Nové židle? Nechte si poradit!

kancelarska_pracovni_zidle_kreslo_calypso_3.jpg„Tak si představ. Potřebovala jsem koupit nové židle do zasedačky a zároveň jsem chtěla zjistit nějaké nové trendy pro židle do domácnosti. A jsem z toho doslova jelen.“ stěžuje si kamarádka Martina. „Před časem jsem řešila totéž. Otec potřeboval do nových kancelářských prostor sezení do všech kanceláří i do zasedací místnosti a zároveň chtěl vyměnit židle u našich doma. Trvalo mi týdny, než jsem našla někoho, kdo mi poradí.“ reagovala jsem s pochopením.

Pokud v současné době také řešíte koupi židlí do kancelářských nebo bytových prostor, neváhejte a nechejte si poradit odborníky. Společnost Křesla-židle je významným subjektem na našem trhu, proto jsem oslovila jejich zástupkyni paní Blanku Richterovou s žádostí o pomoc. „V dnešní době mnoho lidí podceňuje souvislost se svými zdravotními problémy (bolesti zad, bolesti hlavy) a tím, na čem sedí po celou pracovní dobu nebo potom doma.“ dozvídám se hned v úvodu našeho rozhovoru. „Vybrat židli pro zdravé a pohodlné sezení se může zdát jako pěkný oříšek. Pokud však kupující dodrží naše doporučení, nemůže udělat chybu. Pojďme si v několika bodech shrnout, na co by zákazním měl při výběru židle klást důraz.“ doplňuje paní Richterová.

Pohodlný sedák
Pohodlný a přiměřeně široký sedák je základem zdravého sezení. Sedák židle by neměl být příliš měkký, měl by být anatomicky tvarovaný a zaoblený. Důležité kritérium, na které by se nemělo zapomínat, je výšková stavitelnost. Na židli se má sedět tak, aby se chodidla celou plochou dotýkala země v přirozeném úhlu.

Bezpečný „podvozek" židle
Stabilní a pevná základna židle vám zaručí jak pohodlné sezení, tak i bezpečný pohyb po kanceláři i pokoji. Nejběžnější pětiramenné kříže základny jsou plně dostačující pro stabilitu a plynulý pohyb do všech směrů. Samotný pohyb židle zajišťují kolečka, která nesmí drhnout, a zároveň musí židli udržet na místě. A musí být dostatečně velká a kvalitní.  

fan_otocna_kancelarska.jpgNastavitelné podpěrky rukou
Podpěrky rukou, běžně nazývané područky, jsou důležité zejména pro kancelářské židle, u kterých se předpokládá delší pobyt a práce s počítačem. Podpěrky paží by měly mít nastavitelnou výšku, která vám umožní správný opěr a komfortní úhel rukou pro pohodlnou práci na stole.

Anatomické opěradlo
Opěradlo židle – a zejména kancelářské židle – by mělo být anatomicky tvarováno podle vaší páteře. Prim v tomto případě hraje bederní opěrka. Bederní opěrku si můžete u kvalitních židlí nastavit přesně podle tvaru vašich zad a zajistit tak přirozenou a zdravou oporu pro vaši páteř. Opěradlo musí být výškově stavitelné, aby jeho prohnutí odpovídalo prohnutí zad člověka, což je samozřejmě pro různě vysoké postavy různé. Také musí být dostatečně velké, aby poskytlo oporu celé ploše zad.

Další vlastnosti
K pohodlnému a zdravému sezení na vaši židli také přispěje píst, který ztlumí náraz při dosedu.  Píst je umístěn pod sedákem a dokáže vás i při prudším dosedu měkce a plynule „usadit" bez bolestivého nárazu. Pozornost je nutné věnovat také materiálu, z kterého je židle vyrobena. Potahový materiál by měl být dostatečně odolný proti oděru, snadno čistitelný a příjemný na dotek.

„Na závěr bych ráda zdůraznila, že všechny body mají jedno společné. Vzhledem k tomu, že každý člověk má jiné požadavky, nároky i fyzické předpoklady, měl by si zákazník tu svou židli osobně vyzkoušet. A to i v případě židlí do kancelářských prostor.“ Dodává paní Blanka Richterová, ze společností Křesla-židle.

Diskuze je uzavřena.