Příroda

Myslet na přírodu

Ať chceme nebo nechceme, patříme, my lidé, vlastně také k přírodě. Naše civilizace nás však někdy klame a my se z přírody vydělujeme. Jezdíme do přírody na výlety, ale žijeme ve městech (samozřejmě ne všichni), která mají s přírodou pramálo společného.

{snippet ad5}Přitom však nemůžeme nebýt její součástí. Naše chování další články přírody ovlivňuje a každý lidský zásah má své důsledky.

Možná si to ne všichni uvědomujeme, ale i jednotlivé domácnosti, zdánlivě kapky v moři, ovlivňují velké množství přírodních dějů. To, co vypouštíme do odpadních vod, jakým způsobem se stravujeme, co si oblékáme a jaký produkujeme odpad, se zpětně projevuje v celém přírodním koloběhu.

Prostředí města člověka k ekologickému cítění moc neinspiruje. Ale přesto, ať žijeme na venkově nebo ve městě, můžeme myslet na naše životní prostředí trochu víc.

Život bez ničivé chemie?

Asi se většina z nás shodne na tom, že velké chemičky a uhelné elektrárny přírodu velmi zatěžují. Jejich produkty však my, malí spotřebitelé, každodenně využíváme. Používáme velké množství výrobků z plastických hmot, v autech spalujeme naftu a benzín, bez elektrické energie se také neobejdeme. Nejrůznější pomocníci při úklidu v domácnosti jsou také produkty chemického průmyslu.

Reklama nás neustále přesvědčuje o tom, že musíme používat čím dál víc prostředků na dokonalé čištění, že nám bude nejlépe, když budeme obklopeni citrusovou vůní a pokud možno vybijeme všechny bakterie. Tyto prostředky jsou často velmi agresivní a dnes už víme, že jejich nadbytečné užívání může vést k alergiím.

Na trhu jsou však i prostředky daleko šetrnější k přírodě. Jsou vyrobeny ze surovin, které pro svou přirozenou odbouratelnost nezatěžují odpadní vody. Kromě zahraničních firem, které dodávají své výrobky na náš trh, jsou k dostání i produkty českých značek. Jedná se o prací a čistící prostředky, vonné přísady i tělovou kosmetiku.

Možná ne vždy si uvědomujeme, že i běžné kosmetické přípravky jsou nejen nešetrné k přírodě (mimo jiné třeba tím, že bývají testovány na zvířatech), ale i k našemu organismu. Často obsahují mnoho syntetických složek: aromatické látky, barviva, konzervanty a další. Přitom všechny tyto nešetrné výrobky můžeme nahradit ekologickými a také zdravějšími.

Co s odpadem?

Třídění odpadu u nás v poslední době zaznamenalo velký posun k lepšímu. Velké procento domácností odpad třídí. Kromě základního třídění plastů, papíru a skla lze třídit i třeba textil. Oblečení, které ještě vypadá pěkně, ale už ho z nějakého důvodu nechceme nosit, můžeme darovat nějaké charitativní organizaci, občas se objevují i kontejnery na obnošené šatstvo. Kus oděvu, který už svou funkci neplní, může ještě nějakou dobu sloužit jako hadr.

Třídění biologického odpadu je ve městě poněkud ztíženo, ale na některých místech jsou kontejnery i na tento druh odpadu. Odpad se kompostuje v kompostárně a kompost se pak využívá místo umělých hnojiv, která také přírodě přátelská nejsou.

Bioprodukty

Zdravému zemědělství můžeme pomáhat i nákupem bioproduktů. Nejedná se jen o potraviny pěstované bez chemie, ale také například o oblečení. Oblečení z biobavlny je zvlášť vhodné pro malé děti, které mají citlivější pokožku a chemické prostředky používané při pěstování bavlny v konvenčním zemědělství a při jejím zpracování v běžném průmyslu, můžou hrát roli ve vzniku ekzémů.

Kupováním bioproduktů pomáháme tedy nejen svému vlastnímu zdraví a zdraví našich dětí, ale zároveň podporujeme šetrný způsob pěstování plodin a chovu dobytka.

Další možnosti

Je spousta dalších způsobů, jak přírodě pomáhat. Maminky a nastávající maminky můžou zvážit používání látkových plen namísto jednorázových. I když se už dnes začíná experimentovat s recyklováním použitých jednorázových plen, děje se tak ještě ve velmi malém rozsahu. Používání látkových plen přitom v dnešní době není nijak náročné. Moderní plenky a šetrné prací prostředky jsou lepší jak pro životní prostředí, tak pro miminko, a přitom není třeba se bát práce navíc.

S rozmyslem můžeme jezdit vlastním autem, na nákupy můžeme nosit vlastní tašku, a zbytečně tak nehromadit nové a nové plastové tašky.

Budeme-li ohleduplní k životnímu prostředí, připravíme svým dětem a příštím generacím lepší a voňavější domov. Nebudou se muset zabývat tunami odpadu a nepořádku, které jsme jim tu zanechali v domnění, že oni si s tím už budou vědět rady.

Ohleduplnost k přírodě a budoucím generacím se jistě vyplatí. Pravděpodobně na tom nezbohatneme, ale uděláme něco užitečného.

Previous ArticleNext Article