Dospělí lidé

Problémy s neuropatickou bolestí?

Pokud nemáte ve svém okolí nikoho, kdo se potýká s diabetem, možná tak úplně nevíte, o čem by mohla být řeč. Naopak diabetici vědí zcela určitě. Tyto potíže jsou velmi frekventované, přesto se o nich mluví málo. Odborníci však zjistili, jak je možné mnohonásobně zvýšit vstřebávání důležitých polyfenolů, což může znamenat nové možnosti v přístupu k tomuto onemocnění.

Neuropatická bolest – trápení diabetiků
Neuropatická bolest vzniká postižením nervového systému, většinou je důsledkem jeho poškození. Neuropatická bolest mívá noční maxima a záchvatovitý charakter, může být ostrá až palčivá. Na rozdíl od nám běžně známé bolesti není poškození tkáně její podmínkou. Nejčastěji se onemocnění projevuje u diabetiků, protože výkyvy hladiny cukru v krvi způsobují poškození drobných periferních nervů. Neuropatická bolest se často vyskytuje také u lidí léčených cytostatiky (látkami používanými k léčbě nádorových onemocnění).

Neuropatická bolest bývá většinou rezistentní na běžná analgetika, u jednotlivých pacientů existují odlišné mechanismy vedoucí k rozdílnému rozsahu a kvalitě bolesti. Z toho vyplývá, že je velmi složité a komplikované neuropatickou bolest léčebnými postupy ovlivnit a je zapotřebí individuálního a citlivého přístupu. Jedním ze zásadních problémů je to, že dodnes přesně nevíme, jak diabetikům od bolesti pomoci a u léčiv se často vyskytují nežádoucí vedlejší účinky.

Nadějné vyhlídky?
Řada odborníků se při hledání vhodného řešení tohoto problému ve svém výzkumu zaměřila na běžné přírodní látky jako je kurkumin (součást koření kari), resveratrol (který je zastoupen v červeném víně, borůvkách, moruších a jinde) nebo mangiferin (mimořádně silný antioxidant, který má fungicidní, antidiabetické, antialergické účinky a získává se z Mangovníku indického), aby záhy zjistili, že jejich účinky bude možno využít v boji s neuropatickou bolesti. Jednou z největších překážek, se kterou se setkali, však byla špatná vstřebatelnost těchto látek. Zatím největší pokrok ve zvýšení vstřebatelnosti vykazuje český produkt Neuritogen, který zvýšil vstřebatelnost a zpomalil odbourávání důležitých polyfenolů za pomoci přírodních látek jako je piperin nebo lecitin.

Již dnes je kurkumin jednou z nejzkoumanějších látek vůbec, protože vykazuje povzbudivé výsledky hned na několika frontách. Má pozitivní vliv na trávicí ústrojí, působí protinádorově, analgeticky, užitečný je při infekčních zápalech jater, při ateroskleróze, diabetu a mnoha dalších.

Previous ArticleNext Article