Pitný režim a jeho vliv na fungování organismu

Pitný režim a jeho důsledné dodržování představuje pro většinu lidí nepříjemnou noční můru. Ačkoli se lékaři o odborníci na slovo vzatí jasně shodují na tom, že má nezbytný vliv na naše zdraví a jeho dodržování je proto nepsanou povinností, ne všichni si jejich slova berou k srdci. A to je samozřejmě špatně. Dodržování pitného režimu má své důvody, které bychom rozhodně neměli brát na lehkou váhu.

Poptávka určuje nabídku!

Ze všech stran se dozvídáme, že by každý dospělý člověk měl vypít alespoň 2,5 l tekutin za den. Toto množství představuje minimum, kterého bychom se měli držet přičemž platí, že bychom vodu měli přijímat postupně a pozvolna. Je tedy chyba, pokud své tělo necháte několik hodin žíznivět a na jeho signály zareagujete tak, že do sebe najednou nalijete litr vody. To je chyba. Vaše tělo po celý den využívá vodu, kterou zužitkuje a vaším úkolem je jeho poptávku doplnit.

Má pitný režim vliv na náš organismus?

Samozřejmě! Právě lidský organismus je z 60% tvořen z vody, která je proto pro jeho správné fungování nedílnou složkou! Vodu naše tělo vyžaduje například z toho důvodu, aby se nepřehřálo. Dostatečný přísun tekutin proto zajišťuje správnou termoregulaci a rovněž se podílí i na fungování metabolismu. Voda rovněž pomáhá odplavovat nečistoty z našeho těla a má vliv i na vzhled a stav naší kůže. Naopak její nedostatek může mít za následek přibývání na váze, problémy s pletí nebo předčasné stárnutí, kterého se obávají především ženy.

Pít až tehdy, kdy dostanete žízeň? Kdepak!

Patříte-li k lidem, kteří se domnívají, že si jejich tělo dokáže říci, kdy má žízeň, a proto se napijí jen tehdy, kdy tento signál pocítí, pak od tohoto tvrzení honem rychle upusťte. Pít až tehdy, kdy dostanete žízeň, je totiž špatně. Právě tento signál je zoufalým voláním vašeho těla, že má nedostatek vody. Co vám tedy můžeme doporučit? Pít již od rána!

Jak dodržovat pitný režim?

Hodně lidí má s pitným režimem problém. Zatímco pro někoho není překážka vypít i více jak doporučovaných 2,5 litru vody denně, jiný má co dělat, aby do sebe za celý den dostal alespoň půl litru. Jestliže i vy nepatříte k těm, kteří by vypili dostatek tekutin, máme pro vás několik užitečných tipů. Tím prvním je mít vodu neustále na očích. Je dokázáno, že pokud před sebe postavíte sklenici vody, budete mít nutkání se daleko častěji napít nežli tehdy, kdy lahev s vodou sklidíte z pohledu. Do začátku vám může pomoci nastavit si budík nebo upozornění a vypít několik doušků například každou pul hodinku.