Rozhovory

Na ,,téma” s redaktory Meredit.cz – klukovská nerozvážnost Jiřího Dlabaji

Svět okolo nás je plný věcí, které nás nutí k zamyšlení. Přemýšlíme o nich, snažíme se přijít na to, jak fungují a proč vlastně vznikly. Každý den je plný zpráv a informací. A stejně jako vy i naše redaktorky mají své názory, a proto vám předkládáme pokračování nové rubriky, kde můžete nahlédnout do hlav těch, kteří pro vás připravují váš magazín Meredit.cz. Důležitým bodem je komunikace, ke které vám takto dáváme ještě větší možnost – reagujte na názory našich redaktorů, podělte se s námi o svůj postoj k dané problematice. Jen tak se tato rubrika přiblíží svému cíli. Dnešní téma je obzvláště zajímavé!


Jiří Dlabaja – člověk, o kterém se před několika dny a týdny hodně mluvilo a který se stal středem zájmu. I když zřejmě nechtěně. Jeho kontroverzní video způsobilo dlouhosáhlé diskuze o tom, jak dalece člověk může zajít v ironii a zesměšňování aktuálního dění – v tomto případě tzv. mexické chřipky, a také jak na celou věc reaguje jeho zaměstnavatel.
Jiří Dlabaja dostal výpověď z televizní stanice Nova, kde pracoval jako šéfreportér poté, co spolu s několika kolegy ze stejné televize natočil krátké video, v němž chrochtali na znamení toho, že média v posledních dnech ve velké míře informují o viru prasečí chřipky. Dlabaja pak toto video umístil na svůj blog, který je ale součástí televize Nova a tím vyprovokoval obrovskou reakci.

Televize Nova se rozhodla rozvázat pracovní poměr s Jiřím Dlabajou. Jeho chování spatřovala jako závažné porušení pracovní kázně a poškození jména společnosti. ,,Vzhledem k tomu, že video bylo natáčeno v pracovní době v prostorách zpravodajské redakce a následně bylo umístěno na internetových stránkách spojených s TV Nova, přistoupili jsme k ráznému řešení a tvrdým postihům," uvedl Petr Dvořák, generální ředitel Novy, v tiskové zprávě, kterou Nova vydala jako reakci na propuštění reportéra.
Tato zpráva pak pokračuje:
TV Nova udělila tyto postihy:
1. S iniciátorem celé akce a autorem videa Jiřím Dlabajou ukončila pracovní poměr pro závažné porušení pracovní kázně a poškození jména společnosti.
2. Se všemi ostatními zúčastněnými redaktory proběhlo interní kárné řízení a byli potrestáni v souladu s vnitřními předpisy společnosti.
„Chování redaktorů považujeme za závažné porušení zásadní vnitřní normy TV Nova, kterou je Etický kodex. Vzhledem k pozici, významnosti a respektu zpravodajské relace Televizní noviny si jeho porušení nemohou redaktoři dovolit ani u svých soukromých aktivit,“ říká generální ředitel Petr Dvořák.

A co na to řekl sám Dlabaja?
„Opravdu, přísahám, bylo to myšleno jako malý vtípek. Interní mezi kolegy. Nebudu se hájit, že to video je OK. Není! Ale dle mě také není na totální popravu. V koutku duše jsem doufal, že mě seřvou do bezvědomí, ale pojede se dál,“ odpověděl Dlabaja na dotaz, jestli pokládá reakci vedení televize za adekvátní. „Měli přijít, seřvat mě do bezvědomí, vzít mi část platu, sundat mě z funkce,“ dodal
(Novinky.cz)

 

Jiří Dlabaja uvažoval o podání žaloby na televizi Nova, podle vlastního sdělení by žalobu i dle svých právníků vyhrál, nicméně usoudil, že pomsta ,,není to pravé" a zřejmě tedy tuto žalobu podávat nebude.

Vzhledem k tomu, že se celá věc týká reportéra, novináře, redaktora, rozhodla jsem se ,,vyzpovídat" své kolegyně – redaktorky společenského magazínu Meredit.cz, a zjistit, jaký ony samy mají na celou věc názor. A v neposlední řadě mě samozřejmě zajímaly i reakce projektové manažerky magazínu a jeho šéfredaktorky. Pojďte se na ně podívat se mnou.

Jiří Dlabaja dostal výpověď za video zveřejněné na svých stránkách (blogu). Je podle tebe výpověď oprávněná, jak se na celou situaci díváš svýma očima z pozice redaktora?


hanka_vesela.jpgHanka Veselá, redaktorka
Je to těžké. Na jednu stranu jde o blbost, srandičku, která možná za ten humbuk nestojí. Na druhou stranu chápu, že Nova musí myslet na to, jak před lidmi vypadá, aby kvůli podobné klukovině nepřišla o diváky. Určitě se to některých mohlo dotknout. Takže podtrženo, sečteno: Myslím, že jde opravdu o klukovinu, která za tento humbuk nestojí. Jiří Dlabaja není neznámý člověk, měl počítat s tím, že video může být zbraní, kterou vkládá do rukou svých nepřátel. Na druhou stranu chápu i postoj Novy, která dle mého názoru důsledně dbá na veřejnou image svých redaktorů a moderátorů. Tato klukovina ji asi pár přívrženců stát bude (a ti mají jistě doma alespon jednu krabičku Tamiflu ;-))

