Na co myslet a co udělat před koupí bytu

Někdy přijde rozhodnutí koupit vlastní byt rychle, většinou ale dozrává postupně několik let. Nejdůležitějším předpokladem je mít na něj peníze. Teprve potom asi přicházejí další otázky a hledání odpovědí.

V jaké lokalitě by se měl byt nacházet

Pro každého se hodí jiný typ bydlení. Lidé společenští potřebují ke svému životu kavárny, výstavy, koncerty, setkávání s přáteli. Pro ně je nejlepší byt v historickém centru Prahy nebo velkého města. Takové byty jsou ale dost drahé, takže další variantou je byt od centra vzdálenější, ale s dobrým spojením MHD. Milovníci klidu a přírody budou raději žít na okraji města u parku s vodní plochou, u lesíka či louky, nebo přímo v bytovce na vesnici.

Dům cihlový, nebo panelový

S lokalitou také většinou souvisí i charakter stavby. V historických zástavbách se nacházejí byty v cihlových domech, na okrajích měst stojí velká panelová sídliště. U obou typů bytů záleží na tom, zda jsou ve stavu před rekonstrukcí, nebo jsou už upraveny podle současných požadavků na bydlení. Také se stavějí nové moderní byty energeticky úsporné, zajímavě a prakticky uspořádané, s balkóny či dokonce zahrádkami. Finanční částka na koupi bytu se pak odvíjí i od těchto skutečností. Starý byt je levnější, ale musí se počítat s dalšími výdaji na rekonstrukci. Nový byt zase naopak vyžaduje velkou investici na koupi a pak se dá řadu let pohodlně bydlet bez starostí.

Výhodné financování se stavebním spořením

Od množství peněz, které zájemce o vlastní bydlení může do bytu investovat, se odvíjí možnosti, jaký byt a kde si může koupit. Stále nejvýhodnější formou střádání je stavební spoření. K vlastním úsporám přidá spořitelna státní podporu a úrok (nejvyšší má stále ČMSS – 1,3%), takže roční zhodnocení může dosáhnout až 3,5%. Klienti mohou získat ještě velmi výhodný úvěr, takže čekání na pořízení vlastní domova nemusí trvat tak dlouho. Už teď si můžete v pohodlí domova na kalkulačce stavebního spoření spočítat, na jakou částku za jakých podmínek dosáhnete.