Rozhovory

Na téma s redaktory – odpočinek a relaxace

Týden se s týdnem sešel a my vám přinášíme další povídání s redaktorkami našeho společenského magazínu, tentokrát na téma Trávení volného času a relaxace.

Léto je v plném proudu, i když se k nám na řadě míst naší republiky chová tak trochu macešsky. Pevně věříme, že se situace obrátí k lepšímu a my se budeme moci přestat bát každé kapky, která spadne z nebe. Abychom sluníčko a letní pohodu tak trochu přilákaly, povídaly jsme si tentokrát na téma relaxace a odpočinku, které k létu neodmyslitelně patří. Pojďte se s námi dozvědět, jak redaktorky Meredit.cz odpočívají!

 

Jako máma dvou dětí si čas od času ráda zalenoším, jindy zase potřebuji „vypnout" u nějaké manuální práce, ať už jde o plení záhonů nebo pletení či uklízení. Zajímalo mě tedy, jak odpočívají mé kolegyně, zda pasivně či aktivně, zda raději lenoší, nechají se hýčkat, nebo zda spíše sportují.


Jsi příznivcem aktivního nebo pasivního odpočinku? Co u tebe převládá? Jak nejraději odpočíváš?

Eva Králová
Ideální představa odpočinku – jít si zaplavat nebo obden půl hodiny plít, kopat, rýt na zahradě apod. Ještě bych neodmítla fotbal, s osobní účastí na hřišti, nebo výlet na hrad, do muzea, ZOO apod. Takže když odpočívat, tak hlavně aktivně. Nicméně kdybyste mi řekli: buď můžeš jít rýt na zahradu, nebo se dívat na film a tulit k Miláčkovi, zahrada by šla do kopru…

Míša Dočkalová
Nemůžu vyloženě říci, že preferuji odpočinek pasivní, ale rozhodně u mě převládá. Spíše tedy zapadám do skupiny příznivců pasivního odpočinku. Když relaxuji, tak buď spím, koukám se na nějaký pěkný film nebo si čtu. Samozřejmě, že občas vytáhnu i paty z domu a jdu si zahrát squash (v zimě) nebo se projíždím na kolečkových bruslích (v průměru jednou za pět let). Ale všude dobře, doma nejlíp. A doma se i nejlépe odpočívá.

Nicole Sečkářová
V dnešní době adrenalinových sportů a nejrůznějších fyzických aktivit je mi skoro trapné přiznat, že u mě převládá odpočinek pasivní, jsem ale rozený lenoch, tak co s tím mám dělat, že? Moc ráda se doma zapelíškuji s knížkou, zahraji si na klavír, sednu k počítači. Nebo si zapálím svíčku, pustím muziku a jen si tak přemýšlím o věcech pozemských. V takových chvílích jsem nejraději jen sama se sebou a uznejte, že to není tak docela špatná společnost 🙂
Přestože nejsem sportovní typ, velice ráda plavu, dřív jsem se hodně potápěla, tedy jen tak v brýlích, bez přístroje. Mým největším objevem byl sporák potopený v sedmi metrech v Lančovské zátoce Vranovské přehrady. To už je ale pryč, potápění jsem opustila v době, kdy se stalo módou. Způsob relaxace střídám, ostatně číst se dá i u vody. Nejraději mám přírodní nádrže, jezírka, přehrady, rybníky, zatopené lomy.
Ráda chodím i na výlety a vycházky, nemám ale potřebu překonávat dálkové či rychlostní rekordy, je mi úplně fuk, kolik jsem ušla kilometrů, jde mi o to jen se tak pokochat. Nejvíc si  kochání užívám na podzim, kdy příroda nádherně hýří barvami. Samozřejmě se nevyhýbám ani procházkám v jiných ročních obdobích.

Jaroslava Fuksová
Já osobně jsem příznivcem aktivního odpočinku a nebojím se žádné improvizace. Nejčastěji a nejraději odpočívám v přírodě, při sportu nebo u dobré knížky.

Mila Sležková
Pasivního. Mám ráda přírodu, ve které si nejvíce odpočinu. Hezké počasí mě přímo nabíjí. Hodně fotografuji. Pokud počasí nevychází, ráda čtu, anebo své vytvořené fotografie upravuji v grafických programech. Tak vypadá odpočinek, pokud jsem sama. To ovšem většinou nejsem, takže se i v době odpočinku věnuji dětem.

Marie Černá
Raději mám aktivní odpočinek. Preferuji především sporty, při kterých ze sebe mohu vydat všechnu energii. Ale nepohrdnu ani pasivním odpočinkem, to v případech, že není čas a prostor na ten aktivní.

Jitka Pourová
Spíš aktivního, mám ráda poznávání, přiměřeně pohybu, někdy trochu adrenalinu. Nuda plážových turistických destinací mě ubíjí. Ale zase někdy se jen tak povalovat, číst si, k tomu něco dobrého… Jsou chvíle, kdy i takový pasivní relax vysloveně potěší.

