Rozhovory

Na „téma” s redaktory Meredit.cz – o mexické chřipce

Svět okolo nás je plný věcí, které nás nutí k zamyšlení. Přemýšlíme o nich, snažíme se přijít na to, jak fungují a proč vlastně vznikly. Každý den je plný zpráv a informací. A stejně jako vy i naše redaktorky mají své názory, a proto vznikla tato nová rubrika, kde můžete nahlédnout do hlav těch, kteří pro vás připravují váš magazín Meredit.cz. Důležitým bodem je komunikace, ke které vám takto dáváme ještě větší možnost – reagujte na to, co si myslíte o tématech vy sami, nebo na to, co si o nich myslí redaktoři. Jen tak se tato rubrika přiblíží svému cíli.

 

Co hýbe světem posledních dnů je nepochybně prasečí, pro jiné mexická chřipka. Neustále narůstající počet nakažených, naštěstí zdaleka nepřevažující počty obětí, vede k zamyšlení a diskuzím, zda se skutečně jedná o novou hrozbu pro lidstvo v podobě epidemie. ČR prozatím zůstávala ušetřena, nicméně ani nám se chřipka nevyhnula a podle včerejšího oznámení máme i my první potvrzený případ. Jistě dobrým znamením je fakt, že vědci přišli na to, o jaký virus se konkrétně jedná, tj. zmutovaný z prasečí, ptačí a lidské chřipky. A zároveň se začalo intenzivně pracovat na výrobě vakcíny, která by lidstvo ochránila. Naše republika má v tomto velkou výhodu, jedna z nejznámnějších a nejmodernějších továren na výrobu vakcín je totiž právě tady. Jedná se o pozitivní fakt, ale strach tuto nemoc doprovázející v životě obyčejných lidí vede k zamyšlení, co že si to na nás „paní příroda" přichystala. Je to skutečně metla lidstva v porovnání s „klasickou" chřipkou, které jsme vystaveni každoročně a kterou jako by přehlížíme?

iveta_peskova.pngNašim redaktorkám jsem položila dvě otázky týkající se prasečí chřipky.

A abych nezůstala pozadu, protože i já jsem nejen redaktorka společenského magazínu Meredit.cz, ale také člověk s názory, tak ty moje si můžete přečíst také.

Zajímají vás názory lidí, kteří pro vás denně píší články a chystají další spoustu věcí proto, abyste se tady cítili dobře? Podívejte se, jak vidí situaci třeba právě oni…

Tím se samozřejmě nabízí hned první otázka, kterou jsem redaktorům položila:

Vnímáš prasečí chřipku jako ohrožení typu španělské chřipky ze začátku 20. století? Ozývají se i hlasy, že všechno je to „nafouklá bublina“…

MartaStef.jpgBc.Marta Štefková – redaktorka a editorka
Já doufám, že se jedná pouze o nafouklou bublinu.
Nikdo nyní nedovede říci, zda se může situace z počátku 20. století opakovat, či nikoliv.

Přijde mi také zajímavé, že přestože nás všude informují, kolik lidí zemřelo na mexickou chřipku, nikoho nezajímá statistika úmrtnosti na onu „normální“ chřipku, ze které se někdy léčil každý z nás.

Michaela Dočkalová – externí redaktorkaMisa_Dockalova.jpg

Samozřejmě je nutné se tímto problémem zabývat a řešit ho. A jelikož jsme již v jednadvacátém století a doba zase o nějaký ten schůdek pokročila dopředu (i v lékařství), máme lepší prostředky na ochranu proti rozšíření takovýchto nebezpečných epidemií. Španělská chřipka usmrtila tolik lidí i v souvislosti s první světovou válkou, kdy se používali bojové dusíkaté plyny a lidé navíc byli válkou vysíleni. Tato doba je doufejme za námi a epidemie typu španělské chřipky se již nebude opakovat. Ale nikdy neříkejte nikdy.

Sledování informací o vývoji stavu prasečí chřipky je důležité a stejně tak to vidí i Eva Králová, projektová manažerka.

