Rozhovory

Na „téma” s redaktory Meredit.cz – o vyhlášce vztahující se na léky s pseudoefedrinem

Svět okolo nás je plný věcí, které nás nutí k zamyšlení. Přemýšlíme o nich, snažíme se přijít na to, jak fungují a proč vlastně vznikly. Každý den je plný zpráv a informací. A stejně jako vy i naše redaktorky mají své názory, a proto vám předkládáme pokračování nové rubriky, kde můžete nahlédnout do hlav těch, kteří pro vás připravují váš magazín Meredit.cz. Důležitým bodem je komunikace, ke které vám takto dáváme ještě větší možnost – reagujte na to, co si myslíte o tématech vy sami, nebo na to, co si o nich myslí redaktoři. Jen tak se tato rubrika přiblíží svému cíli.

Od 1. května vstoupila v platnost vyhláška týkající se výdeje léků obsahující pseudoefedrin – léky Modafen, Paralen Plus, Aspirin Complex, Daleron, Nurofen Stopgrip anebo Paralen Plus  Grip. Tyto léky jsou nově vydávány pouze na občanský průkaz nebo po předložení receptu. A právě to „nebo" je v současné době aktuální.
Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv, jenž vyhlášku vydal, by měly lékárny přejít na elektronickou databázi a tudíž by se vydávání těchto léčiv dalo uplatňovat pouze s občanským průkazem. Lékárny, potažmo SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv), by měly takto přehled o tom, kolik balení léků obsahujících tuto látku si každý jednotlivec „vybral" za měsíc. Povolený je samozřejmě pouze určitý limit. Měsíčně si tak můžete vybrat tyto léky pouze v maximálním množství 1 800 miligramů. Jedná se tedy o množství asi 60 tablet po 30 miligramech. Podle ústavu je to dostačující množství pro léčbu nachlazení.
SÚKL chce v tomto trendu pokračovat a k vyhlášce omezující limit vybraných léků zařadit další, které obsahují například „nebezpečné" léky, tj. takové, které jsou možnými složkami pro výrobu drog.
Na stránkách magazínu Meredit.cz jsme se této vyhlášce věnovali v samostatném článku, můžete si jej přečíst zde.

I přesto, že elektronická databáze měla podle SÚKL fungovat již ode dne nabytí platnosti vyhlášky, komplikace se dostavily v podstatě ihned – nicméně během několika dnů byly napraveny.

A jaká je tedy v současnosti situace?
V některých lékárnách obdržíte lék s pseudoefedrinem na občanský průkaz, jinde zase jen na recept.

iveta_peskova.pngNedalo mi to a v jedné nejmenované lékárně jsem se na tuto problematiku zeptala. Bylo mi řečeno, že vzhledem k neustálým problémům s elektronickou databází není tato lékárna schopna zatím vydávat léky na průkaz (i když by měla o tuto službu zájem), a je tedy nucena požadovat po lidech recept.

Samozřejmě se nedá dělat závěr z posouzení jednoho zařízení, osobně se ale domnívám, že takovýto problém má většina lékáren a na stoprocentně fungující systém si budeme jako pacienti ještě chvíli muset počkat.

Vzhledem k tomu, že podobný lék může někdy potřebovat každý z nás, dnešní téma se týká právě této problematiky. Redaktorky magazínu Meredit.cz dostaly opět prostor pro své názory a vyjádření se k této vyhlášce a komplikacím s ní souvisejících.

Zajímají vás názory lidí, kteří pro vás denně píší články a chystají spoustu dalších věcí proto, abyste se tu cítili dobře? Podívejte se, jak vidí situaci právě oni…

Od května vstoupila v platnost vyhláška o zákazu volného prodeje léků s pseudoefedrinem v neomezeném množství. SÚKL se chystá v tomto „trendu“ co nejdříve pokračovat a zařazovat i další léky pod toto omezení. Vidíš to jako přínosné? A co konečný efekt – nedojde k zaplnění ordinací lékařů pacienty se žádostí o recepty na tyto léky?

hanka_vesela.jpgMgr. Hanka Veselá – šéfredaktorka
Myslím si, že pokud se tímto opatřením opravdu podaří znepříjemnit výrobcům a distributorům drog život, pak je to opatření přínosné.
Přiznám se, že osobně s prokazováním totožnosti při kupování léků problém nemám. Jen si asi budu dávat mnohem větší problém na všechny průkazky, co mám, protože teď budou na černém trhu opět horkým artiklem…

