Rozhovory

Na téma s redaktory Meredit.cz – znovuzavedení víz pro Čechy při cestě do Kanady

Určitě jste to zaznamenali, skoro žádná zpravodajská relace se teď neobejde bez zprávy o tom, že pro nás Kanada opět zavedla vízovou povinnost. Argumentuje se hlavně tím, že v prvním čtvrtletí letošního roku přijala Kanada z Česka 1720 žádostí o azyl, což je dvojnásobné množství než v celém loňském roce. Více žádostí bylo už jen z Mexika.

Kanadská vláda uvedla, že pokud bude zahlcena neoprávněnými žádostmi o status uprchlíka, nebude schopna rychle vyřizovat žádosti lidí, kteří jsou opravdu ohroženi a potřebují pomoc. V současné době prý lidé z kriticky ohrožených koutů světa čekají na vyřízení své žádosti několik měsíců, ne-li roků, což je nehumánní. Většina žádostí z České republiky je pak dle kanadské strany neoprávněná, pokud ne přímo podvodná. Letos bylo akceptováno pouze asi 130 žádostí z Česka…

Češi tak znovu po dvou letech musejí vyřizovat nepopulární razítka do pasů. Požadavek byl vznesen tak rychle, že dva dny odlétala letadla s pasažéry bez víz, ta jim byla vyřizována na místě. Ti, kteří odjíždějí zítra, případně ještě později, si již musejí vízum vyřizovat. A protože pražská Kanadská ambasáda nemá vízové oddělení, musejí se cestovatelé vydat pro razítko do pasu do Vídně, Paříže, Londýna či Říma. A tak vás před dalekou cestou letadlem čeká ještě dlouhý výlet do Vídně pro ono razítko do pasu. A v blízké budoucnosti se to patrně nezmění, podle kanadského velvyslance Kanada neuvažuje o vybudování vízového oddělení v Praze. Své žádosti o víza pochopitelně v Praze podat můžete, ale musíte počítat s tím, že ji úředníci budou posílat do Vídně, proto vyřízení bude trvat několik dní. Na druhou stranu, pokud pojedete do Vídně, měli by vám vízum vystavit na počkání.

Musím říct, že ač se mě „kanadská kauza“ bezprostředně netýká, do Kanady se v blízké budoucnosti nechystám, stejně mě mrzí, jak nehezký obrázek si patrně opět zbytek světa o naší zemi udělá. Nedalo se na diplomatické úrovni včas udělat něco, aby se tomuto kroku předešlo? I když média tvrdí, že na přípravu víz nebylo dostatek času, neboť kanadská strana dlouho nedala najevo, že o vízech uvažuje.

Zeptala jsem se na otázky, které mi vrtaly v hlavě, svých redakčních kolegyň. Pojďme se tedy podívat, jaký mají na celou věc názor.

Jak se díváš na obnovení víz pro Čechy při cestách do Kanady?

Hana von Soest Jarocka
Jako asi mnozí cestovatelé a turisti z toho nejsem nadšená. Zvláště nyní v době dovolených to jistě zkomplikuje mnoha lidem život, zvláště když kanadská ambasáda je až ve Vídni.

Nicole Sečkářová
Obnovení víz do Kanady pro obyvatele ČR se mi velice nelíbí, proč mají doplatit na jistou skupinu našeho obyvatelstva běžní turisté, studenti a všichni, kteří se tam nehodlají usadit ze zištných důvodů?
Nevěřím, že by všichni, kteří chtějí v Kanadě požádat o azyl, odcházeli z rasových důvodů. Kanada by si spíš měla došlápnout na ty, kteří hromadný exil organizují. Nevím, co je pravdy na tom, že organizátoři jsou čeští emigranti, kteří žijí v Kanadě již dlouho, a je to pro ně jistě dobrý byznys.

Jaroslava Fuksová
Zavedení víz vnímám především negativně. Konečně, když se nám podařilo otevřít hranice a máme možnost se svobodně rozhodnout, kam pojedeme, je toto opatření krokem zpět.

  Markéta Válková

Upřímně řečeno, kanadským úřadům se moc nedivím… Dvojnásobný nárůst žádostí o azyl oproti minulému  roku je jistě velkou zátěží pro jejich uprchlický systém, co se týče nákladů i schopností včas řešit ostatní opodstatněné žádosti o azyl…

Je to jasné, zavedení víz nikoho nepotěšilo. Nicméně, jak říká Markéta, skoro se Kanadě není co divit. Tisíce uprchlíků, kteří patrně nejsou bezprostředně ohroženi na životě, ale plně využívají štědrý sociální systém, by jistě nepotěšily žádnou zemi.

Druhá otázka byla směřována tak trochu na politickou a diplomatickou notu.

Myslíš, že je možné i jiné řešení, jak snížit migrační vlnu z Čech do Kanady, a to ať ze strany české, tak kanadské?

Hana von Soest Jarocka

Kanada chrání svoje zájmy. A myslím si, že zavedením víz určitě migrační vlnu sníží. Dočetla jsem se, že více žadatelů o azyl pocházelo po České republice už jen z Mexika. Domnívám se tedy, že kroky kanadské diplomacie jsou pochopitelné. Jiné řešení mě nenapadá, jsem si jistá, že ostatní kroky kanadská strana zvažovala.
Z české strany nevidím jiné řešení. Pokud dnes někdo hodlá opustit zemi a přestěhovat se jinam, stát by mu v tom neměl bránit. V této kauze jde ovšem především o občany, kteří v Kanadě žádají o statut uprchlíka, a proto se to takhle komplikuje.

