Sport

Pohyb – cesta za zdravím a spokojeností

Zpočátku deštivé a posléze slunečné a suché léto již dospělo k svému závěru a svoji vládu nad počasím převzal podzim. S podzimem a s příchodem chladného počasí končí pro většinu cyklistů možnost aktivního sportování v přírodě. Mnozí odloží svá kola a přesunou se k domácímu rotopedu či do fitness centra ke spinningu. Později možná navléknou lyže, běžky, snowboardy nebo brusle a vrátí se zpět do přírody. V každém případě se budou hýbat a nedají příležitost, aby lenost přemohla jejich vůli sportovat.

Příroda je opravdu úžasná. Pro některé z milovníků cyklistiky je strašákem jenom představa, že se na pár měsíců vzdají pocitů spojených s jízdou v přírodě. Slunce v zádech, klikatící se silnička, všude kolem zelené lesy, travní peřinou porostlé louky, barvami zářící pole, malebné a většinou již čisté a krásně upravené vesničky, kouzelné rybníky, útulné hospůdky s výborným gulášem a orosenou sklenicí piva. No prostě senzace. Co může být krásnějšího?

Dodnes jsem nepochopila všechny ty, co každoročně absolvují, a to v některých případech více jak tisícikilometrovou, cestu k moři, aby zalehli a potili se na přeplněných a mnohdy zapáchajících plážích. O čistotě vody v takto přeplněných lokalitách nemluvě. Nevím, ale připadá mi, že se cesta k moři stala pro „Čechy“ jakýmsi národním sportem. A kdo nebyl o dovolené u moře, tak jako by ani nežil. A přitom jakýkoliv pohyb v přírodě, třeba i kousek za domem, je  přínosným a méně stresujícím zážitkem.

Ležením na pláži si tělo nikdy nezpevníte. Navíc cesta autobusem tam a zpět je natolik vyčerpávají, že případná pozitiva z pobytu u moře u lidí s nemocným pohybovým ústrojím se pomalu míjí účinkem. Vyjma alergiků a astmatiků. Pro ty je moře a zdejší klimatické podnebí prospěšné, a to i za cenu několikahodinové cesty.

Pokud jste doposud nebyli příznivci aktivního trávení volného času a budete během dlouhých podzimních a zimních večerů plánovat svou dovolenou, zkuste se zamyslet a třeba i změnit doposud praktikovaný způsob dovolené. Začít můžete již teď. Tím, že své tělo a především svaly připravíte na nadcházející sezónu. Nejlevněji vás vyjde, pokud budete cvičit doma, ale má to jednu velkou nevýhodu. Bohužel neznám moc lidí, kteří jsou schopni sami sebe donutit k pravidelnému cvičení, a v tom vidím největší kámen úrazu.

Lepší je vyrazit mezi lidi. Třeba do nejbližšího fitness centra a vyzkoušet zdejší zpevňovací stroje. Při první návštěvě ve fitness si budete připadat poněkud nepatřičně. Ale nenechte se odradit, protože tyto pocity zažíval každý, kdo sem poprvé vkročil. Mezi lidmi získáte větší motivaci, a dokonce se na týrání svého těla budete těšit. Aktivním pohybem omládnete a budete se cítit  silnějšími. Vnitřně vyrovnaní, spokojení se vzhledem svého těla a v neposlední řadě se stanete odolnější vůči nemocem.

Jistá investice vás nemine u žádného sportu.

Na „spinning“ potřebujete boty s pevnou podrážkou, speciální oblečení, které není nezbytné, ale účelné a pohodlné, větší láhev s pitím a každopádně ručník na otření potu.

Na „rotoped“ boty s pevnou podrážkou, pohodlné oblečení a ručník.

Na „kolo“ především kvalitní kolo, ochrannou přilbu, taštičku na klíče, držák na pití, pumpičku. A na delší, doposud neznámou cestu budete potřebovat mapu a nějakou tu kačku na nápoj a na něco dobrého k snědku.

Previous ArticleNext Article