Jarka_fuksova.jpg
Jaroslava Fuksová – redaktorka

Vyhlášku zakazující volný prodej léků s pseudoefedrinem považuji vzhledem k chování malé části obyvatel za nezbytnou. I když s sebou přináší řadu omezení, které se dotknou všech pacientů, není v současné době zatím vhodnější způsob, jak zabránit zneužívání těchto léků pro přípravu drog. Takže tento způsob schvaluji a věřím, že se tím podaří znepříjemnit výrobcům návykových látek jejich výrobu. Přičemž ve výsledku klesne počet drogově závislých a těch, co drogu možná ani neochutnají a nebudou mít důvod ji vyhledávat.
Drogy jsou problémem, který by měl zajímat nás všechny. Bohužel tomu tak vždy není, pak se ovšem nesmíme divit, že se jejich šíření rozmáhá i mezi stále mladší děti. Vyhláška SÚKL proto v tomto směru může být přínosná. Nicméně – ne všechny lékárny budou v blízké budoucnosti napojeny na centrální systém, dotkne se to především lidí z menších měst. Tak to vidí i Eva Králová – projektová manažerka.

eva_kralova.jpgŽila jsem ve městě, kde je výroba pervitinu velmi rozšířená. Takže mi neunikly hovory v autobuse, na ulici… na toto téma. Samozřejmě považuji za důležité omezit dostupnost „výrobního materiálu“ pro tyto lidi. Nicméně je velká škoda, že řešením je vydávat léky v některých lékárnách pouze na předpis. Lidé z menších obcí, kde lékárny nepřipojily k centrálnímu úložišti dat (připojených je 883 z celkem 2400 lékáren), to budou mít problematičtější. Když jsem nachlazená, jdu si pro Paralen apod. Jít k lékaři s každým nachlazením je nepříjemné, navíc můžete chytnout daleko vážnější onemocnění. Proto osobně s tímto řešením nesouhlasím.
V tom městě, o kterém jsem mluvila, hodně lidí tuší, že se v jejich domě „vaří perník“. Poznáte to podle zápachu a podle toho, že tam častěji chodí podivná individua. Bohužel stále platí, že lidé nechtějí vrtat do cizích věcí. Mají strach se do něčeho namočit a nechtějí mít nepříjemnosti. Osobně považuji v tomto směru za důležitější prevenci, účinnější práci policie apod.

Jistě je vhodnou otázkou, jak dlouho bude výrobcům drog trvat, než si najdou jinou cestu pro výrobu drog. Pokud jste četli článek týkající se tohoto problému, pak máte alespoň menší přehled o tom, jak si šikovné české ručičky dokážou poradit.

lenka_gebauerova.jpg

Lenka Gebauerová – redaktorka
Popravdě řečeno myslím, že výsledný efekt nijak výrazný nebude. Zpočátku se zřejmě výrobcům drog trošku zavaří, ale oni jistě naleznou jiné zdroje a černý trh s těmito léky jen pokvete. Zaplnění ordinací se také nijak neobávám, kdo bude nemocný, ten si pro léky dojde, a ti, co je budou chtít mít doma preventivně, si je opatři společně s nutnou návštěvou lékaře, ale že by se stály fronty na recepty, jen aby tabletky ležely doma, to se mi nezdá.

MartaStef.jpgBc. Marta Štefková – redaktorka a editorka
Rozhodně je přínosem to, že se zamezí v prodeji léčiv obsahujících látky, ze kterých se vyrábí drogy. Obávám se ale, že si výrobci drog najdou jinou cestu, jak vyrábět pervitin, případně by přešli na jiný typ drogy.

A pokud jde o zaplněné ordinace lékařů, na ty jsme si už zvykli. Bohužel.