Ano, může se stát, že se na podzim v některých zemích mexická chřipka daleko víc rozbují. Tohle nepodceňuji a sleduji informace. Nicméně si myslím, že od počátku 20. století jsme se posunuli o pár kroků kupředu a případnou epidemii se podaří zvládnout s daleko menšími dopady.

eva_kralova.jpgZároveň se Eva zmiňuje i o situaci, kterou jste mnozí již zaslechli. Jak vědci, tak obyčejní lidé i WHO používají různé názvy pro tuto nemoc a dochází k „hádkám", ale důsledkem názvu prasečí chřipka například v některých zemích reagovali také tak, že začali s hromadným vybíjením prasat, což je podle vědců naprosto zbytečné – jak se zmiňuji v úvodu, nejedná se pouze o virus prasečí, ale zmutované chřipky z prasete, ptáka a člověka.
Že bychom měli také začít vybíjet sami sebe?
V tom případě chtě nechtě musím souhlasit s názorem Evy:

Mimochodem mě fascinuje přetahování se některých „kapacit“ a médií o název chřipky. Pokud všechny významné chřipky dostaly jméno podle státu, kde začaly, pak nechápu, proč se nepoužívá i tentokrát jednotně název mexická.

Informace jsou samozřejmě důležité, a to nejen v případě této nemoci. Ovšem někdy může jejich přemíra škodit a vyvolávat obavy, strach a hlavně nejhorší – paniku. Jakmile se někde něco stane, cokoliv, tisk i televize a další média nás zahltí informacemi. To by bylo v pořádku, až na to, že dlouhodobě rozpitvávané problémy a řešení nejrůznějších schůdných cest, důvodů apod., vede ve svém důsledku mnohdy právě k rozšíření nejhorších obav mezi obyčejnými lidmi. A pokud nedojde k solidnímu zajištění komunikace mezi veřejností a odborným světem, pak se dostává do popředí právě panika – stejně jako v případě prasečí chřipky.

Lenka Gebauerováredaktorka

lenka_gebauerova.jpgJako španělskou chřipku ji tedy rozhodně nevnímám. O prasečí chřipce se samozřejmě mluvit musí, ale neměla by se uměle vyvolávat panika. Myslím, že je důležité informovat veřejnost o tom, co podniknout v případě, že nákaza dorazí až k nám a jak se chovat, pokud se vracíme z oblastí, kde jsou její skutečná ohniska, případně z míst, kde je pravděpodobné, že bychom se nakazit mohli. Ovšem skloňovat ji denně ve všech pádech je skoro nerozvážnost. Až ohrožení pomine, všem, které to nijak nezasáhlo, se uleví a v případě, že přijde druhá vlna ohrožení tímto onemocněním, většina už jen mávne rukou s tím, že to opět bude jen takové to „bu, bu, bu“ a to může mít daleko horší následky.

A jestli se skutečně jedná pouze o nafouknutou bublinu? To už si asi budeme muset počkat na vývoj celé situace, abychom se dozvěděli skutečnou pravdu…

Jaroslava FuksováJarka_fuksova.jpgredaktorka

Objektivně nedokáži posoudit, jestli je ohrožení dnešní prasečí chřipkou stejně nebezpečné jako bylo u typu španělské chřipky ze začátku 20. století. Jediné, co vím, je skutečnost, že dnešní moderní společnost žije v jiných podmínkách, než tomu bylo pomalu před sto lety. Dnešní člověk nežije přímo se zvířaty, která jsou považována za nositele viru. Ovšem na druhé straně je možná více náchylný a snadněji podléhá různým virům. Nafouklá bublina? Rozhodně si nemyslím, že by vše kolem prasečí chřipky byla jen nafouklá bublina. Je pravda, že tento nebezpečný virus chřipky existuje a je potřeba počítat i s jeho horší variantou. Ovšem, v žádném případě není vhodné děsit celou společnost neobjektivními a záměrně zveličovanými zprávami. Vždy je na místě jednat rozumně a podle skutečné situace.


Informace jsou důležité, to jsme se již zmínili. Když je jich až moc a nejde již jen o klasické zprávy o vyvíjejícím se stavu, dochází k výše zmíněnému. Na druhou stranu jsou ale užitečné – i tak to vidí Markéta Válkovágrafička a nepochybně se nemýlí.
marketa_valkova.jpgCo se týká španělské chřipky, tak odhady mluví o tom, že zemřelo 20 – 40 milionů lidí, což bylo ale ovšem jen" zhruba 1% ze všech nakažených. Důvodem, proč počet mrtvých dosáhl takového děsivého čísla, byla nejspíše masová migrace – přesuny velkého počtu vojáků za hranice kontinentů.
Myslím a doufám, že v dnešní době nebude výsledek pandemie prasečí chřipky takto fatální, už jen díky informovanosti lidí po celém světě, včasnému identifikování nemoci a možnosti léčby.

