Pozor na podvodné půjčky. Jak je poznat?
Stát se je snaží co možná nejvíce eliminovat, ale zatím se mu to rozhodně nedaří tak, jak se očekává. O čem konkrétně mluvíme? O podvodných půjčkách, které stále ještě existují a tak je zde poměrně velké riziko toho, že na ně můžete narazit. I vy. Proto je dobré vědět, jak je poznat. Několik jasných ukazatelů si společně představíme.
Příliš benevolentní podmínky získání
Každý poskytovatel půjčky by měl mít jasnou charakteristiku svého úvěrového produktu. Je jasné, že když jde jenom o pár tisíc, je půjčka i o víkendu, ze segmentu mikropůjček něčím zcela běžným. Když ale některý poskytovatel nabízí třeba i miliony korun, a má velmi benevolentní podmínky získání, je třeba být na pozoru. Typickým příkladem může být získání milionových částek:
- bez ručení a bez ručitele,
- bez doložení příjmů,
- bez registrů.
Žádný férový poskytovatel dnes za takových podmínek vysokou půjčku nenabídne. Proto je to jasným znakem podvodných půjček, od kterých dejte ruce pryč.
Minimum identifikačních údajů
Půjčky se dnes hledají především online, což není nic zvláštního. Proto zde většina poskytovatelů aktivně inzeruje. Když se podíváme na klasické a férové online půjčky, tak lze najít v kontaktech mnoho informací, které slouží k jasné identifikaci poskytovatele. Jedná se třeba o:
- název a IČ,
- adresu kanceláří i sídla,
- kontaktní telefon a email.
Co když ale narazíte na takovou nabídku půjčky, kde je v kontaktech maximálně jenom email? A nic jiného? Opět se může jednat o typický znak toho, že mluvíme o podvodných půjčkách. Když nevíte nic o tom, kdo vám má půjčit, raději neriskujte. Na trhu, v bankovním i nebankovním segmentu je celá řada jiných alternativ.
Poplatky předem
V minulosti bylo celkem klasikou, že kdo si žádal o půjčku, musel velmi často zaplatit nějaké ty poplatky předem. Tato povinnost je naštěstí u férových poskytovatelů dávno pryč. Nemusíte se tedy být třeba poplatků za vyřízení půjčky, nebo za její vedení, či snad poplatku za přijetí žádosti. Jediné, které přetrvávají, může požadovat půjčka online. Jde ale jenom o jednu jedinou korunu, která je určená k ověření bankovního účtu. Můžeme tedy říci, že nejde o poplatek klasický.
Když se u nabídky půjčky setkáte s tím, že po vás někdo bude chtít zaplatit peníze předem, a to třeba i několik tisíc, rozhodně odmítněte. Je to jasný znak podvodné půjčky. Buď dojde k tomu, že danou osobu už nikdy neuvidíte, nebo s vámi bude dále komunikovat, a to z důvodu, aby vám sdělila, že půjčka byla nakonec zamítnuta. Poplatek zpět už ale nedostanete. Na to proto dávejte skutečně velký pozor.
Schůzka na veřejném místě
Každá slušná banka i nebankovní společnost má dnes kancelář. Tedy pobočku, kde jsou vedeny jednání s klienty a kde mohou být přijímány žádosti. Co ale v případě, že po vás bude poskytovatel prostřednictvím svého zaměstnance chvít, abyste se sešli na veřejném místě? Třeba v restauraci neb o kavárně, či snad někde venku? Buďte na pozoru, jelikož je to celkem nestandardní. Natrefit můžete buď na podvodníka, nebo třeba na lichváře. V obou případech je nutné jasně říci, že půjčka od nich není zaručeně tou nejlepší. Je jasným pravým opakem.
Pochybná inzerce
Jsou nabídky na půjčku umístěny různě na veřejných sloupech ve městě? Jsou v řádkové inzerci v novinách? Nebo je najdete třeba na různých veřejných nástěnkách? A to často bez identifikace konkrétní firmy? Pokud na takovou nabídku narazíte, opět se jedná o typický znak případného podvodu. Proto na uveřejněná telefonní čísla ani nevolejte a raději si na srovnávačích půjček najděte nějakého férového poskytovatele. Ti totiž, když inzerují, tak zveřejní jasná fakta o svých půjčkách, ale i informaci o tom, kdo přesně je poskytuje.