Praktické tipy pro zařizování nové kuchyně

Aby byla kuchyň praktická, je třeba ji zařídit účelově a ergonomicky. Vařit ve stísněných podmínkách, zakopávat o nábytek a narážet na zbytečné výčnělky, šplhat pro všechno do výšky nebo naopak neustále být na kolenou, to opravdu není nic příjemného.

Kuchyň lze pomyslně rozdělit na tři důležitá centra: přípravu a vaření, mytí a úložný prostor. Každý kuchař si kuchyň zařizuje tak, aby na sebe tato centra logicky navazovala a tím se práce zefektivnila

Uspořádání do trojúhelníku

Za praktické se dá považovat uspořádání, kdy jsou varná deska, lednička a dřez ve zhruba rovnostranném trojúhelníku. Tak se mnohem méně naběháte a snižuje se riziko úrazu.

Varná deska by navíc měla být o něco níž, než je deska pracovní, abyste do hrnců nahlížela shora. Pracovní deska musí být ve výši, při níž se nehrbíte a ruce v loktech jsou v otevřeném úhlu. Vzhledem k tomu, že u ní mohou pracovat osoby různě vysoké, je vhodné, když je její výška nastavitelná.

Úložné prostory

I v malé kuchyni můžete mít dost místa pro ukládání nádobí i potravin, chce to je opravdu přemýšlet. Ve spodních skříňkách je lepší využívat zásuvky, které lze naplno vysunout a pro přehlednost v nich mít praktické pořadače. Přehled o jejich obsahu a přístup k nádobí je nesrovnatelně lepší. K ukládání je možné využít i sokl kuchyňské linky, vejde se tam nízká zásuvka na ploché či dlouhé věci.

Horní skříňky se v posledních letech vyrábějí s elektricky ovládanými dvířky, které se otvírají směrem nahoru a nehrozí úraz hlavy. V malé kuchyni je lepší vrchní díly linky vyměnit za police, na které se toho vejde víc než do skříněk.

Ukládání potravin řeší praktické vestavné systémy, kdy  opět vysuneme celý obsah skříňky do prostoru a máme přehled o všech uložených potravinách. Používají se různé drátěné police a koše všelijakých rozměrů a tvarů, které jsou na ukládání vhodné i proto, že lépe odvětrávají.