Nejlepší zimní střediska na Slovensku

Na zimní dovolenou nemusíte jezdit jen do Alp, naši východní sousedé mají taky řadu dobrých zimních středisek. Pojeďte letos lyžovat na Slovensko.

Slovensko se v posledních letech  v nabídce pro lyžaře radikálně zlepšuje. Zdejší střediska nabízejí nejen sportovní vyžití, ale i relaxaci i zábavu. Kam se na Slovensku vydat?

Vysoké Tatry

Nejznámější a nejvyšší hory Slovenska nabízí několik středisek, především Tatranskou Lomnici, Štrbské pleso a Hrebienok, které tvoří resort Vysoké Tatry. Sjezdovky v horní části Soliska jsou dostatečně široké, jen občas je protne nějaký ten terénní zlom. V hezkých dnech jsou tu davy lyžařů, naopak na vedlejší příjemně zvlněné sjezdovce Furkota bývá volněji. Na Štrbském plese najdete u skokanských můstků i  zábavní park s atrakcemi jako snowtubing, i sjíždění kopce na nafukovacích pytlích nebo na velkém raftu, kdy vás instruktor odstrčí do prudkého rovného koryta. Zajímavá je zábavná zóna s překážkami, umístěná v dolní části sjezdovek s vlastním lanovým vlekem.

Nízké Tatry

I toto pohoří je mezi Čechy velmi oblíbené. Pokud si chcete opravdu pořádně užít lyžování, vsaďte na nejlepší středisko na Slovensku – Jasnou. Sjezdovky jsou tu opravdu velmi sportovní, čímž se liší od pohodovějších center ve Vysokých Tatrách. Jasná má sice dost zalidněné sjezdovky, zejména v hezkých dnech, rozhodně byste si ji ale neměli nechat ujít.

Na rozhraní Nízkých Tater a Malé Fatry leží Donovaly s dvěma zcela odlišnými lyžařskými lokalitami – Novou Hoľu a Záhradištěm. Zkušení  lyžaři budou směřovat spíš na červenou sjezdovku z Nové Hoľe, kam je vyveze kabinkovo-sedačkový telemix, při dobrých sněhových podmínkách je tu i oficiální freeridová zóna. Záhradiště a její dětské parky se naopak hemží méně zdatnými a malými lyžaři. Lákadlem pro náročnější je pak poměrně velký snowpark a také měřený obří slalom, který ve slovenských střediscích není úplně běžný. Jedinečný je pak dětský Funpark, který se svou rozlohou 12 500 m2 a celkem devíti pojízdnými pásy řadí vůbec mezi největší skiparky svého druhu v Evropě.

Za zmínku stojí i psí a koňská spřežení, která tu mají dlouhou tradici – šestice psů či pár koní s vámi po zasněžené cestě oběhnou kolečko kolem Záhradiště.