Jak zareagovali lidé v naší republice po oznámení výskytu prasečí chřipky, asi víme všichni. Hromadné skupování ochranných roušek a antivirotických léků se dostalo do fáze, kdy si lidé doma hromadí léky a pomůcky s nadějí, že právě ony jim zachrání život.
Přitom přehlížejí fakt, že jmenované léky jsou účinné pouze při nákaze a že jejich zbytečným pojídáním bez doporučení lékaře ohrozí svůj život. Pokud by totiž skutečně onemocněli, lék jim už nemusí pomoci. Nechápou, že ochranné roušky, takové, jaké si většina z nich koupila, vlastně žádnou pořádnou ochranu netvoří?
Nabízí se tedy otázky:


Jak se díváš na situaci, že lidé začali v souvislosti s nákazou prasečí chřipky ve velkém skupovat léky – antivirotika a roušky, jako ochranu před nákazou?


Michaela Dočkalová – externí redaktorka

Misa_Dockalova.jpgKdybychom měli vždy jako ochranu před nějakou vážnou epidemií nosit roušky, výrobci a prodejci těchto ochranných prostředků by z nás měli jistě obrovskou radost. Samozřejmě, že mexická chřipka je daleko vážnější než ta běžná, ale „stav nouze“ ještě vyhlášen nebyl – tedy alespoň ne u nás. Pokud by se prasečí chřipka měla rozšiřovat natolik, aby byla nutná větší opatření, nevím, zda rouška je ta nejúčinnější ochrana. Dvacet čtyři hodin denně v kuse by ji nosil málokdo. Co se týče antivirotik – jistě je to spolehlivá ochrana (aspoň doufejme), ale v naší zemi prozatím zbytečná. Pokud by měla nastat chvíle, kdy nutně nějakou tu ochranu potřebovat budeme, tak osobně preferuji antivirotika než (pro mě) méně spolehlivé roušky.

Míša se zmiňuje o výrobcích léků a zdravotnických pomůckách. Ano, za sebe musím říci, že tržně mají „žně" právě tito výrobci. Kdy jindy se jim naskytne taková příležitost… Vydělávat na panice je podle mě nejlepší obchod – všichni to známe i ze seriálů, jak lidé skupují vody apod. A toto je vlastně podobné. Jen s tím rozdílem, že tady nejde o film, o hru, jež se zrodila v hlavě geniálního režiséra, scénáristy nebo spisovatele. Jde o lidské zdraví. A bohužel i na něm v naší společnosti vydělávají peníze – samozřejmě se nejedná jen o tuto nemoc, lidského neštěstí je na světě dost a dost…

Mgr. Hanka Veselá – šéfredaktorka přiznává: hanka_vesela.jpg

Tak nevím, ted budu asi silně rozpolcená. Já osobně se domnívám, že skupovat např. Tamiflu je hloupost, protože by tento lék stejně neměl být užit bez stanovení diagnózy lékařem. Mít doma zbytečně krabičku léku za tisíc korun, který třeba ani nepoužiji, je podle mě vyhazování peněz. A já opravdu doufám, že ji použít nebudeme muset.
Bohužel můj manžel v tomto zastává zcela opačné stanovisko, a tak přes můj odpor nakonec máme doma krabičky rovnou dvě. Asi se budete smát, ale já se opravdu snažila. Bezvýsledně. Prý co kdyby došlo k pandemii, naše republika nemá dostatečné zásoby a my máme dvě malé děti. No, i tak se dělá panika. Na obou krabičkách je expirační doba do konce roku 2010, takže alespoň lékárníci si musejí mnout ruce. Jejich zásoby neprojdou, stihnou se jich včas zbavit.


Nicole_Seckarova.jpgNesmíme zapomenout ani na fakt, že se lékaři a vědci snaží samozřejmě vyvinout co nejrychleji účinnou vakcínu. Té by dala před ostatními přednost i Nicole Sečkářováredaktorka.
Připadá mi to jako zbytečná panika. Vím, že se světová organizace zdraví snaží zajistit nejpozději do jednoho roku vakcíny pro obyvatele 193 zemí světa. Tak já si raději počkám na tu ověřenou vakcínu.


Pokud bych měla říci svůj názor, pak jako zdravotník musím souhlasit s tím, že roušky jsou v této situaci naprosto k ničemu. Vím, že léky jako antivirotika skladovat doma a „předepisovat si" je sama je holý nesmysl – po zkušenostech, za jakých přicházejí do ordinací praktických lékařů lidé s tím, že mají tu „obyčejnou" chřipku, jež si diagnostikovali sami! jsem si naprosto jistá, že více jak 90% pacientů se ve svém diagnóze mýlí. A proto jsem přesvědčená, že by se mýlili i v tomto případě. Proto bych rozhodně doporučila nejprve návštěvu lékaře a teprve poté polykání těchto léčiv.
A vakcína – ano, to je jistě nejspolehlivější ochrana – ani antivirotika nemusí účinkovat stoprocentně, jak si většina lidí myslí. Vakcína je ale vyvinutá přímo na konkrétní viry, a i když nemůžeme hovořit o 100% účinností, věřím, že ta šance je zde daleko vyšší.

