Nejlepší šampony na vlasy

Základní péčí o vlasy je jejich mytí. V každém obchodě najdete široký výběr šamponů, proto není divu, že vybrat ten správný bývá dost obtížné. Asi byste si ho neměli vybírat jen podle toho jak vám voní, nebo že ho používá vaše kolegyně v práci.

Vědět, jaký šampón vybrat právě pro vaše vlasy vám může pomoci odborník – kadeřník. Šampony se dělí podle typů vlasů, na základě toho se liší složením. Jeho úlohou není jen zaručit čistotu vašim vlasům, ale stará se také o jejich optimální výživu.

Důležité je složení

Znát složení šamponu je dost důležité. Každý by měl vědět, které látky jsou pro něj pozitivní a naopak co vaším vlasům škodí a působí negativně na konečný výsledek. I ve vašem šamponu mohou být látky, které tam nepatří. Čemu byste se měli vyhnout, jestliže nechcete svým vlasům škodit?

  • Ftaláty jsou toxické látky, které ohrožují zdraví ledvin a jater. Často snižují plodnost žen i mužů a ohrožují vývoj plodu. Ftaláty bývají označovány DEP nebo DBP. Najít je můžete v parfému, pudrech a další vlasové kosmetice.
  • Parabeny – chemická skupina látek, které se používají jako konzervanty. V lidském těle se chovají stejně jako hormon estrogen a tak můžou ovlivňovat pochody v těle. Na etiketě lahve většinou píší methylparabenem, ethylparabenem a propylparabenem.
  • Sulfáty zvyšují pěnění prostředku, ale také oslabují vlasy, vysušují pokožku, způsobují její svědivost a tvorbu lupů. Bohužel jsou obsaženy v 95% šamponů u nás na trhu. Díky tomu, že šampon dobře pění, získáváte  pozitivní pocit z jeho funkčnosti. Nejčastěji využívané sulfáty jsou Sodium Lauryl Sulfate SLS a Sodium Laureth Sulfate SLES.
  • Propylenglykol vám vážně poškozuje pokožku, způsobuje mužskou neplodnost, ovlivňuje správnou funkčnost ledvin a jater. Je to kosmetická forma minerálního oleje, rozpouštědlo.

Při výběru toho správného šamponu dejte šanci těm, které jsou vyráběny na přírodní bázi. Nebojte se ani takový šampon si sami vyrobit. Stačí zabrouzdat na internetu, kde najde hned několik receptů, jak na to.