Cestování, Sport, Volný čas

Nejlepší zimní střediska na Slovensku

Na zimní dovolenou nemusíte jezdit jen do Alp, naši východní sousedé mají taky řadu dobrých zimních středisek. Pojeďte letos lyžovat na Slovensko.

Slovensko se v posledních letech  v nabídce pro lyžaře radikálně zlepšuje. Zdejší střediska nabízejí nejen sportovní vyžití, ale i relaxaci i zábavu. Kam se na Slovensku vydat?

Vysoké Tatry

Nejznámější a nejvyšší hory Slovenska nabízí několik středisek, především Tatranskou Lomnici, Štrbské pleso a Hrebienok, které tvoří resort Vysoké Tatry. Sjezdovky v horní části Soliska jsou dostatečně široké, jen občas je protne nějaký ten terénní zlom. V hezkých dnech jsou tu davy lyžařů, naopak na vedlejší příjemně zvlněné sjezdovce Furkota bývá volněji. Na Štrbském plese najdete u skokanských můstků i  zábavní park s atrakcemi jako snowtubing, i sjíždění kopce na nafukovacích pytlích nebo na velkém raftu, kdy vás instruktor odstrčí do prudkého rovného koryta. Zajímavá je zábavná zóna s překážkami, umístěná v dolní části sjezdovek s vlastním lanovým vlekem.

Nízké Tatry

I toto pohoří je mezi Čechy velmi oblíbené. Pokud si chcete opravdu pořádně užít lyžování, vsaďte na nejlepší středisko na Slovensku – Jasnou. Sjezdovky jsou tu opravdu velmi sportovní, čímž se liší od pohodovějších center ve Vysokých Tatrách. Jasná má sice dost zalidněné sjezdovky, zejména v hezkých dnech, rozhodně byste si ji ale neměli nechat ujít.

Na rozhraní Nízkých Tater a Malé Fatry leží Donovaly s dvěma zcela odlišnými lyžařskými lokalitami – Novou Hoľu a Záhradištěm. Zkušení  lyžaři budou směřovat spíš na červenou sjezdovku z Nové Hoľe, kam je vyveze kabinkovo-sedačkový telemix, při dobrých sněhových podmínkách je tu i oficiální freeridová zóna. Záhradiště a její dětské parky se naopak hemží méně zdatnými a malými lyžaři. Lákadlem pro náročnější je pak poměrně velký snowpark a také měřený obří slalom, který ve slovenských střediscích není úplně běžný. Jedinečný je pak dětský Funpark, který se svou rozlohou 12 500 m2 a celkem devíti pojízdnými pásy řadí vůbec mezi největší skiparky svého druhu v Evropě.

Za zmínku stojí i psí a koňská spřežení, která tu mají dlouhou tradici – šestice psů či pár koní s vámi po zasněžené cestě oběhnou kolečko kolem Záhradiště.

Previous ArticleNext Article