Michaela Dočkalová – externí redaktorkaMisa_Dockalova.jpg
U tohoto problému nelze jednoznačně říci, zda je vyhláška přínosná, či není. Na jednu stranu chápu nařízení v tom, že léky s pseudoefedrinem jsou narkomany lehce zneužitelné a nějaká ochrana jistě musí být zavedena. Na druhou stranu není podle mého zcela účinná. Výdej léků na „občanku“ zabrání koupit si tyto léky evidovaným narkomanům. Bohužel už nezabrání kupovat tyto léky narkomanům, kteří teprve začínají nebo nejsou evidováni. Ti si snadno seženou tento lék do určitého množství v lékárnách či na recept.
Co se týče „přecpaných“ čekáren lidmi, kteří budou chtít recept na lék uvedený ve vyhlášce (a brzy jistě i jiným zneužitelným lékům), to nejspíš nehrozí (v případě, že si v lékárně budeme moci vyzvednout lék na občanský průkaz). Podle mého názoru nás ale velké změny nečekají.


Velice zajímavý a z hlediska zdravotníka potěšující názor má Nicole Sečkářová – redaktorka

Nicole_Seckarova.jpgCo se týká léků, jsem dost opatrná. Je rychlejší a lákavější si sám naordinovat nějaký lék a koupit ho sám v lékárně než navštívit lékaře. I ty zaručené léky, které pomohly někomu známému, mohou v našem případě škodit. Myslím, že je lepší zneužití se bránit tímto způsobem než to nechat na nás, pacientech.

Také si nemyslím, že se zase nějak dramaticky zvedne zaplněnost ordinací, k lékaři půjdou ti, kteří to potřebují.

Pravdou zůstává fakt, že lidé často užívají léky, které jsou například nevhodné pro jejich stav apod. A třeba právě jen proto, že jim jejich „zaručenost" poradila sousedka.
Každý z nás je individualita, osobnost, každý může mít trochu jinou souvislost… Je to vlastně velice podobné s mexickou chřipkou a skupováním antivirotik typu Tamiflu – preventivní užívání léků nebo jejich užívání v naprosto nevhodnou dobu neochrání, ale může přitížit v době, kdy jej budeme skutečně potřebovat.
Na druhou stranu – léky na nachlazení bych s antivirotiky srovnávat neměla. Pokud se nejedná o komplikace či dlouhotrvající onemocnění, pak bych osobně viděla spíše reálnější vlastní „ordinaci" – samozřejmě s využitím například rady lékárníka.

Jak je rovněž vidět, problém přeplněnosti čekáren u lékařů lidmi čekajícími na recept léku s pseudoefedrinem, se jeví jako nereálný. Stále ještě existuje nabídka dalších léků například proti nachlazení.

marketa_valkova.jpgMarkéta Válková – grafička
Jednoznačně to vidím jako přínosné, vzhledem k faktu, že 80 procent těchto léků se zneužívalo k výrobě pervitinu.
Nemám obavu, že by se nějak plnily ordinace pacienty, kteří žádají o recepty na tyto léky. Jednak pořád existují i jiné léky na chřipku a nachlazení bez obsahu pseudoefedrinu, které jim lékárník může nabídnout, a pokud platí, že si mohou v některých lékárnách pacienti vyzvednout až dvě balení těchto léků na občanský průkaz, tak si myslím, že by neměl nastat problém. Pokud jsou pacienti na tom tak zle, že spotřebují za krátkou dobu dvě balení těchto léků s pseudoefedrinem a potřebují další, tak by podle mého názoru měli navštívit svého lékaře a léčit svůj problém jiným způsobem. Nutno podotknout, že já i moje rodina tyto léky užíváme zřídkakdy, proto je můj postoj k této otázce takto jednostranný.


Zajímalo mě, jak redaktorky vnímají situaci, kdy dopředu vlastně nevědí, v jaké lékárně obdrží lék s pseudoefedrinem na recept a kde bude stačit  „pouze" občanský průkaz. 

Jak vidíš fakt, že některé lékárny s elektronickým předáváním dat do centrální evidence vydávají tato léčiva do určitého množství na „občanku“ a v některých lékárnách je nutný recept?

hanka_vesela.jpg
Mgr. Hanka Veselá – šéfredaktorka
To už jako problém vidím. Když mi bude špatně, vléci se se dvěma dětmi k lékařce, která navíc rozhodně od 8 do 17 hodin neordinuje, vystát frontu v čekárně, aby mi napsala recept, a pak ještě do lékárny pro kýženou pomoc… Chápu, že ne všechny lékárny ono spojení mají. Nicméně pokud bude ve městě možnost jít do lékárny se spojením nebo bez, patrně budu preferovat tu se spojením na centrální systém. Asi by bylo vhodné, pokud došlo k tomuto plošnému opatření, aby bylo všem lékárnám umožněno připojit se, třeba za zvýhodněnou cenu, na centrální systém.