Promítá se do této skutečnosti i ona zmiňovaná panika? Nepochybně…

eva_kralova.jpgEva Králová – projektová manažerka
Jako obvykle zbytečná panika. S ptačí chřipkou to bylo stejné.
Za paniku ale opět mohou média a nejen ta bulvární.
Pro ně je to perfektní možnost zvednout sledovanost a ráda si vždy přihřejí polívčičku.Jako stav naplněný strachem a velmi dobře vyživovaný médii vnímají prasečí chřipku také další redaktorky.

Jaroslava Fuksová – redaktorkaJarka_fuksova.jpg
Panika, co jiného k tomu říci. Myslím, že by se lidé měli rozhodovat podle vlastního uvážení a nepřispívat k šíření paniky. Prozatím nebyla prasečí chřipka u nikoho z našich občanů potvrzena, proto se stačí řídit pokyny Ministerstva zdravotnictví a v případě příznaků navštívit včas svého lékaře. Léky a roušky bych rozhodně neskupovala jen proto, že ve světě řádí prasečí chřipka. Pokud bychom se chovali panicky při každém život ohrožujícím stavu, nemohli bychom jezdit ani auty, protože nikdy přesně nevíme, kdy a kde se bez vlastního přičinění staneme účastníky dopravní nehody.

Lenka Gebauerová – redaktorka navíc vidí právě v panice rovněž zmiňovaný marketing a fakt, co dokáže udělat reklama.
lenka_gebauerova.jpgNevím proč, ale v poslední době jsou lidé strašně ovlivněni médii. Jen reklama udělá divy a nevěřila bys, kolik lidí si onen „zázračný výrobek“ přijde koupit jen proto, že je prostě něčím zaujal a viděli ho na obrazovce nebo v časopise, a i když prodávající ví, že existuje kvalitnější a účinnější značka, málokdy ovlivněného člověka přesvědčí. Prasečí chřipku propíranou v médiích dnes a denně ze všech stran tak využijí výrobci medikamentů a ochranných pracovních pomůcek a osoby zmanipulované masáží z medií jsou tak snadnými terči. Takže dle mého jde zatím jen o dobrý marketingový tah.


Naopak Bc. Marta Štefková – redaktorka a editorka Meredit může srovnávat informace z pohledu člověka, který pobývá delší dobu v zahraničí. Jak tedy vidí situaci právě tam a jak jí vidí sama Marta?

MartaStef.jpgPřipadá mi to předčasné, avšak chápu, že mnohé zachvátila panika, protože některé zprávy v médiích byly skutečně děsivé.
Zajímavé je, že v Itálii, kde nyní pobývám delší dobu, se tato situace vůbec neodehrála. Lidé jsou sice znepokojeni a sledují další vývoj této situace, ale je to pro ně zatím vzdálená hrozba, proto zachovávají klid.


marketa_valkova.jpg

Markéta Válkovágrafička ve své odpovědi stručně, ale výstižně shrnula přístup lidí tak, jak by jej měli v těchto dnech skutečně dodržovat, jak se chovat.
Lidé mají z nákazy velkou obavu, což je pochopitelné, a proto někteří myslí, že je dobré se preventivně zásobit léky proti chřipce a rouškami. Myslím ale, že je to velmi předčasné a trochu panické chování.
Podle mého v těchto dnech stačí sledovat informace o postupu chřipky ve světě a dodržovat základní hygienická pravidla.

Co říci na závěr?
Domnívám se, že Nicole Sečkářová – redaktorka shrnula celou situaci okolo mexické chřipky do jednoduché a výstižné odpovědi, a proto ji uvádím na konci – rozhodně z ní vyplývá spousta věcí k zamyšlení.
Nicole_Seckarova.jpg

Lidé umírají na spousty chorob, banálních i závažných.
Nemyslím si, že prasečí chřipka bude největší metlou našeho zdraví.
Ano, souhlasím s tím, že je to nafouklá bublina (a možná pro někoho i dobrý byznys).


Názory redaktorů Meredit.cz znáte. Ale nás zase zajímají ty vaše a budeme moc rádi, pokud se k nim přidáte a připojíte je k článku do komentářů.

Previous ArticleNext Article