Ovocný talíř

Ovocný pohár už jsem zmínil v jiném článku a inspirovat se tedy mohl každý z vás. Případně toto sám mohl obohatit o nové prvky či se vydat zcela vlastní cestou. Protože co hlava, to osobitá fantazie.

Jenže co je člověku platná fantazie, nemá-li na přípravu takového ovocného poháru jednu z věcí nejzákladnějších, a sice pohár? Má si zoufat a možná se dokonce uzoufat? Nebo má sklonit hlavu a v pokoře jít škemrat k sousedům o jeho zapůjčení, vyžadují-li tito lichvářsky, aby byl tento vrácen, ovšem naplněn? Nebo se má smířit s tím, že se prostě ovocný pohár a s ním dost možná spojené příjemné posezení konat nebude?

Ne. Zoufat netřeba. Protože máme-li ovoce a případně i jiné vhodné suroviny a nemáme pohár, nic není ztraceno. Stejně dobře se před návštěvou můžeme vytasit i takovým ovocným obloženým talířem nebo mísou. Samozřejmě mám na mysli mísu náležející ke kuchyňskému vybavení a ne tu, která se nachází v ústraní docela jiné komůrky.

Vybaveni prakticky jakýmkoliv ovocem, nad jehož hojností zaplesá srdéčko každého, kdo zažil pradávné poloprázdné (a to polo ještě berme nejednou jako značnou nadsázku) regály státních obchodů ovocem a zeleninou v dobách, kdy jsme byli rekordmany, co se týkalo počtu dětí na jeden banán, můžeme klidně pohár oželet a namísto do výše počít tvořit do plochy.

Kreativitě se meze nekladou. Jestliže vám zde předložím jeden z názorných příkladů, neznamená to, že tomu musí být právě tak a nejinak. Již polozapomenutá proslulá reklama pravila „kuře stokrát jinak…“ a troufám si říci, že dnes by ji bylo možno parafrázovat jako „ovocný talíř tisíckrát jinak“. Ba co dím, tisíckrát… Desetitisíckrát, stotisíckrát, milionkrát jinak!

Výroba takovéhoto „obloženého talíře“, jenž se od v naší vlasti běžných obložených talířů liší absolutně odlišnými surovinami, není ničím složitým. Mimo ovoce a talíře tato už vyžaduje pouze čas a trochu té svaté trpělivosti, hrst snahy a také trochu toho štěstíčka, aby nám naaranžovaný výtvor během servírování neupadl na podlahu a my tak nevyšli naprázdno.

Zásadou by mělo být především to, že bychom si dopředu měli ujasnit, jak takovýto talíř bude vypadat, nebo jak by alespoň vypadat měl. Protože tvoření bez rozmyslu povede dost možná i k podobným hybridům, jako jsou rovněž neplánované černé stavby.

Nestačí ovoce prostě nasypat na kopičku a strčit to vzácným hostům pod nos. Pouhým faktem, že těmto dáme něco k snědku, se snad dočkáme formálního díku, nikoliv však uznání. Na výtvoru, o němž bude mluvit přítomná společnost a dost možná i celá vesnice, je třeba vskutku zapracovat tvůrčím způsobem a neotřelými postupy.

Není vůbec na škodu, je-li výsledný produkt symetrickým, a ještě lépe zobrazuje-li tento něco. Zde ovšem pozor, protože ani symetrií či sebekrásnějším obrazcem není ještě zdar zaručen. Zkuste kupříkladu na srazu skinheadů podávat tmavé ovoce poskládané do tvaru snědé tváře, zkuste neonacistům podat ovocnou Davidovu hvězdu, zkuste dlouholetému vězni gulagu na oslavu předložit dejme tomu třešňovou rudou hvězdu. Se zlou se tu kuchtík potáže.

A jelikož neznám vaše přátele, vaše známé, vaše příbuzenstvo, nadřízené či kdo vašimi spolustolovníky bude, předkládám vám jeden vcelku neutrální obrázek, jenž by neměl nikoho uvést do rozpaků či do stavu nejvyšší zběsilosti.

A takových „neutrálních“ motivů by se našlo… Sluníčka, kytičky, zvířátka, z drobných kousků ovoce poskládané lichotivé nápisy… Nebo alespoň nikoho nedeptající ornamenty, při nichž lze popustit uzdu fantazii.

A nikdy neuškodí ani to, přizdobíme-li samotné ovoce i něčím dalším, ať už chutným, či nekonzumovatelným. Pouze pozor, aby nedošlo k možné záměně stravitelného s nestravitelným. Třeba skutečného a kašírovaného ovoce,…

Ale já tu tak blábolím a blábolím a vám stojí práce. Promiňte, že jsem vás zdržel. Popadněte raději ovoce, které máte k dispozici, a vzhůru do díla.

A dobrou chuť.

Mlýnek s Himalájskou solí 270 g

Himalájská sůl s mlýnkem

V poslední době vysoce oceňovaná růžová Himalájská sůl v praktickém balení. Když obrátíte lahvičku dnem vzhůru, krystaly budou padat do víčka, ve kterém je zabudován mlýnek. Můžete tak doplnit svůj pokrm čerstvě namletou solí.

Hmotnost obsahu: 270g

Diskuze je uzavřena.