Tak vidíte, je to 4:3 ve prospěch odpočinku pasivního. Dokážu to pochopit, taky se kloním spíše k němu, i když je pravda, že se vcelku naběhám kolem dětí, a tak je snad pochopitelné, že si ráda sednu nebo lehnu a fyzicky odpočívám, zaměstnám spíše hlavu nějakou příjemnou relaxací. Nicméně čas od času je třeba zaměstnat vedle ducha i tělo, aby nezakrnělo… Takže chápu i ty z nás, kteří nejraději kopou do míče, hodí na záda krosnu a chodí po horách, potápí se, brázdí krajinu na kole či kolečkových bruslích nebo vezmou do ruky motyčku a vyrazí na zahrádku…

Odpočinek potřebujeme, myslím, v každé roční době, ale jen málokdo z nás si může dovolit vybírat dovolenou třeba čtyřikrát během roku. V naprosté většině si vybíráme týden v létě na rekreaci u moře či v rámci naší republiky a týden na zimní hory. I moje rodina se o podobný model snaží, i když se pochopitelně musíme přizpůsobovat aktuální finanční i personální situaci. Ale protože to není pravidlem, zeptala jsem se našich redaktorek i na toto.

Preferuješ dovolenou v létě, v zimě nebo během jara či podzimu?

Eva Králová
Kdybych si mohla vybírat, tak v zimě bych jezdila do teplých krajů a v létě někam spíš na sever, kde mívají i v létě kolem 26 stupňů Celsia. Nicméně na pořádnou dovolenou nebyl čas už 12 let, takže v mém případě spíš o tomhle sním, než to realizuji…

Míša Dočkalová
Rozhodně v zimě. A určitě k moři. Neříkám, že dovolená v létě se mi nelíbí, ale přeci jen je v létě i u nás občas hezky, tak proč jezdit za sluncem někam jinam?

Nicole Sečkářová
Dovolená v létě je pro mne pořád ta hlavní dovolená, i v dospělosti pro mne omamně voní prázdninami, koupáním, houbami, ostružinami, toulkami. Trochu dovolené si beru i na podzim, letos v září pojedu na pár dní do Štrasburku, nikdy jsem v těch končinách nebyla, a tak se moc těším. A jako každý rok alespoň týden dovolené vyplýtvám před Vánocemi, to už ale není žádný odpočinek, jen zběsilá snaha dohnat všechny vánoční přípravy, které jsem trestuhodně podcenila. Ale vždyť víte, jsem prostě lenoch.

Mila Sležková
V létě! A vzhledem k tomu, že na léto není v Čechách spolehnutí, každý rok jezdím za „jistotou“ k moři.

Jaroslava Fuksová
Nemám roční období, které bych pro dovolenou preferovala. Jediné, co mě zajímá, je předpověď počasí, protože to dokáže nejvíce ovlivnit průběh mé dovolené. Abych byla o dovolené spokojená, měly by se letní teploty pohybovat kolem dvaceti pěti stupňů s minimálním přísunem srážek, v zimě naopak očekávám teploty pod bodem mrazu a krajinu pokrytou sněhovou peřinou. Na jaře a na podzim preferuji k odpočinku prodloužené víkendy, což představuje pátek a dva víkendové dny, a samozřejmě odpovídající počasí bez stálého deště. Na závěr jsem dospěla ke zjištění, že v každém ročním období má dovolená své osobité kouzlo, ale je potřeba mít štěstí na počasí.

Marie Černá
Nejsympatičtější je mi letní dovolená, kdy je teplo a krásně svítí sluníčko. Mám pocit, že mi toto počasí nabízí asi nejvíce možností k trávení volného času. Blankytně modrá obloha navíc dodává lidem energii a vnáší do jejich srdcí dobrou náladu. Ale i ostatní roční období mají své nezaměnitelné kouzlo, to nepopírám. Ostatně, kdyby bylo stále léto, přestalo by nás za chvilku bavit. Jeho krása je právě v prchlivosti.

Jitka Pourová
V létě, v létě, v létě!!!

Čtyři body pro léto, jeden pro zimu. A jeden názor, který nepreferuje žádnou z ročních dob. Jak jsem již řekla, moje rodina dodržuje, když to jen trochu jde, tradici letní (či podzimní) dovolené, a to pokud možno v cizině. Ležet u moře celou dobu bychom nevydrželi, a tak se snažíme volit místa, kde jsme ještě nebyli a odkud se dá navíc pohodlně cestovat na zajímavá místa, kterými kráčela historie. Protože právě letní dovolená voní pískem, mořem a sluníčkem, případně objevitelskými výpravami za místy dosud nepoznanými a zážitky neobvyklými, zajímalo mě, jestli své kolegyně mohu během jejich dovolené potkat spíše v Čechách a Moravě, či bych se za nimi musela vydat do zahraničí:

Potřebuješ alespoň jednou v roce vyjet za sluncem a mořem, nebo jsi vyznavačkou tuzemské dovolené?

