můžeme je používat neustále. Přesvědčit se můžete zde.

Co na to příroda?

Bambus patří mezi nejrychleji rostoucí rostliny na světě. Pokud roste v podmínkách, které jsou pro něj přirozené a žádoucí, dokáže se obnovit do několik dnů či měsíců. Za jeden den dokáží některé druhy bambusu narůst až do desítek centimetrů. Proto je považován za materiál, který může zachránit naši budoucnost.

Kromě zmíněných výhod, bambusová brčka vypadají opravdu moderně, stylově, designově a zavání silnou exotikou. V restauraci, v baru nebo na jakékoliv párty mohou vzbudit a zanechat velmi příjemný dojem.

Tak co, nahradí bambusová brčka konečně ta plastová? 🙂