Návod, jak pečovat o dřevěné podlahy

Dřevěná podlaha má své neopakovatelné kouzlo, takže se drží v popředí zájmu i v době vinylů a laminátů. Má řadu výhod, pro které se znovu rozhodujeme pořídit si raději podlahu z dřevěných parket, než chodit po studených dlaždicích. Na druhou stranu je potřeba o ni pečovat, aby vypadala stále dobře a zachovala se její dlouhá životnost.

Obecně se můžeme setkat se třemi typy dřevěných podlah, a to s lakovanými, ošetřenými olejem a navoskovanými. Podle toho, jakou povrchovou úpravu má vaše podlaha, budete o ni následně pečovat. Tyhle metody můžete uplatnit také na podlahové palubky.

Lakovaná podlaha

Jestliže máte vaši podlahu vytvořenou z lakovaných prken, běžný provoz na podlaze zanechá jen málo stop. Na druhou stranu se lak po čase setře a vzniknou různé škrábance či skvrny. Podlaha začne být nevzhledná a ochranný film přestává plnit svou úlohu. V takovém případě je nejvyšší čas na renovaci podlahy, která spočívá v obroušení starého laku a následně v novém nátěru.

Podlaha ošetřená olejem

Zatímco lak na dřevu vytvoří souvislý film a dřevo uschová, lak pronikne do dřeva, povrchu zůstává přírodní vzhled a je také příjemný na dotek. Na rozdíl od lakované podlahy se povrch ošetřený olejem rychleji opotřebuje. Mnohem snadněji se ovšem uvádí do původního stavu, stačí jen dopřát mu novou dávku ošetřujícího oleje. Výhodou je, že před olejovým nátěrem není nutné podlahu brousit.

Ochrana dřeva voskem

Pro nejlepší ochranu dřevěné podlahy je asi nejlepší kombinace oleje a vosků. Dřevo je  zevnitř chráněno oleji a na povrchu voskovým filmem, který odpuzuje nečistoty a brání vsakování tekutin. Dřevo se v porovnání s čistě olejovým nátěrem opotřebuje pomaleji, přesto i tady je samozřejmě možné po čase nátěr obnovit bez broušení podlahy. tím se prodlužuje životnost podlahy při dlouhodobém zachování vzhledu. TAto ochrana dřevěné podlahy je nejméně nákladná a není časově náročná, už po několika hodinách je možné po ní opět chodit.