Rozhovory

Muzeum lega

Není snad v naší zemi člověk, bez ohledu na pohlaví nebo věk, který by neznal fenomén s názvem Lego. Pravda, patřím ke generaci, která se s touto stavebnicí setkávala pouze ve výlohách Tuzexu nebo v tajně propašovaném katalogu některého ze západních zásilkových domů. Ale dnes již pravděpodobně nenaleznete domácnost, kde by se alespoň pár kostiček této úžasné stavebnice nenašlo. A my v Čechách, v centru zlaté matičky Prahy, máme přímo evropskou raritu. První soukromé Muzeum lega. Požádala jsem jeho ředitele pana Jana Vokolku o rozhovor.

První soukromé Muzeum lega vzniklo ze soukromé sbírky. Můžete nám prozradit jméno sběratele a něco bližšího o něm – pohlaví, věk, rodinné poměry (myšleno, zda je to rodič od pěti dětí – čímž by se vysvětlila vášeň pro stavebnici), jiné zájmy apod.? Třeba jako varování pro maminky malých fandů do této báječné stavebnice, co jim může budoucnost přinést za překvapení:o)
Majitel nechce být moc medializovaný a tak jméno neprozradím, nicméně je to muž, který nedávno oslavil své 40té narozeniny. Má tři děti a to byl taky jeden z impulsů, proč vzniklo muzeum lega. Děti samozřejmě uvítaly, že jsou všude kostičky Úsměv Když doma ani na chalupě nebylo kam stavebnice (postavené i nepostavené) dávat, začala se rodit myšlenka Soukromého muzea lega.

Dočetla jsem se, že exponáty v muzeu jsou složeny z více jak jednoho miliónu kostiček. Zcela prakticky mě zajímá – stěhování probíhalo v rozloženém nebo ve složeném stavu? A jak dlouho trvalo?
Od otevření muzea jsme sbírku doplnily a nyní je v muzeu již přes 1 300 000 kostiček Úsměv Větší část modelů se převezla již postavená, zhruba 2/3, a zbytek se stavil přímo v muzeu. Bylo to velmi náročné. Celá příprava muzea trvala cca půl roku (každý den min 13hodin) – ale samotné zařizování expozic tři měsíce.

Která „nej“ v muzeu najdeme? Nejstarší exponát, největší, nejmenší, nejmilejší…?
Nejstarší exponát je již z roku 1955, což je opravdu rarita. Největší je Lego Taj Mahal, což je i největší originální stavebnice, kterou kdy lego vydalo (5922 kostiček). Nejmenší, těžko říct – velikost stavebnice se určuje podle počtu kostiček a ty nejmenší modely mají do 20 kostiček.  

Který exponát byste označil jako opravdovou raritu?
Jak jsem již zmínil, naše největší rarity jsou nejstarší modely z roku 1955 až 1958. Jsou to jedny z prvních věcí z plastu, co firma Lego vydala. Dříve dělali dřevěné hračky. Ale rarit je v muzeu daleko více. Máme zde i modely, které se nikdy nedostaly na evropský trh – jako třeba Socha Svobody.

Jaké je složení vašich návštěvníků? Jsou to pouze rodiny s dětmi nebo je věkový rozsah větší?
Naše největší cílová skupina jsou určitě rodiny s dětmi, nicméně lego má pro mě až neuvěřitelný rozsah. Ve sloganu máme heslo „není věkové kategorie, která by se u nás nenašla“ a ono to skutečně platí. Není výjimkou, že přijde pár sedmdesátiletých seniorů a jdou se s chutí podívat do muzea. Stručně řečeno muzeum lega je pro všechny Úsměv

Na vlastní „kůži“ jsem při návštěvě vyzkoušela, upřímně  na české poměry ne častou, ochotu a vstřícnost zaměstnanců vůči nejmenším návštěvníkům. Mají to v popisu práce (což mi v daný moment vůbec nepřišlo) nebo máte, nadneseně řečeno, štěstí na lidi?
Vzhledem k tomu, že muzeum lega je rodinný podnik, tak se snažíme v našich zákaznících vyvolat i rodinnou atmosféru. Nechceme, aby muzeum lega bylo výjimečné pouze tím, co vystavujeme, ale jako celek. Z vlastní zkušenosti vím, že mi dokáže dojem z příjemné návštěvy zkazit nepříjemný personál a tak  chceme, aby tomu bylo u nás jinak. Odpověď na Vaši otázku – mají to v popisu práce a jsou to fajn lidi Úsměv

Spolupracuje české Muzeum lega s nějakými jinými „lego-subjekty“ (Legolandy  v Evropě? Nebo uvažujete o spolupráci do budoucna?
Muzeum lega vzniklo čistě ze soukromých zdrojů jednoho člověka a žádný další subjekt se na tomto projektu nepodílel. Do budoucna tomu tak asi zůstane. Osobně si myslím, že muzeum se dostává na vyšší „level“, když se zákazníci dozvědí, že všechno opravdu nasbíral jeden pán a díky němu je Soukromé muzeum lega.

Chystáte pro návštěvníky v nejbližší době nějaké novinky?
Od doby otevření muzea přibylo cca 500 stavebnic a rozšiřování sbírky bude pokračovat do té doby, než zaplníme poslední místečka. Na léto plánujeme doprovodnou akci. V muzeu bude dětem dělat společnost Lego Ninja. Více informací bude již brzy na našem webu. Po prázdninách dále plánujeme přestavbu některých expozic a chystáme se rozšířit expozici s jezdícími mašinkami.

Osobně jsem minulý měsíc muzeum navštívila se svojí rodinou. A kromě fantastického zážitku z expozice, jsem si také odnesla velmi příjemný pocit z chování zaměstnanců vůči našim dětem. Neberu to jako samozřejmost a proto si toho velmi cením. Přesvědčte se na vlastní oči, že První soukromé muzeum lega je místo, kde vám jednoduše bude fajn. Novinky a vůbec všechny potřebné informace naleznete na www.muzeumlega.cz.

 

Previous ArticleNext Article