Hanko, dokážeš si představit, jaký bys v této situaci zaujala postoj jako šéfredaktorka magazínu, kdyby tě tvůj nadřízený, ,,šéf" požádal o tvé hodnocení situace, resp. doporučila bys, aby ten člověk zůstal, popř. s jakými opatřeními, nebo bys ho nechala ,,vyhodit"?
Pokud se bavíme o Meredit, patrně bych doporučila redaktorovi, aby nevhodnou část svého blogu odstranil, případně se omluvil. Pokud by šlo o větší periodikum, asi bych trvala na veřejné omluvě těm, kterých se to dotklo (což mimo jiné pan Dlabaja po rozmazání své kauzy na svém blogu udělal), případně bych nějakým způsobem sáhla na osobní ohodnocení provinilce. Pokud by chyba, kterou by redaktor učinil, byla závažná a renomé periodika by vážně poškozovala (a těžko jmenovat konkrétní situace, jak jsem řekla, hranice se nestanovují snadno), možná bych nakonec doporučila i rozvázání pracovního vztahu.

A jak vidí svýma očima situaci okolo reportéka Jiřího Dlabaji další naše redaktorky:

lenka_gebauerova.jpgLenka Gebauerová, redaktorka
Výpověď mi nepřipadá jako adekvátní reakce na zveřejněné video. Myslím, že nějaký postih by si zasloužil, ale být až takhle radikální? Reportér by ovšem měl vědět, kde jsou jeho hranice a co je vhodné zveřejnit a co by mělo zůstat mezi kolegy či přáteli.

Jaroslava Fuksová, redaktorka
To, že Jiří Dlabaja uveřejnil na svých stránkách video, ve kterém redaktoři zesměšňují závažnost prasečíJarka_fuksova.jpg chřipky, mi nějak uniklo. Takže abych mohla odpovědět na danou otázku, musela jsem video nejprve zhlédnout. Část z videa jsem na webu opravdu našla, ale zase takový skandál v tom nevidím. Prasečí chřipku nesmíme rozhodně v žádném případě nijak podceňovat, ale upřímně řečeno, kdo z nás si někdy neudělal srandu v jiných a také dosti závažných situacích. Myslím si, že si nikdo nemyslí, že redaktoři TV Nova jsou jen nažehlení a slušní lidé, kteří se vždy chovají jen spořádaně. To by asi nikdo nevydržel, každý z nás se musí odreagovat, uvolnit napětí, třeba i takovýmto vyloženě nevhodným způsobem. Rozhodně bych výpověď Jiřímu Dlabajovi za uveřejněné video nedávala, ale pokárání všech protagonistů je určitě na místě.

iveta_peskova.pngPokud bych měla vyjádřit svůj názor, přijde mi postih televizní stanice Nova trochu moc tvrdý. Ano, jde o televizi mediálně velice známou, která si musí udržovat svou tvář, nicméně ani její reportáže a pořady mnohdy nejsou zase tak ,,svaté"… Pravdou je, že se pan Dlabaja zachoval velice nerozvážně, trochu uvažování by mu neškodilo, ale podle mě je postih až příliš tvrdý. Stačilo by sesazení z funkce šéfreportéra, odebrání větší části platu apod. A samozřejmě veřejná omluva.
Pokud ale Nova měla na reportéra ,,políčeno" již delší dobu, jak vyznělo v některých médiích i z úst samotného Jiřího Dlabaji, pak stanice této situace využila, podle mě ale neadekvátně. Jsou i jiné cesty…

Moderátor/redaktor by měl hájit „barvy“ svého zaměstnavatele, nadřízeného. Ale také je to jen člověk se svým názorem. Kam až může zajít, aby se nedostal do stejné pozice jako právě J. Dlabaja?

Eva Králová, projektová manažerkaeva_kralova.jpg
V tomto případě nešlo o názor. Šlo o klukovinu, jak jsi trefně napsala i v názvu článku. Pokud by šlo o názor na závažnou věc, pak já osobně jsem „naivní snílek“ a tvrdím, že za správné věci se má bojovat. Pokud by Dlabaja opravdu něco hájil, nemyslím si, že by si Nova výpověď dovolila. Mladí redaktoři jsou často nezkušení ve věci novinářské etiky. Taky jsem zažila na našem maličkém médiu pár případů. Možná se to ani nedá naučit. Pokud nemají cit, moc bych jejich odchodů nelitovala, my potřebujeme opravdové novináře, kteří se nenechají zviklat, zastrašit či uplatit a jsou dost dospělí a zodpovědní. Nevnímám pana Dlabaju z pohledu pársekundového videa. Ale pročítala jsem si jeho blog a nezralost mladého muže je v řádcích patrná.

