Rozhovory

Ondřej Dobiáš: „Kvalita fotografie závisí na správném okamžiku“

Baví vás fotografování? Pak vás určitě bude zajímat, jak se vlastně můžete stát profesionálním fotografem. Na to, jaké jsou začátky této profese a na čem závisí kvalita fotografií, jsem se zeptala pana Ondřeje Dobiáše. Ten se fotografii a mediální tvorbě věnuje profesionálně dvanáct let a vlastní soukromou fotografickou agenturu Photo-Agency.cz, která se zaměřuje na modeling, reklamní a užitou fotografii.


Kdy jste začal s fotografováním? A měl jste tehdy nějaký vzor?

{snippet ad1}Fotografování mě okouzlilo už v mých třinácti letech, kdy jsem si pořídil svůj první fotoaparát. Zkušenosti jsem nejdříve získával ve fotografickém kroužku, další poté studiem na Střední odborné škole reklamní a užité tvorby MICHAEL – obor fotografie. Mou tvorbu, a to nejen fotografickou, ovlivnil také rok individuálního studia na FAMU, obor fotografie, sociologie, a dokumentaristika. Velký vzor jsem nikdy moc neměl, snad jen můj zlatý učitel na škole, pan Martin Špelda, který byl také skvělým fotografem. Jinak uznávám všechny dobré fotografy – od nich se totiž i nadále učím.

Kdy nastal onen důležitý zlom, kdy jste si řekl: ano, budu fotografem?

Zřejmě tehdy, když moje maminka začala pátým rokem pracovat pro reklamní agenturu a nabídla mi, že když mě to focení tak baví, ať to jdu studovat. Tak jsem si řekl, že by to mohlo být to pravé. Ani jsem moc nepočítal s tím, že bych někdy dostal takovou šanci!

Na čem podle vás nejvíce závisí kvalita fotografie?

Fotografie je zachycením okamžiku, takže asi nejvíce závisí na správném okamžiku, pomineme-li technickou kvalitu, poté na skladbě obrazu, světla a stínu, barev…  To vše nám pak dodá atmosféru, která z fotografie vyzařuje a určuje její kvalitu. Některé fotografie mají být emotivní, takže je zapotřebí, aby tyto vlivy hrály větší určitou roli, jiné mají být informativní, u těch je naopak nutné emotivnost potlačit.

Kterou svou fotografii považujete za nejlepší?

To je velice těžká otázka, nejraději bych řekl, že za výborné považuji všechny. Nemám tedy vybranou žádnou, která by byla tou nej. Ale ty nejlepší ukazují ve svých prezentacích.

A kolik bylo na začátku těch méně vydařených snímků?

Na počátku asi všechny (smích). Nebo spíše – všechny nebyly tak hrozné, takže to, co jsem se nenaučil ve škole, jsem se učil poté, jak se říká, pokusem – omylem. Dovedete si tedy zajisté představit, že pár nevyvedených bylo.

Myslíte si, že se může stát dobrým fotografem každý, kdo má kvalitní fotoaparát, nebo je v tomto oboru zapotřebí i něco jiného?

Samozřejmě, že nestačí pouze kvalitní fotoaparát. I když vám může pomoci, tak určitě nejvíce záleží na vašem citu pro výše zmíněné vlivy a na jejich vnímání. Úspěšný fotograf je pak závislý také na dobrém obchodníkovi s mnoha konexemi, protože je v této branži v dnešní době veliká konkurence a uživit se není lehké.

Čemu dáváte přednost: barevné, či černobílé fotografii?

Jak kdy, u každé fotografie se hodí něco jiného. Mám rád obě verze i tónované snímky, vše má své klady i zápory.

Jaké objekty nejraději fotografujete?

Nebudete mi asi věřit, ale i když se hodně specializuji na modeling, tak asi ze všeho nejraději fotografuji architekturu. Ta se totiž nehýbe a nestěžuje si, že ji bolí nohy. Pokud je však modelka kreativní a pohodová, je radost fotit i modeling a reklamu, u které mě nejvíce těší, když ji poté potkávám v běžném životě.

Upravujete fotografie často na počítači?

Fotografie se upravují již od prapočátku, kdy ještě nebyly počítače. Na retušování se tehdy používaly štětečky či airbrush. Dnes se dají upravovat díky počítačové technologii mnohem lépe a pohodlněji. Každá fotografie musí projít tzv. postprocesem, tedy úpravou před odevzdáním zákazníkovi, což je dnes již standardním postupem.

Co byste vzkázal všem začínajícím fotografům?

Fotit, fotit a fotit.

Děkuji vám za rozhovor a přeji mnoho krásných fotografií i spokojených zákazníků.

Zdroj obrázků: www.photo-agency.cz/

Previous ArticleNext Article