Sport

Novodobé hry pro mládež i dospělé

S potěšením si všímám, že éra fascinace počítačem už pomíjí a tato technická vymoženost se stává normálním spotřebním zbožím, které se lidi naučili využívat ke svému prospěchu. Na období démonizace internetu dnes s úsměvem můžete hledět už jen ve starších německých detektivkách a ubývá i tragédií v důsledku zamilování se do virtuální osoby, které později, při setkání na živo, skončilo krachem. Pochopitelně je mnoho závislých uživatelů žijících ve virtuálním světě her, ale čím dál více lidí objevilo, že virtuální svět fantazie a virtuálních přátelství jim prostě nestačí.

Moderní mládež se naučila tomu, že internetové známosti velmi rychle převádějí do reálného života a teprve po vzájemném seznámení si tyto vztahy prohlubují. Setkávání na srazech, kde citelně zasahuje ostýchavost a často i nuda, překonávají v poslední době setkání na akčních městských hrách, hrách zážitkových či adrenalinových, případně při hrách inspirovaných světem fantasy. Individualisté a starší lidé zase dávají přednost hledání pokladů. Pojďme si tyto zajímavé činnosti trochu přiblížit.

Městské hry jsou organizovány skupinkou nadšenců, kromě uzavřených her pro úzký kruh známých se stále častěji pořádají hry otevřené, kam může přijít kdokoliv, kdo se dostaví nebo přihlásí na internetu. Od původních pořadatelů takových her, organizátorů dětských táborů a recesistických protestů ještě za totality, se již odděluje nová generace mladých organizátorů.

Od jednoduchých her pro pár lidí, které nevyžadují žádnou organizační přípravu, pro které jsou ideální podmínky např. v metru a ostatních městských dopravních prostředcích a recesistické akce až po hry složité a náročné na organizační čas a přípravu jako je třeba pražský Lov na Bílou paní nebo pražská hra na společenské podsvětí Mafie. Oblíbená je i hra Přežití a již po několik let se opakující hra Exit. Uričtě vás zaujmou i performanční akce proběhlé v minulosti.

Zážitkové kurzy Prázdninové školy Lipnice mají rovněž bohatou tradici a pořádaly se již za minulého režimu. Jsem ráda, že tato tradice přežila a v současné době zaznamenávají organizátoři rostoucí zájem mladých o tyto aktivity. Cílem je všestranný rozvoj osobnosti člověka pomocí hry, pohybu, tvořivými dílnami, happeningy, diskusemi i rozjímáním a navozováním silných zážitků a intenzivních mezilidských vztahů pomáhají každému v sobě nalézat, netušené zdroje energie, sebedůvěry a spontánní tvořivosti.

Podobně zaměřené jsou i aktivity hnutí Brontosaurus, které organizuje tábory pro děti i mládež nabízející nejen zážitky a intenzivní náplň, ale rovněž ekologické a pracovní aktivity pomáhající nenásilnou formou v dětech budovat vztah k přírodě.

Modernímu hledání pokladů se říká geocatching a propadlo mu již již mnoho lidí i z České republiky. Desítky nadšenců hledají důmyslně ukryté kontejnery podle souřadnic v mapě a plánku a pokud se na místě setkávají, rozehrají jim koutky vědoucí úsměvy. V kontejneru je notýsek, kam se můžete zapsat a penízky, které vás symbolicky odměňují za váš úspěch. Někteří nadšenci, kteří poklady ukrývají, dokonce nechají razit originální mince nebo je vypalují do dřeva. Abyste se mohli zapojit, potřebujete GPS navigaci, internet, chuť hrát si a kousek dobrodružného ducha v sobě. Hráči mají vlastní stránky, kde vám vysvětlí principy, ukáží souřadnice pokladů, ale registraci vám povolí, až když najdete nějakou skrýš. Pokud se zapojíte, i vy můžete poklady nejen nacházet, ale také ukrývat.

Všechny tyto aktivity a mnoho dalších, mezi které patří třeba setkávání s bubínky na krásných místech přírody, efektivní noční žonglování s ohněm, setkávání přátel deskových her nebo tématické výlety účastníků internetových diskuzních fór, ukazují pozitivní trendy směřující od samoty a pasivity k aktivní zábavě a setkávání. Dávají šanci i lidem, kteří nejsou sportovně nadaní. Pokud se chcete i vy zapojit a nic z uvedeného vás neupoutalo, podívejte se například na Zlatý fond her na www.hra.cz, kdy můžete pro sebe nebo své děti vybrat inspiraci a zorganizovat vlastní hravé setkání. Fantazii se meze nekladou.

 

Autor: Mgr. Dana Bočková

Previous ArticleNext Article