Nicole Sečkářová
Určitě ano. Z Kanadské strany by třeba mohli zavést přísnější podmínky pro vstup do země tak, jako je to v USA.
Jaká opatření zavést z české strany? Nevím, ale děsí mě, jak u nás vzrůstá rasismus. Mnohokrát se mi stalo, že slušný a solidní člověk o sobě tvrdil, že je rasista, a hned se vytasil s historkou o zlodějských klanech. Ale co ti ostatní? Slušní a pracovití? Nemůžeme přece kvůli menšině problémových lidí zatratit všechny.
To, jaké to je, být hozen do jednoho pytle, jsem na vlastní kůži zažila a není to příjemný pocit. Brzy po otevření hranic jsme si s rodinou udělali jednodenní výlet do Vídně. Procházela jsem s malou dcerou oddělením hraček v obchodním domě a nemohla jsem nevidět, jak nás sleduje prodavačka. Nijak to neskrývala, zřejmě předpokládala, že hodláme ukrást nějakou barbínku. Když jsem pak na jednom pultě uviděla ceduli „Češi – nekraďte“, otočila jsem se a šla pryč. Bytostně mě to urazilo. Myslím si, že o rasismu se sice u nás mluví, ale systémové a hlavně účinné řešení ještě nikdo nevymyslel, i když pár pokusů jsme už zažili.


Jaroslava Fuksová

Snížit migrační vlnu z Čech do Kanady, aniž by Kanada nemusela zavést víza, je zatím hudba budoucnosti. Bude ještě nějakou dobu trvat, než společnost pochopí a přijme jiné mentality. Což je jedna stránka věci. Dále má poměrně značný podíl na vzájemné averzi na naše poměry štědrý sociální systém, který zatím více dává, než požaduje. Ovšem i přesto se zdá některým nedostatečný. Z pohledu Kanady bych řešení k snížení počtu imigrantů viděla ve stanovení určitých pravidel. Nevím, jak by se to dalo řešit legislativně, ale z mého pohledu by bylo nejlepší stanovit pro osoby požadující azyl povinnost ovládat znalost určitého stupně daného jazyka a zároveň snížit sociální dávky a tím motivovat nově příchozí, aby si hledali práci. Základní jazykový kurz si v České republice může dovolit každý, stačí jen chtít a navíc je dnes ve školách angličtina či francouzština zcela běžně vyučovaným jazykem. Možná by tato opatření odradila všechny ty, kteří odcházejí do Kanady jenom kvůli dávkám a pracovat snad ani nechtějí. Myslím si, že se nikdo v naší zemi nemá tak špatně, aby musel odcházet do ciziny jako azylant a dělat nám ostudu. Nakonec tam může odjet pracovně, aby si vyzkoušel život v jiných podmínkách. A potom by mohl teprve srovnávat. Myslím si, že by si to většina z těch, kteří odcházejí jenom kvůli vyšším sociálním dávkám, rozmyslela.  

Markéta Válková
Bohužel, myslím že ne… Výhodnější sociální systém, který má zavedený Kanada a díky kterému tam většina žadatelů z ČR vycestuje, se jistě měnit nebude… A otázka rasismu a extremismu u nás jistě nebude vyřešena ještě dlouhou dobu, pokud tedy toto je nejčastějším důvodem, proč lidé o azyl žádají.

Moje poslední otázka  vedla k tomu, zda by se Češi měli nějak bránit nebo mstít. V současnosti již platí rozhodnutí, podle kterého musejí mít vízum kanadští diplomaté přijíždějící do naší země. Dle kanadského velvyslance to není více než třicet lidí ročně. Větší omezení by musela schválit Evropská unie.
Jak se tedy naše redaktorky dívají na možnou „pomstu“?

Měla by Česká republika „na oplátku“ zavést víza vůči Kanadě?

Hana von Soest Jarocka
Ne, myslím, že ne. Taková gesta „na truc“ nejsou na místě. Navíc, my nemáme problémy se stovkami Kanaďanů, kteří by u nás žádali o azyl, takže objektivně k tomu nemá Česká republika podle mého názoru žádný důvod.

Nicole Sečkářová
Byla bych pro zavedení víz i pro Kanaďany cestující do Česka. Zklamala mě Evropská unie, že se za nás nepostavila. Začínám se pozvolna stávat euroskeptikem…

Jaroslava Fuksová
Způsobem zub za zub bych rozhodně nic neřešila. Navíc by se cesta z Kanady do České republiky značně zkomplikovala a nic zvlášť pozitivního by nám nepřinesla. Myslím si, že se naše společnost cítí být vyspělou zemí a zároveň rovnoprávným partnerem všech, tak proč bychom měli neuvážené a rozporuplné kroky jiných oplácet stejnými chybami.

{mosimage}  Markéta Válková
I kdyby chtěla, myslím, že ji toto oplatit nemůže, tohoto práva jsme se se vstupem do EU vzdali… Pokud tedy, podle jisté klauzule solidarity, nezavede víza Kanadě celá EU. Ale nemyslím si, že by toto oplácení bylo někomu prospěšné… zdá se mi to naopak trochu dětinské…

Podtrženo a sečteno, vízová povinnost při cestování do Kanady není přijímána nikterak pozitivně, nicméně většinou chápeme, proč Kanada k tomuto kroku přistoupila. Imigrační vlny z naší republiky se patrně zatím žádného kloudného politického řešení nedočkají, a těžko říct, jaké řešení by to vlastně mělo být. Ale trucovat a zavádět za každou cenu „oplátky“ by patrně nemělo z našeho hlediska velký efekt.

Jaký je váš názor na znovuzavedení víz do Kanady? Chystáte se vycestovat a tato skutečnost vám hatí plány? Nebo je vám celá kauza lhostejná? Poradili byste našim politikům nějaké konstruktivní řešení? Podělte se o své názory v diskuzi pod článkem!

Previous ArticleNext Article