Rychlejším a vhodnějším systémem se podle Michaely Dočkalové – externí redaktorky jeví vydávání léků s pseudoefedrinem na občanský průkaz, stejně jako u předchozí odpovědi Hanky VeseléMisa_Dockalova.jpg
Pokud by nastal problém, že pro jakékoliv množství léků (i menší než malé) si budeme muset docházet do ordinace, máme se na co těšit. Je nelogické, aby každá lékárna měla jiný systém a my se pokaždé dohadovali, zda si máme vzít občanku a jít do lékárny, nebo musíme zase do ordinace. Lékárny by se každopádně měly sjednotit pod stejný systém, a pokud se tak stane, doufejme, že pod ten lepší, a především rychlejší – výdej léků na občanský průkaz. V případě druhého systému ani raději nechci vidět, co nás čeká – ordinace s nervózními doktory a čekárny s ještě nervóznějšími pacienty?

Po pravdě i já se musím přidat k názorům obou redaktorek. Sama si dost dobře nedovedu z pohledu sestry, která pracovala určitý čas v ordinaci praktického lékaře, představit lidi, kteří čekají na recept. A stejně tak i z pohledu matky, která by s sebou musela ve většině případů vléci do ordinace malé dítě.
Nemyslím si také, že by tím lékař ztratil absolutní rozhled o lécích, které pacient užívá. Přiznejme si – kdo z nás říká svému lékaři o všech lécích, které si zakoupil při nachlazení, kolik z nás vůbec s kašlem a rýmou navštíví lékaře. Takovýto lékař nemá často vůbec přehled o tom, které léky jeho pacient užívá, takto jej budou ale mít jiní, kteří „ohlídají" případné zneužívání apod. A jak se k předchozí otázce zmiňovala Markéta Válková, pokud má někdo problém s užíváním léčiv v nadměrné míře, pak jej musí řešit u jiného odborníka.

Centrální evidence je v dnešní moderní době zřejmě skutečně nutností.

Jarka_fuksova.jpgJaroslava Fuksová – redaktorka
Tento rozdíl je pro mě dosti nepochopitelný. Myslím si, že v dnešní době by v žádné moderní lékárně neměl chybět přístup do centrální evidence. A pokud se toho někteří majitelé lékáren či jejich zaměstnanci bojí, měli by rychle pochopit, co je to tržní hospodářství.
lenka_gebauerova.jpg

Lenka Gebauerová – redaktorka
No co také můžou dělat jiného? Pokud nemají přístup k povinné evidenci, tak vydat ho na občanku by mělo stejný efekt, jako když ho dosud vydávali bez předpisu. Časem se jistě do centrální evidence zapojí naprostá většina a pro recepty už nikdo běhat nebude muset.

marketa_valkova.jpgMarkéta Válková – grafička
Podle toho, co jsem vyčetla, je připojení k centrálnímu úložišti dat pro provozovatele lékáren dobrovolné. Proto lidé, kteří mají možnost jít do lékárny s elektronickým předáváním dat, toho jistě využijí, ušetří si cestu k lékaři, a naopak lidé, kteří v blízkosti lékárnu s tímto systémem nemají, budou bohužel muset k lékaři, anebo zkusí jiné léky na chřipku a nachlazení, volně dostupné v lékárně.

Co se týče ochrany osobních údajů pacientů, nemyslím si, že obava ze zneužití by byl důvod, proč by lidé raději chodili pro léky s receptem od lékaře, než že by využili možnosti si tyto léky koupit po předložení OP.
Nicole_Seckarova.jpg
Nicole Sečkářová – redaktorka je jak vidět velice opatrná, co se týká předepisování, resp. užívání léků, a podle toho se odráží i její názor
To je divné, s tou mou opatrností bych opět byla pro vydání léků na recept ve všech lékárnách.
Jak se bude vyvíjet situace týkající se této vyhlášky, teprve uvidíme. Vy ale nyní znáte názory redaktorů Meredit.cz. Ale nás zase zajímají ty vaše a budeme moc rádi, pokud se k nim přidáte a připojíte je k článku do komentářů.
Jaké máte například vlastní zkušenosti s vydáváním léků s pseudoefedrinem a k jakému systému byste se připojili raději?

Previous ArticleNext Article