Eva Králová
Vzhledem k tomu, že jsem se bez obojího obešla už oněch 12 let, tak jsem spíš vyznavačkou dovolené strávené prací… Pro mě jsou občasné jednodenní výlety, občasná práce na zahradě, občasné plavání v bazénu a občasné dívání se na film ve dvou tak posvátným a výjimečným časem, že mi to zatím vynahrazuje všechny dovolené.

Míša Dočkalová
Moře a slunce, to je moje. Dosud se mi daří vyjet k moři jednou za rok, ale nezanedbávám ani Českou republiku. Snažím se každý rok navštívit nějaký hrad či historické město. Letos v létě bych ráda pár dní kempovala u nějaké naší přehrady, jelikož jsem doposud neměla štěstí si toto přání splnit.

Nicole Sečkářová
Moře sice mám ráda, ale už ne tolik jako dřív, člověk je pak pořád slaný 🙂 Slunce mi stačí jen ve velmi umírněné míře, tropická vedra mě ubíjejí, jsem spíš chladnomilný typ.
Čím dál víc raději mám dovolenou v Česku, objevuji místa, která jsem dřív znala jen z mapy, a trochu mě mrzí, že jsem k nim přišla až teď. Cestovat doma je pohodlné, rozumíme domorodcům, jídelnímu lístku a cenovým relacím, nezadrhneme se u bankomatu, v případě potřeby seženeme lékaře a dokážeme mu říci svojí mateřštinou, co nás bolí. Inu, doma je doma. A od té doby, co se můžeme rozlétnout po celém světě, je doma ještě mileji a přívětivěji. Teď je to už jen otázka volby.

Jaroslava Fuksová
Při představě, že pojedu na týdenní dovolenou k moři, mně naskakuje husí kůže. Rozhodně nepreferuji pobyt ve sluncem vyprahlé krajině, kde není člověk schopen dělat nic jiného než ležet na pláži, koupat se v moři a dopřávat si ještě většího přísunu jídla, než je zcela běžné. Ovšem ve svém okolí se s takovým pochopením nesetkávám, mnozí vůbec nechápou, co mi vadí na lenošení u moře. Je pravda, že dva až maximálně tři dny bych také vydržela u moře ležet, ale na tak krátkou dobu je cesta i k tomu nejbližšímu moři příliš nákladná. Takže prozatím nejsem vyznavačem lenošení a raději trávím dovolenou v neustálém pohybu. Rozhodně se nijak nebráním aktivní dovolené za hranicemi naší vlasti, ale mnohdy mi stačí, když popojedu jen pár kilometrů od místa svého bydliště, a stále ještě jsem překvapena, jak pěkná krajina se nachází téměř v mém sousedství. A navíc  se cestou stále utvrzuji, že slova Františka Hrubína „Ach, Čechy krásné, Čechy mé…“ nejsou rozhodně žádnými planými frázemi, ale jsou vyjádřením člověka, který dokázal vnímat krásu země české s otevřenýma očima.

Marie Černá
Ráda si občas vyjedu do ciziny, abych poznala nové kraje a abych mohla pozorovat tamní prostředí. Třeba vzduch přímořských lokalit je prosycen mořskou solí a v horách je zase svěží čerstvý vzduch. Lidé tam jedí jiné jídlo a vyznávají jiná náboženství. Mají odlišné normy a žijí odlišný život. Je zajímavé to sledovat.

Jitka Pourová
Nepotřebuji jezdit ven". Vyjedu ráda, ale závislá na moři ani zahraničí nejsem.

Z odpovědí na moji poslední otázku vyšlo najevo, že většinou opravdu tíhneme k moři, za exotikou, mořem a odlišným způsobem života, než na jaký jsme zvyklí. Nicméně stále zároveň ctíme ono staré známé úsloví „všude dobře, doma nejlépe". Nakonec je jedno, jestli jedeme na dovolenou stovky či tisíce kilometrů, nebo jen desítky a zakotvíme na chatě nebo na horách. Hlavní je, s kým ji trávíme, jak moc si dokážeme odpočinout od každodenní rutiny a zda se z dovolené či práznin vrátíme zrelaxovaní a s novou energijí do další práce!


Podělte se s námi o svůj oblíbený způsob relaxace. Jezdíte za sluncem, nebo preferujete zimní brázdění sjezdovek? Jak často si vybíráte dovolenou? Napište nám do komentářů a kdo ví, třeba se na jednoho vylosovaného čtenáře usměje štěstí a dostane od nás malý dárek!!!

A ještě jedna prosba: Přidejte se ke mně a „zavolejte" na Evču Královou: Evi, odpočinek je důležitý, tak zabal Miláčka a hurá po dvanácti letech na dovolenou (třeba na motorce 😉 )!!!

Děkujeme za všechny vaše názory a gratulujeme janny, která byla vylosována jako výherce této anketky. Získává od naší redakce kosmetický balíček. Pošlete prosím na ek(@)virtualdreams.cz svoji poštovní adresu, abychom Vám mohli výhru zaslat. A vy ostatní, kteří jste nevyhráli, máte-li chuť, sledujte další články "Na téma…", možná bude zase pro jednoho z vás nějaký drobný dárek…

Previous ArticleNext Article