Jarka_fuksova.jpgJaroslava Fuksová, redaktorka

Myslím si, že každý ze zaměstnanců by měl být loajální ke svému zaměstnavateli a neměl by žádným způsobem poškozovat jeho dobré jméno v očích veřejnosti. Otázkou ovšem je stanovení hranice ještě vhodného chování. V dnešní době, kdy se na stránkách různých periodik pravidelně objevují polopravdy či dokonce úplně smyšlené lži, je hranice vhodného chování těžko stanovitelná. Člověk již nedokáže zcela stanovit, co je etické, a pak stačí již jen málo, aby překročil hranici slušnosti. Případ Jiřího Dlabaji mi nepřipadá zase takovým selháním. V dnešní době jsem si zvykla již na ledacos. A na otázku, kam až může redaktor zajít, aby se nedostal do stejné pozice jako právě J. Dlabaja, není jednoznačná odpověď, vždy záleží na pohledu a přístupu zaměstnavatele. Někteří zaměstnavatelé dokonce přímo vyžadují, aby jejich redaktoři zesměšňovali veřejně známé osobnosti a psali lži jen proto, aby zvýšili či udrželi prodejnost. A význam slova demokracie chápe každý podle svých aktuálních potřeb.

hanka_vesela.jpg

Hanka Veselá, redaktorka
Hranice jsou těžko stanovitelné. Pokud jde o neznámého člověka, jistě může zajít o kousek dál než mediálně „profláklé“ tváře. Ale každý by podle mě měl vždy žít tak, aby na něj jednoho dne nemohl někdo „vytáhnou starou špínu“. I když někdy se i z naprosto nevinné blbosti úsilím někoho ta špína dá vyrobit…


iveta_peskova.pngSama za sebe musím říci, že bych nikdy nezesměšňovala zrovna mexickou chřipku. To je ale také dáno tím, že jsem zdravotník, snad tady působí i ,,profesionální deformace", rozhodně nepovažuju za vhodné ,,smát se" jakýmkoli nemocem, ať jsou nejrůznější povahy.
Ale obecně samozřejmě souhlasím s tím, že by zaměstnanec měl hájit i zájmy svého nadřízeného, svého zaměstnavatele. Loajalita je zřejmá, a pokud chci být dobrý podřízený, musím se tím řídit. Ovšem do určitých mezí. Pokud nebudu souhlasit s některými ustanoveními apod., pak mohu svůj názor vyjádřit, ale určitě nejprve ,,z očí do očí". V případě pana Dlabaji se domnívám, že si měl uvědomit pro koho pracuje a moc, již má, mohl tedy očekávat následky. Ale na druhou stranu – každý máme v sobě kus dítěte, chceme se bavit – jak se budeme bavit pak musíme uvážit dle svého svědomí a vědomí. Bavit se na úkor nemoci, která zabíjí, mi nepřijde vhodné.

Co mě hodně zajímalo byl názor Evy Králové, projektové manažerky společenského magazínu Meredit.cz a musela jsem se jí tedy zeptat na tuto otázku:

Z pozice „šéfové“ společenského magazínu – tvůj názor, postoj k výpovědi moderátora Novy. Jak by ses zachovala ty, kdyby byl oním člověkem jeden z tvých redaktorů? Kam podle tebe může zajít redaktor, aby zachoval dobrou pověst média, pro které pracuje?

eva_kralova.jpgZ pozice Novy výpověď chápu. „Pubertální“ video natočili redaktoři televizních novin. Je těžké budovat důvěru lidí ve zpravodajskou relaci. Já osobně té „novácké“ nevěřím ani za mák. Nicméně chápu, že vzhledem ke tlaku ostatních médií museli zakročit a nějak setřást nepříjemnou pozornost. A noví redaktoři se dnes hledají velmi snadno. Výpověď panu Dlabajovi byla pohodlné a rychlé řešení. Na video jsem se dívala. Šlo o pár desítek vteřin, kde si zachrochtalo pár redaktorů. Mně osobně nepohoršilo. Na Meredit by podobné video problém nebyl. A nebýt tlaku hlavně bulvárních médií, která jsou ráda za každý skandál, nebyl by to určitě problém ani na Nově.

lenka_gebauerova.jpg
Myslím, že odpověď redaktorky Lenky Gebauerové na druhou otázku, tj. kam až člověk může zajít, aby se nedostal do stejné pozice jako právě Jiří Dlabaja, je velice zdařilým shrnutím celého redaktorského zamyšlení nad touto kauzou.

Představme si lékaře, který si s kolegou zašprýmuje na účet pacienta a pak video zveřejní… Prostě takovéhle vtípky se dějí všude, ale nejen reportéři Novy, členové naší redakce či vůbec všichni v každé profesi by měli mít cit pro to, co je ještě publikovatelné a co již ne.


Nyní znáte názory redaktorů Meredit.cz. Ale nás zase zajímají ty vaše a budeme moc rádi, pokud se k nim přidáte a připojíte je k článku do komentářů. Jak vy sami vnímáte to, co udělal Jiří Dlabaja? Schvalujete reakci televize Nova? Jak byste řešili celou kauzu vy?
Previous ArticleNext Article