Zahrada

Pokojové rostliny – Vánoční hvězda

Stromy pokryl první sníh, v obchodech už začínají znít koledy a výlohyzáří pestrými ozdůbkami, které nás upomínají, že se blíží čas Vánoc.Tradiční barvou tohoto svátku klidu bývá radostná červená. Není protodivu, že se stále větší oblibě těší tzv. Vánoční hvězda díky svým sytězbarveným listům. Nejedná se však o rostlinu na jednu sezonu. Naopak,při správné péči se můžete těšit z její krásné barvy i po celý příští rok.


Vánoční hvězda (lat. Euphorbia pulcherrima, tj. „nejkrásnější z rodu Euphorbia“), která bývá také nazývána Poincézie, Pryšec nádherný či Kristova koruna, se prodává v rozličných velikostech a barvách. V poslední době se stávají oblíbenými kromě červeně zabarvených hvězd i nové druhy – bílé, růžové, žluté či dokonce modré. Novinkou jsou také kadeřavé listy, díky kterým vypadá jako rozkvetlá růže.

Jak o Vánoční hvězdu pečovat

Při výběru si všimněte, zda má rostlina již malá poupata a zda jsou listy sytě zbarvené. Pokud by byla již odkvetlá, opadaly by jí zanedlouho listy. Přestože Poincézii kupujeme většinou v zimě, je tato rostlina nesmírně citlivá na chlad! Když si ji v obchodě koupíte, nechte si ji pro jistotu zabalit a co nejdříve si ji dovezte domů. Pokud ji necháte delší dobu stát v zaparkovaném autě, může se stát, že uhyne.

Vánoční hvězda miluje světlé a teplé prostředí. Optimální teplota je kolem 20 °C, musí být však chráněna před přímým sluncem a průvanem. Pokud je příliš blízko topení, mohou její listy žloutnout a následně opadat. Hvězdu zaléváme vlažnou odstátou vodou a zeminu udržujeme mírně vlhkou. Pokud je prostředí příliš suché, můžeme ji mírně rosit nebo dát do misky oblázky. V době kvetení nepotřebuje hnojivo.

Množení

Pokud chcete Vánoční hvězdu rozmnožit, stačí uříznout kousek výhonku a nechat jej nějakou dobu ve vodě. Zanedlouho se objeví první kořínky a již za rok může nová rostlinka ozdobit váš vánoční stůl.

Jak o ni pečovat, aby vykvetla i příští rok

1. Když odpadnou horní listy, seřízněte stonky rostliny na délku cca 10 cm (tj. na jednu třetinu původní výšky). Jakmile je hvězda poraněná, začne ronit bílou šťávu, která je mírně jedovatá. Pokud ponoříte stonek do teplé vody nebo k ní přiložíte hořící zápalku, ronění se zastaví. Zeminu v tomto období zalévejte jen minimálně.

2. Do nového substrátu ji přesaďte během dubna či května, přidejte hnojivo pro pokojové rostliny a začněte pravidelně zalévat. Aby byla rostlina košatější, nové výhonky zaštipujte.

3. Od září ji dva měsíce postavte na tmavší místo – rostlina nesmí být osvětlena více než 10 až 12 hodin, aby o Vánocích získala své typické zbarvení. Můžete ji zakrýt kbelíkem, pytlem nebo černou fólií, případně ji přenést do tmavého sklepa, abyste jí vytvořili iluzi zkracujících se dnů.

Zajímavosti

S touto rostlinou se pojí starý mýtus z aztéckého prostředí. Jedna vášnivá bohyně se prý nešťastně zamilovala a kvůli neopětovanému citu jí puklo srdce. Kapky krve potřísnily rostlinu, která prý od té doby začala kvést červeně.

V subtropech může hvězda dorůstat výšky až 4 metrů a používala se původně jako přísada do kosmetických přípravků i jako barvivo na látky. Bílá míza byla používána jako lék při horečnatém onemocnění.

Hvězda získala své jméno Poincézie po americkém velvyslanci jménem Joel Poinsett. Ten ji roku 1828 přivezl z Mexika do USA, kde se na její počest slaví 12. prosince svátek Vánoční hvězdy, během něhož lidé darují tuto rostlinu svým blízkým. Do Evropy se hvězda dostala díky přírodovědci Alexandru von Humboldtovi.

Previous ArticleNext Article