Podzim je tu, nejvyšší čas přesunout se do sauny a vířivky

Chladná rána. Padající listí. Podzim už je tu. Podzimní počasí přímo nabádá k odpočinku, relaxaci. A kde si nejlépe zrelaxovat? Přeci v sauně nebo vířivce. Jestliže toužíte po odpočinku, uvolnění nebo příjemných chvílích s přáteli, je vířivka nebo sauna tou nejlepší volnou. Pořiďte si saunu nebo vířivku a užívejte si relaxace v pohodlí vašeho domova kdykoliv budete mít chuť!

Saunováním ke zdraví

Saunování je skvělým preventivním opatřením proti nemocem a má blahodárné účinky na zdraví člověka. Jde o jednu z nejlepších zbraní v boji proti chřipkám a nachlazení, zároveň podporuje prokrvení a pročištění pokožky a napomáhá svalové relaxaci nebo uvolnění dechu. V neposlední řadě je sauna skvělým místem pro relaxaci.

Saunování je doporučováno při problémech s imunitním systémem, jako prevence proti nachlazení, chřipkám i dalším infekčním onemocněním dýchacích cest. Klinické studie prokázaly, že pravidelným saunováním může dojít ke snížení cukru v krvi diabetiků. Dále zlepšuje celkové prokrvení organismu a dochází k posílení srdce, což zabraňuje jeho selhání, a to především u kardiaků.

Střídáním teploty se zlepšuje prokrvení pokožky a dochází k regulaci obsahu podkožního tuku. Má uklidňující účinky, pomáhá odstraňovat nervozitu, stres a tísnivé pocity, a navozuje příjemné pocity a dobrou náladu. Také je skvělým bojovníkem proti migrénám, nespavosti a vyčerpanosti.

Pozitivní vliv saunování

 • preventivní opatření proti nemocem,
 • celkové posílení organismu,
 • odstranění škodlivin z těla,
 • prohřátí a uvolnění organismu,
 • pozitivní vliv na lidskou psychiku – uklidňující účinky, navozuje dobrou náladu.

Nejoblíbenější typy saun

 1. Finské sauny – Tradičním typem jsou finské sauny, které se stále těší velké oblibě. Vysoká teplota, které se může pohybovat až okolo 90 °C, působí pozitivně na lidský organismus, podporuje látkovou výměnu, uvolňuje klouby a svaly a podporuje funkci srdce nebo ledvin.
 2. Infrasauny – V dnešní době se stávají velmi oblíbené infrasauny. Infračevené záření, na kterém je saunování v infarsauně založeno, prohřívá tělo hluboko do svalové tkáně, čím dochází k prohřátí a uvolnění našeho organismu. Infrasauna je skvělou zbraní proti nemocem a má pozitivní vliv na naši psychiku.

sauna-1405973_1280

Relaxujte ve vířivce

Vířivky jsou ideálním místem pro relaxaci i takzvanou hydroterapii. Vztlak vody ve vířivkách, optimální teplota vody, která se pohybuje mezi 37 až 39 °C, i její cílené proudění mají blahodárné účinky na lidský organismus. Zároveň prospěšně působí na lidskou psychiku. Vířivé vany fungují jako malé lázně, které napomáhají uvolnit celé tělo – páteř, svaly, šlachy, ale i vnitřní orgány, které jsou příjemně namasírované.

Pozitivní vliv vířivky na lidskou psychiku:

 • budeme lépe zvládat stres,
 • zmírníme projevy neuróz a depresí,
 • zajistíme dobrou prevenci vůči psychosomatickým onemocněním (například proti žaludečním vředům, bolestem žaludku a hlavy),
 • zbavíme se nespavosti,
 • při pravidelném příjemném zážitku získáme „endorfiny“ – tzv. hormony štěstí.